Campionat Absolut Territorial de Lleida 2017 - II

Organizer(s)Club d’Escacs Pardinyes i Delegació Territorial de Lleida
FederationCatalonia ( CAT )
Tournament directorHerreros Angrill, Jaume (32045670)
Chief ArbiterValios Blanco, Xavier (32098995)
ArbiterACP Campos Olaya, Israel (2223546)
Time control90 min + 30 " / mov
LocationClub d’Escacs Pardinyes - C. Sant Pere Claver 1 - 3ª planta. Lleida
Date2017/10/08 to 2017/11/26
Rating-Ø1729
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 16.10.2017 20:06:19, Creator/Last Upload: xavier valios blanco

Tournament selectionGrup I, Grup II
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
Overview for team
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Ranking crosstable after Round 2, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2
Excel and PrintPrint list

Alphabetical list all groups

No.NameIDFideIDRtgRtgIClub/CityName
1Abadia Moreno Ivan3349852459743017761544PARDINYES, C.E.Grup II
2Alba Tarradelles Jose1183224243520371863BAIX SEGRE, C.E.Grup I
3Alferez Valls Ramon231423202185217771528TORNABOUS C.E.Grup II
4Angles Roca Jan3561672459566715230TARREGA C.E.Grup II
5Angles Roca Joel3561662459565919881779TARREGA C.E.Grup II
6Arnillas Moles Josep1498224244320671876BAIX SEGRE, C.E.Grup I
7Arno Bendicho Arnau149712221870021681994ALMENAR C.E.Grup I
8Arno Bendicho Xenia16020224135819981701ALMENAR C.E.Grup II
9FMBarbero Sendic Alejandro19659300128824262409LLEIDA C.E.Grup I
10Barri Castell Joan3566312459747314710BALAGUER C.E.Grup II
11Becerra Gomez Juan Jose3792695451731117291578LLEIDA C.E.Grup II
12Bell-Lloch Albareda Miquel A202103204568918211578JUNEDA C.E.Grup II
13Benseny Lorenzo Carlos3790965451734616280LLEIDA C.E.Grup II
14Benseny Martinez Guerau3574332459748115331350LLEIDA C.E.Grup II
15Berge Gallego Pau292992459173416501288VALLFOGONA C.E.Grup II
16Berge Pijuan Marcelo3808305454647817000VALLFOGONA C.E.Grup II
17Biosca Lacasa Jordi9916225958320341855ALMENAR C.E.Grup I
18Blanch Plana Angel99712221938220391909PARDINYES, C.E.Grup I
19Bonet Verdu Marcel13733204281719651725VILABARCA C.E.Grup II
20Broto Belarra Jorge Julio3556365451759117260PARDINYES, C.E.Grup II
21Brunet Martinez Josep7582226392022092114PARDINYES, C.E.Grup I
22Cano Rodriguez Daniel267272450771717251348BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
23Cardona Lozano Oriol125605451797416541186VILABARCA C.E.Grup II
24Cardona Marin Wilson149142226842119481747PARDINYES, C.E.Grup II
25Carles Esteban Aitor3566122459749015720BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
26Conde Chijeb Alexis3794875451841516651305BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
27Cortiella Valles Roger297042224600220801874LLEIDA C.E.Grup I
28Cosialls Baz Daniel175013204556520311809BALAFIA-ADEJO C.E.Grup I
29Cosialls Ris Ramon228933202382020511788ALMENAR C.E.Grup I
30Cots Valls Jordi10542451811518991761TARREGA C.E.Grup I
31Degracia Burgues Jose A.1174227068420271857ALMENAR C.E.Grup I
32Escale Balcells Jose11133206110217321402TORNABOUS C.E.Grup II
33Escoda Rodriguez David187082228017018881675PARDINYES, C.E.Grup II
34Esparbe Grau Jaime1227226251719271770LLEIDA C.E.Grup I
35Estruch Andreu Guim254993206248619871755GUISSONA, ATENEUGrup I
36Estruch Andreu Lluc255003206249418921591GUISSONA, ATENEUGrup II
37Farre Joval Enrique11113200182718461572VALLFOGONA C.E.Grup II
38Garcia Key John Frank3808212228532617000BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
39Gasso Karanev Antonio3355702458545916261425BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
40Ghenghiu Alex283952452027620141871PARDINYES, C.E.Grup I
41Granados Tello Roman18952227007820341881IVARS D'URGELL C.E.Grup I
42Gutierrez Martos Ferran2307226259221462005IVARS D'URGELL C.E.Grup I
43Holgado Encinas Cesar99062458350217951616BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
44Ibanez Zamora Canuto104453200335818470PARDINYES, C.E.Grup II
45Lara Dieguez Federico1057225534020491875PARDINYES, C.E.Grup I
46Llavall Sans Daniel160812220280322872123TORNABOUS C.E.Grup I
47Llobera Vilamajo Josep Maria12173204529817601574ALMENAR C.E.Grup II
48Lopez Minguella Armand3555672458577718721651BALAFIA-ADEJO C.E.Grup I
49Lopez Morato Jeronimo219693204547617401511PARDINYES, C.E.Grup II
50Marin Galito Ariadna280692458581516120VALLFOGONA C.E.Grup II
51Marti Buira Joan105603209894416230JUNEDA C.E.Grup II
52Masague Artero Guerau272133209895221231976LLEIDA C.E.Grup I
53Masot Casals Joan290572458587415421133BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
54Massot Ballespi Jorge3808675454646017000LLEIDA C.E.Grup II
55Massot Fernandez Ian3574325452213713120LLEIDA C.E.Grup II
56Mir Carnice Jordi228753204551418191536LLEIDA C.E.Grup II
57MKMonell Camarasa David1006220775323372241VALLFOGONA C.E.Grup I
58Montagut Gonzalez Joan281332450778418111495BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
59Niubo Parramon Edgar3565985452276514410MOLLERUSSA, C.E.Grup II
60Obis Farre Elies3570595450726013320PARDINYES, C.E.Grup II
61Obis Farre Jordi3570585450727815090PARDINYES, C.E.Grup II
62Orellana Rios Jose Manuel110222222762817971656PARDINYES, C.E.Grup II
63Pages Jane Josep1173229438918291642BELLPUIG C.E.Grup II
64Palau Barrufet Vinyet266243209912618951623ALCOLETGE C.E.Grup II
65Palau Cabases Albert129342225154521181953BAIX SEGRE, C.E.Grup I
66Parramon Guillaumet Jaime1109225744020811934VALLFOGONA C.E.Grup I
67Pasto Bota Alex273992451966917621636VILABARCA C.E.Grup II
68Pera Lucas Eugeni1055226271119961866VILABARCA C.E.Grup I
69Perez Castells Quim3354355452316816560TARREGA C.E.Grup II
70Pique Caufape Oriol3561775450728617731580VALLFOGONA C.E.Grup II
71Ponsarnau Marquilles Jaume1121224250819541752TARREGA C.E.Grup I
72Poyo Sales Jordi J.119243200237818421619BAIX SEGRE, C.E.Grup II
73Quintas Galeano Lluis9970221941722052094LLEIDA C.E.Grup I
74CMRibera Baztan Jose1134690030522602120GEVA-CEA C.E.Grup I
75Ribera Pane Jaume1024222392922072065MOLLERUSSA C.E.Grup I
76Ribera Veganzones Josep Maria26275690076319351612GEVA-CEA C.E.Grup I
77Ribera Veganzones Serni27277690086016371242GEVA-CEA C.E.Grup II
78Rodon Balcells Jaume1105225138819611784MOLLERUSSA C.E.Grup I
79Rodriguez Hernandez Antonio3780302226622418111629BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
80Rodriguez Moles Julian98472228327720641790BAIX SEGRE, C.E.Grup I
81Rosell Planella Frederic3798975454648617000PARDINYES, C.E.Grup II
82Rubies Roure Antonio3554172459940917460VALLFOGONA C.E.Grup II
83Rubies Vazquez Antoni280712458612915630VALLFOGONA C.E.Grup II
84Ruiz Garcia Lluis160072227189919021706ALMENAR C.E.Grup II
85Sanchez Castells Sergio3561725450729418461590PARDINYES, C.E.Grup II
86Sanuy Moncasi Albert11023228127920851952ALMENAR C.E.Grup I
87Sasot Pueyo Jose Manuel3796085453026116990BAIX SEGRE, C.E.Grup II
88Sastre Martin Daniel287842458620018241606LLEIDA C.E.Grup II
89Serra Tersa Salvador105803204539518141523ALMENAR C.E.Grup II
90Solani Nunez Joshua110342223073421992037VALLFOGONA C.E.Grup I
91Sole Castane Jaume11812225156118911650ALCOLETGE C.E.Grup II
92Sole Gonzalez Edgar202493204559021041941LLEIDA C.E.Grup I
93Sole Monistrol Francisco1033225805619041738IVARS D'URGELL C.E.Grup II
94Sole Pijuan Ferran233893204561122262070LLEIDA C.E.Grup I
95Subarroca Blanch Francesc1091229474519361748PONTS C.E.Grup II
96FMTrepat Herranz Joan13991225745924252376LLEIDA C.E.Grup I
97Vendrell Lara Gerard3566192459191216461287BALAGUER C.E.Grup II
98Vendrell Lara Marc3566212459756214550BALAGUER C.E.Grup II
99Verdes Nadal Ramon1120227096021762013TORNABOUS C.E.Grup I
100Vicente Oliva Miquel A.12541229481818871765BALAFIA-ADEJO C.E.Grup II
101Vila Ardiaca Albert289242456279317241373LLEIDA C.E.Grup II