Waldviertler Meisterschaft 2. Klasse Waldviertel 2017/18

Last update 15.10.2017 20:11:47, Creator/Last Upload: nö.-schachverband

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters Show tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Team-Composition with round-results

  1. Litschau-Eisgarn 4 (RtgAvg:1502, TB1: 6 / TB2: 10,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789101112131415Pts.GamesRtgAvg
1Löffler Laura800AUT11,011000
2Fischer Michael1516AUT165304000,011000
3Lotz Dominik1011AUT10113,041101
4Goigitzer Gerald0AUT165779810113,041000
5Goigitzer Kurt1742AUT1639390½0,511621
6Schneider Wolfgang1220AUT1639471112,021140
7Handlgruber Leander1229AUT165661900,011008
8Drescher Hans Ing.1443AUT163353800,011000
9Felsner Franz1306AUT165036011,011000
  2. Zwettl 4 Jugend (RtgAvg:1204, TB1: 5 / TB2: 10)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789101112131415Pts.GamesRtgAvg
1Katzenschlager Maximilian1472AUT164914011,011289
2Kastner Clemens0AUT112,02948
3Schrenk Matthew0AUT000,02919
4Kastner Philipp0AUT+01,021150
5Lehenbauer Martin1008AUT165376810102,041230
6Butschel Felix0AUT11,011000
7Pollak David0AUT16578360+001,04974
8Hahn Markus0AUT1001,031130
9Pfeffer Philip1337AUT165040811,011470
  3. Waidhofen/Thaya 2 (RtgAvg:1443, TB1: 4 / TB2: 7)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789101112131415Pts.GamesRtgAvg
1Orsario Wolfgang1621AUT1615360½0,511742
2Sassmann Roland1280AUT165665100,011220
3Eggenhofer Gottfried Ing.1402AUT165659711½2,531006
4Fatimi Said Abdullah0AUT11,011000
5Grabenhofer Erich1470AUT16355140½0,521244
6Flicker Gerlinde1170AUT16566001½12,53971
  4. Groß Siegharts 3 Jugend (RtgAvg:1134, TB1: 4 / TB2: 7)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789101112131415Pts.GamesRtgAvg
1Seper Thomas1289AUT16504240011,031160
2Flicker Johann800AUT00,011000
3Flicker Julian837AUT11,011000
4Ringl Stefan1150AUT16578521½12,531157
5Seper Günther1095AUT101,021000
6Gföller Johannes912AUT1649124½11,521085
  5. Bad Großpertholz 2 Jug. (RtgAvg:1000, TB1: 3 / TB2: 7,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789101112131415Pts.GamesRtgAvg
1Veith Patricia0AUT1½1,521459
2Veith Leonie0AUT00++02,05933
3Kolm Andreas0AUT000000,051068
4Kolm Robert0AUT0112,031247
5Veith Lorenz0AUT010+02,051100
Advertisement
Advertisement