European Youth Chess Championship 2017 Girls U18

Organizer(s)European Chess Union & Romanian Chess Federation
FederationRomania ( ROU )
Tournament directorIO Elena Cristian
Chief ArbiterIA Nikolopoulos Panagiotis (4226070)
ArbiterIA Chirila Radu-Catalin (1202642), IA Sanduleac Vasile (13900161), FA Oustabasidou Eleni (4285069), IA Taga Georgica (1201123)
Time control90'/40 moves plus 30' KO plus 30"/move starting from move 1
LocationExpozitional Center, Mamaia, Romania
Date2017/09/05 to 2017/09/14
Rating-Ø1905
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 14.09.2017 18:17:02, Creator/Last Upload: romanian chess federation (licence 5)

Tournament selectionOpen U08, Open U10, Open U12, Open U14, Open U16, Open U18, Girls 08, Girls 10, Girls 12, Girls 14, Girls 16, Girls 18
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamALB, ARM, AUT, AZE, BEL, BIH, BLR, CRO, CYP, CZE, DEN, ECX, ENG, ESP, EST, FIN, FRA, GEO, GER, GRE, HUN, IRL, ISL, ISR, ITA, KOS, LAT, LTU, LUX, MDA, MKD, MLT, MNC, MNE, NED, NOR, POL, POR, ROU, RUS, SCO, SLO, SRB, SUI, SVK, SWE, TUR, UKR, WLS
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Top five players, Total statistics, medal statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Player overview for GER

GER
SNoNameRtgIFED123456789Pts.Rk.Group
30Grabs Peter1321GER½½½01101½5,044Open U08
54Jouani Zakharia1150GER0011010104,067Open U08
7Costa Leonardo1889GER½011½½1015,537Open U10
21Boehm Karl1763GER01½11½0004,087Open U10
23Prieb Robert1742GER10½01011½5,059Open U10
29Nitsche Nikolai1674GER½100½½1104,576Open U10
24Colbow Collin2034GER1½1½0½½015,048Open U12
40Weihrauch Jakob1906GER½01½1½1½½5,539Open U12
49Laux Dominik1874GER1½½½00½115,053Open U12
73Arakelian Aik1762GER1½0101½1½5,526Open U12
15Svane Frederik2283GER1010½½0115,045Open U14
37Suvorov Alexander2157GER101011½004,559Open U14
47FMZimmer Raphael2107GER½½0½1010½4,078Open U14
14Engel Luis2363GER1011100½15,527Open U16
38FMEwert Hannes2261GER1½½0½110½5,030Open U16
26FMSawlin Leonid2364GER1010001½½4,059Open U18
30FMLagunow Raphael2357GER110½0½1½15,521Open U18
14Ramien Hannah1528GER0010110014,066Girls 10
28Von Beckh Frieda1368GER1100010014,058Girls 10
32Roncea Andrea-Alexandra1344GER1100010104,059Girls 10
4Ziegenfuss Antonia1956GER1½10½0½1½5,030Girls 12
9Reuter Elisa1910GER101½½½1½05,036Girls 12
18Khamenya Vitalia1853GER1½10½11106,013Girls 14
19Bui Ngoc Han Julia1850GER110½½10½½5,031Girls 14
6FMSchneider Jana2231GER½111½1½½17,02Girls 16
9Muetsch Annmarie2137GER11½1½01016,010Girls 16
40Koehler Inken1893GER1½0½0½1½15,025Girls 16
47Kobald Jacqueline1833GER0100010013,068Girls 16
4WIMSieber Fiona2248GER10011½½½04,522Girls 18
18WFMRogozenco Teodora2024GER1110001½15,513Girls 18
20Weis Olga2005GER01½½1½0½15,021Girls 18

Results of the last round for GER

Rd.Bo.No. NameRtgPts. ResultPts. NameRtg No.
92011
Ostrovsky Berman Noam 1468 ½ - ½ Grabs Peter 1321
30
92454
Jouani Zakharia 11504 0 - 14 Medhus Vitrus Bondo 1417
20
9227
Costa Leonardo 1889 1 - 0 Bashirov Kemal 1621
43
92323
Prieb Robert 1742 ½ - ½ CMMogirzan Matei-Valeriu 1575
52
92651
CMTodev Simeon 1581 1 - 0 Nitsche Nikolai 1674
29
93121
Boehm Karl 17634 0 - 14 Hayrapetyan Edgar 1370
88
91517
Tadic Stefan 20745 ½ - ½5 Weihrauch Jakob 1906
40
91725
Fernandez Lopez Ruben 20205 ½ - ½5 Arakelian Aik 1762
73
92924
Colbow Collin 20344 1 - 0 Mainescu Andrei-Cristian 1677
85
93449
Laux Dominik 18744 1 - 04 Gamsa Clemens 1731
74
92337
Suvorov Alexander 2157 0 - 1 Khodashneli Shota 1956
82
92715
Svane Frederik 22834 1 - 0 Velkovski Kristijan 1814
109
94047
FMZimmer Raphael 2107 ½ - ½ Dabic Stjepan 2006
69
91514
Engel Luis 2363 1 - 0 FMPantzar Milton 2241
40
91738
FMEwert Hannes 2261 ½ - ½ FMMirzoyan David 2341
18
91758
Thorgeirsson Jon Kristinn 2232 0 - 1 FMLagunow Raphael 2357
30
92826
FMSawlin Leonid 2364 ½ - ½ Lintner Igor 2139
64
92246
Ciocan Ariana-Roxana 12754 1 - 04 Roncea Andrea-Alexandra 1344
32
93414
Ramien Hannah 15283 1 - 03 Shvartsburd Rebekka 1171
66
93628
Von Beckh Frieda 13683 1 - 03 Stoenescu Ioana-Teodora 1094
75
999
Reuter Elisa 19105 0 - 15 Hakobyan Astghik 1708
28
91446
Ojog Felicia 1594 ½ - ½ Ziegenfuss Antonia 1956
4
935
Krasteva Beloslava 20486 1 - 06 Khamenya Vitalia 1853
18
91550
Mocanu Paula 1687 ½ - ½ Bui Ngoc Han Julia 1850
19
936
FMSchneider Jana 22316 1 - 06 Ciocan Maria-Alexandra 2015
21
989
Muetsch Annmarie 21375 1 - 05 Kovacs Judit 2042
18
91940
Koehler Inken 18934 1 - 04 Henderson De La Fuente Andrea 1960
28
93847
Kobald Jacqueline 18332 1 bye 
989
WFMKanakova Natalie 2186 1 - 0 WIMSieber Fiona 2248
4
9918
WFMRogozenco Teodora 2024 1 - 0 Karykowska Anna 1884
28
91120
Weis Olga 20054 1 - 04 WFMRozman Monika 2194
8

Player details for GER

Rd.SNoNameRtgIFEDPts.Res.
Grabs Peter 1321 GER Rp:1302 Pts. 5,0
184Giorgadze Giorgi0GEO5,5s ½
237Sapocinic Semion1271MDA6,0w ½
363Mavridis Emmanouil1070GRE4,5s ½
468AFMSer Daniel0LTU4,0w 0
561Olszewski Antoni1077POL4,0s 1
655Misiuk Martynas1150LTU3,5w 1
717Wielgus Wojciech1432POL5,5s 0
876Burak Vyacheslav0BLR4,0w 1
911Ostrovsky Berman Noam1468ISR5,0s ½
Jouani Zakharia 1150 GER Rp:760 Pts. 4,0
11Samunenkov Igor1794UKR6,5s 0
294Milovic Ilija0MNE3,5w 0
390Lioudakis Giorgos0CYP1,5s 1
485Grigore Matei0ROU3,5w 1
57Geronimi Jean-Thomas1545FRA5,0s 0
692Mertins Ostap0EST3,5w 1
79Suleymanli Ismayil1483AZE6,0s 0
880Dukov Vladimir0EST4,0w 1K
920Medhus Vitrus Bondo1417DEN5,0w 0
Costa Leonardo 1889 GER Rp:1570 Pts. 5,5
178Sustov Savva1425MDA4,5w ½
272Kayan Yasar Efe1472TUR5,0s 0
3124Boldeanu Dragos1173ROU3,5w 1
474Shapovalovi Vasiko1459GEO4,5s 1
549Kanov Nikola1590ECX6,0w ½
650AIMUlian Andrei-Octavian1584ROU5,0s ½
764Kovalskyi Roman1513UKR4,5w 1
854Gasparyan David1569ARM6,0s 0
943Bashirov Kemal1621UKR4,5w 1
Boehm Karl 1763 GER Rp:1381 Pts. 4,0
192Mikko Rondo1360EST3,5w 0
2106Fleri Luke1308MLT4,0s 1
382ACMAnand Aryan1396SUI4,5w ½
4104Berechet Eduard Mihai1312ROU3,5s 1
578Sustov Savva1425MDA4,5w 1
644CMDovbnia Nikita1616RUS5,5s ½
746Dias Savin1602ENG6,5w 0
876Christensen John Christopher1427DEN5,5s 0
988Hayrapetyan Edgar1370ARM5,0w 0
Prieb Robert 1742 GER Rp:1418 Pts. 5,0
194Khachatryan Narek S.1359ARM6,5w 1
264Kovalskyi Roman1513UKR4,5s 0
384Marginean Bogdan-Andrei1385ROU4,5w ½
478Sustov Savva1425MDA4,5s 0
5141Razygraev Mikhail0RUS3,5w 1
676Christensen John Christopher1427DEN5,5s 0
796Adamala Jacek1349POL3,5w 1
8106Fleri Luke1308MLT4,0s 1
952CMMogirzan Matei-Valeriu1575ROU5,0w ½
Nitsche Nikolai 1674 GER Rp:1368 Pts. 4,5
1100Visanescu Dragos-Nicholas1329ROU3,5w ½
298Khantadze Mikheili1341GEO4,0s 1
3110Makridis Dimitrios1288GRE6,5w 0
482ACMAnand Aryan1396SUI4,5s 0
592Mikko Rondo1360EST3,5w ½
695Lup Constantin-Ionel1354ROU3,5s ½
7121Tudor Sebastian1183ROU3,0s 1
871Vasilijevic Vili1476CRO4,5w 1
951CMTodev Simeon1581ECX5,5s 0
Colbow Collin 2034 GER Rp:1827 Pts. 5,0
192CMKostov Deyan Samuil1654ECX3,5s 1
261Metcalfe Charlie P1800ENG5,0w ½
365Babiarz Arkadiusz1788POL5,0s 1
454Muradyan Robert1846ARM6,0w ½
553CMSilich Yahor1846BLR5,0s 0
656Stefanou Dimitrios1834GRE4,5w ½
759Mizrahi Ido1812ISR5,0s ½
863Dobre Radu-Fabian1796ROU6,0w 0
985Mainescu Andrei-Cristian1677ROU4,5w 1
Weihrauch Jakob 1906 GER Rp:1878 Pts. 5,5
1108Dalbashvili Levani1564GEO4,0s ½
219Melkonyan Arshak2064ARM4,5w 0
398Tenold Andreas1625NOR3,5s 1
482Mastalos Iannis-Mihai1691ROU4,5w ½
579Povilaitis Tomas1711LTU4,0s 1
688Tyurin Artem1664RUS4,5w ½
784Pedmanson Herman1687EST4,5s 1
814Gombocz Ferenc Jr.2106HUN5,0w ½
917Tadic Stefan2074SRB5,5s ½
Laux Dominik 1874 GER Rp:1904 Pts. 5,0
1117Valvag Torbjorn1504NOR3,0w 1
210Popov Konstantin2141RUS6,0s ½
318Revaliente Montoya Ciro2073ESP5,5w ½
48Borhy Marcell2178HUN5,5s ½
513Babazada Khazar2122AZE6,0s 0
690Nareks Matic1660SLO4,0w 0
786Bighiu Rares1676ROU4,5s ½
891Tonnesen Rasmus Emil Ryder1660DEN3,5w 1
974Gamsa Clemens1731SUI4,0w 1
Arakelian Aik 1762 GER Rp:2082 Pts. 5,5
15Morgunov Marc2199AUT7,0s 1
229Spizharny Mikhail1972BLR6,5w ½
33FMCan Isik2239TUR6,0s 0
459Mizrahi Ido1812ISR5,0w 1
543Zhukov Ivan1893RUS6,0s 0
619Melkonyan Arshak2064ARM4,5w 1
738Valtemara Mattia Angelo1910ITA5,5s ½
839Radojicic Aleksandar M1909SRB4,5w 1
925Fernandez Lopez Ruben2020ESP5,5s ½
Svane Frederik 2283 GER Rp:2048 Pts. 5,0
177Magold Victor1972ROU3,5w 1
246AIMOngut Tamas Gunes2113HUN5,0s 0
379Mansoor Afras1963NOR4,0w 1
442Remizov Yaroslav2146RUS7,0s 0
565Pedoson Georg Aleksander2021EST5,0w ½
671Cespedes Llaverias Llibert1995ESP4,0s ½
763Yeremyan Alen2060ARM6,0w 0
881Stage-Steffensen Sander1959DEN3,5s 1
9109Velkovski Kristijan1814MKD4,5w 1
Suvorov Alexander 2157 GER Rp:2053 Pts. 4,5
199Niedbala Bartlomiej1868POL4,5w 1
22Henderson De La Fuente Lance2408ESP7,0s 0
385Horobrijs Daniils1933LAT3,5w 1
4109Velkovski Kristijan1814MKD4,5s 0
581Stage-Steffensen Sander1959DEN3,5w 1
693Modi Shyam Jagdish1893ENG3,5s 1
710FMZachary Matheo2325FRA6,0w ½
812FMVan Dael Siem2319NED5,5s 0
982Khodashneli Shota1956GEO5,5w 0
FM Zimmer Raphael 2107 GER Rp:1874 Pts. 4,0
1109Velkovski Kristijan1814MKD4,5w ½
2113Zenelaj Samuel1790BIH2,5s ½
389Nalbant Tuna Onat1912TUR5,5w 0
495Craciun Alexandru-Emilian1889ROU5,0s ½
585Horobrijs Daniils1933LAT3,5w 1
675Popvasilev Kaloyan1978ECX5,0s 0
777Magold Victor1972ROU3,5w 1
882Khodashneli Shota1956GEO5,5s 0
969Dabic Stjepan2006CRO4,0w ½
Engel Luis 2363 GER Rp:2262 Pts. 5,5
162Kukas Oliver2095CRO3,5s 1
243FMIleana George2219ROU7,0w 0
383Loukopoulos Panagiotis-Athana1959GRE3,5w 1
449Kotau Arseni2189BLR4,5s 1
573Stefan Victor2020GRE4,0w 1
62IMVan Foreest Lucas2485NED6,5s 0
751Beliotis Georgios2157GRE5,0w 0
834Gatineau Yovann2277FRA4,5s ½
940FMPantzar Milton2241SWE4,5w 1
FM Ewert Hannes 2261 GER Rp:2304 Pts. 5,0
186Farcadi Hunor1944ROU2,5s 1
25FMFakhrutdinov Timur2441RUS6,0w ½
36IMSargsyan Shant2436ARM6,5w ½
412IMErenberg Ariel2386ISR7,5s 0
577Melaugh Shane2007IRL4,0w ½
668De Waele Warre2067BEL3,0s 1
717FMTravadon Loic2342FRA5,5w 1
813IMPultinevicius Paulius2381LTU5,5s 0
918FMMirzoyan David2341ARM5,0w ½
FM Sawlin Leonid 2364 GER Rp:2084 Pts. 4,0
169Mestnikov Aital2105RUS0,0s 1K
263Yayloyan Konstantin2142ARM5,5w 0
377Ivanov Boris1982ECX3,0s 1
49IMPlenca Jadranko2440CRO7,0w 0
551Vasiesiu Victor2267ROU4,0s 0
659FMPatrascu Catalin-Lucian2227ROU5,0w 0
773Thorhallsson Simon2074ISL3,0s 1
870Levitan Tal2099ISR4,5s ½
964Lintner Igor2139SVK4,0w ½
FM Lagunow Raphael 2357 GER Rp:2327 Pts. 5,5
173Thorhallsson Simon2074ISL3,0s 1
277Ivanov Boris1982ECX3,0w 1
37IMLivaic Leon2461CRO6,5s 0
411IMCostachi Mihnea2418ROU6,0w ½
545FMAskerov Marat2281RUS6,0s 0
649FMMeunier Clement2270FRA5,0w ½

Show complete list