Wiener Vereinsmeisterschaft 2017/2018 2. Klasse Nord

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Gregor Neff
Time control90 m / 40 moves + 30 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Date2017/09/30 to 2018/03/17
Rating-Ø1497
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 16.10.2017 20:02:22, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionLandesliga, A-Liga, B-Liga Nord, B-Liga Süd, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Rank after Round 2

No.NameRtgTeamPts.Games%Bo.
1Kerschenbauer Franz1865Sv Klosterneuburg2,02100,01
2Czvitkovics Helmut1648Währinger Sk2,02100,03
3Medan Stanislaus0Sc Hörndlwald2,02100,06
4Kovacevic Raimund Mag.1687Sg Aljechin-Wieden1,5275,02
5Pohanka Michael1756Sv Floridsdorf1,5275,02
6Reif Werner DI.1753Sv Klosterneuburg1,5275,02
7Schreib Christian1611Währinger Sk1,5275,03
8Martinides Michael Ing.1514Sc Donaustadt1,5275,03
9Vogl Walter Mag.1611Sv Klosterneuburg1,5275,04
10Blassnig Reinhard1348Währinger Sk1,5275,04
11Doblhammer Klaus Dr.1765Sc Hörndlwald1,01100,01
12Mittelbach Eduard1698Sc Donaustadt1,01100,01
13Mutz Otto1610Sv Sandleiten1,01100,03
14Keintzel Raimund Mag.1376Sc Donaustadt1,01100,04
15Brunner Richard1339Sg Aljechin-Wieden1,01100,05
16Weber Niels1151Sv Bg 161,01100,05
17Wickramasinghe Nathaniel1257Sc Donaustadt1,01100,06
18Ulm Alexander1328I. Simmeringer Sk1,01100,06
19Strauss Johann1367Sv Sandleiten1,01100,06
20Achaz Anton1602I. Simmeringer Sk1,0250,02
21Lager Johannes1638I. Simmeringer Sk1,0250,03
22Fremel Johannes1487Sv Floridsdorf1,0250,05
23Schäffer Janos Dr.1461Sv Floridsdorf1,0250,05
24Mark Harald Mag.946Sc Hörndlwald1,0250,05
25Toch Peter1481Sv Bg 160,5150,01
26Popovic Slobodan1686Währinger Sk0,5150,01
27Gockner Hans1654Sc Donaustadt0,5150,02
28Weber Erwin1688Sc Hörndlwald0,5150,02
29Strohmer Harald1753Sv Sandleiten0,5150,02
30Bambasek Ulrich1588Sv Floridsdorf0,5150,02
31Pfeiffer Daniel1588Währinger Sk0,5150,02
32Fuchs Walter Dr.1098Sc Hörndlwald0,5150,02
33Stichlberger Tim1344Sv Bg 160,5150,02
34Elhenicky Paul1785Sg Aljechin-Wieden0,5150,03
35Michor Herwig Dr.1749Sg Aljechin-Wieden0,5150,04
36Lager Johannes jun.1722I. Simmeringer Sk0,5150,05
37Schmidt Johannes1413Sv Sandleiten0,5150,05
38Longkham Thanadon1024Währinger Sk0,5150,06
39Englitsch Vincent0Sv Bg 160,5150,06
40Scheuch Johann1516Sv Floridsdorf0,5225,02
41Ring Johann1434Sv Klosterneuburg0,5225,05
42Bolenberger Alexander1325Sc Donaustadt0,5225,05
43Lapesch Hannes1384Sv Klosterneuburg0,5225,06
44Wimmer Karl1882Sv Sandleiten0,010,01
45Hoza Manfred1834Währinger Sk0,010,01
46Frank Kurt1294Sc Hörndlwald0,010,01
47Tesarek Julius1324Sv Bg 160,010,03
48Hoeglinger Rainer DI.1628Sv Klosterneuburg0,010,03
49Zeuner Otto Ing.1510Sv Floridsdorf0,010,03
50Sellinger Ronald1507Sv Sandleiten0,010,04
51Stichlberger Sophie1213Sv Bg 160,010,04
52Zehentner Franz1296Sc Donaustadt0,010,06
53Jaksic Vladimir1237Sg Aljechin-Wieden0,010,06
54Mick Johann1626I. Simmeringer Sk0,020,01
55Frank Gerhard1292Sc Hörndlwald0,020,03
56Berar-Jeremiviciu Ralph1011Sc Hörndlwald0,020,04
57Schmied Kurt1577Währinger Sk0,020,05

Annotation: forfeit points are ignored