Wiener Vereinsmeisterschaft 2017/2018 B-Liga Nord

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Daniel Lieb (1637550)
Time control90 m / 40 moves + 30 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Rating calculationRating national, Rating international
Date2017/09/30 to 2018/03/17
Rating-Ø1874
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 27.11.2017 00:26:00, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionLandesliga, A-Liga, B-Liga Nord, B-Liga Süd, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

The best player per board: according percent

The minimum required number of games: 60%

Board 1
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Peyrer Konstantin2040mpimmo Wien Ottakring66,72,03
2MKNagel Herbert Dr.2072Sk Flötzersteig-Breitensee50,02,55
3Filipovic Ivica2021Sg Pm50,02,04
4Marschnigg Stefan2138Sk Donau50,02,04
5Berbati Kadri2060Arberia25,01,04
Board 2
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Krasniqi Fatos2038Arberia100,04,04
2WFMBatyte Daiva2230Sg Aljechin-Wieden100,04,04
3Haberberger Ernst2065Sk Flötzersteig-Breitensee62,52,54
4Prager Michael1983Sk Hietzing50,02,04
5NMHolzer Gerhard2111Sc Donaustadt50,02,04
6Ruisz Johannes2008Sz Favoriten40,02,05
7Strobl Karl1941Sg Pm40,02,05
8Oehlinger Markus1919Sk Donau25,01,04
Board 3
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Cika Agron1953Arberia87,53,54
2Zanon Magnus1978tschaturanga75,03,04
3Prager Manfred1970Sk Hietzing66,72,03
4Högl Emanuel1964mpimmo Wien Ottakring50,02,04
5Walter Martin Mag.1907Sg Pm50,02,04
6Lichtblau Horst2067Sk Flötzersteig-Breitensee50,02,04
7Gockner Martin1959Sc Donaustadt37,51,54
8Radnaev Vitaly1944tschaturanga25,01,04
9Wirthumer Gunter1892Sk Donau16,70,53
10MKHadjieff Dieter2176Sg Aljechin-Wieden16,70,53
Board 4
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Mayrhuber Tobias2013mpimmo Wien Ottakring83,32,53
2Steinwender Peter2003Sz Favoriten62,52,54
3Vaitkevicius Kasparas1901Sk Hietzing62,52,54
4Hrobath Bernhard1924Sc Donaustadt40,02,05
5Führer Werner1871Sk Hietzing40,02,05
6Kostka Alexander1968Sg Aljechin-Wieden40,02,05
7Suschitz Christian1803Sk Donau40,02,05
8Hirsch Adolf Jun.1969Sk Flötzersteig-Breitensee40,02,05
Board 5
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Guskic Andrija1866mpimmo Wien Ottakring66,72,03
2Schmoll Arnold1918Sz Favoriten66,72,03
3Bölzlbauer Wolfgang1894Sz Favoriten66,72,03
4Hechl Fabian1859Sc Donaustadt62,52,54
5Rojik Claudio1833Sg Pm50,02,04
6Goebel Lukasz1704Sk Donau50,02,04
7Hampel Otfried Mag.1956Sz Favoriten37,51,54
8Cekani Sokol1702Arberia37,51,54
9Pfeiffer Gerhard Dr.1921Sg Aljechin-Wieden16,70,53
10Kuda Heinz1904Sg Aljechin-Wieden16,70,53
Board 6
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Woppel Robert Ing.1865Sg Pm83,32,53
2Huber Harald1893Sg Pm80,04,05
3Hysenaj Hamdi1772Arberia62,52,54
4Konecny Sophie1834Sc Donaustadt62,52,54
5Gharabianmasihi Arbi1582Arberia50,01,53
6Ferizovic Ismir1711Arberia50,01,53
7Gerold Arnold1801Sk Hietzing33,31,03
8Kummer Michael1740tschaturanga33,31,03
Board 7
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Filek Mattias1694Sz Favoriten100,03,03
2Wantscher Jürgen1713Sz Favoriten87,53,54
3Obenaus Thomas Mag.1754Sg Pm83,32,53
4Berghuber Karl1900Sk Hietzing83,32,53
5Kottisch Gustav1860Sk Flötzersteig-Breitensee70,03,55
6Pingitzer Guenther1903Sk Flötzersteig-Breitensee66,72,03
7Mayrhuber Franz1729mpimmo Wien Ottakring37,51,54
8Wiater Michael Ing.1849Sg Aljechin-Wieden37,51,54
9Karner Sylvia1793mpimmo Wien Ottakring33,31,03
10Merei David1769Sc Donaustadt12,50,54
Board 8
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Tombor Lukas1663Sc Donaustadt33,31,03
2Erren Martin1193Sk Donau20,01,05