Wiener Vereinsmeisterschaft 2017/2018 Landesliga

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Daniel Lieb (1637550)
Time control90 m / 40 moves + 30 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Rating calculationRating national, Rating international
Date2017/09/30 to 2018/03/17
Rating-Ø2194
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 27.11.2017 00:24:29, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionLandesliga, A-Liga, B-Liga Nord, B-Liga Süd, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

The best player per board: according percent

The minimum required number of games: 60%

Board 1
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1IMVolkmann Friedrich Karl2396Sz Favoriten70,03,55
2GMStanec Nikolaus2456Sc Donaustadt60,03,05
3IMKilgus Georg2409Währinger Sk60,03,05
4FMHorvath Dominik2337Amateure50,02,04
5IMVyskocil Neklan2325Sk Hietzing33,31,03
6GMPacher Milan2443Sk Austria Wien16,70,53
Board 2
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1IMHangweyrer Manfred2362Sk Austria Wien70,03,55
2FMVlcek Stanislav2244Amateure62,52,54
3FMPenz Harald Dr.2308Sk Hietzing60,03,05
4IMLendwai Reinhard2380Währinger Sk60,03,05
5FMPingitzer Harald2312Sc Donaustadt60,03,05
6IMBrestian Egon2365Sv Klosterneuburg50,02,55
7FMBlohberger Felix2344mpimmo Wien Ottakring50,02,04
8FMVitouch Anatol2357Sg Aljechin-Wieden50,01,53
9IMSzeberenyi Adam2378Sv Klosterneuburg37,51,54
10IMSchlosser Michael Dr.2283Sg Aljechin-Wieden30,01,55
11FMNeumeier Klaus Mag.2288tschaturanga25,01,04
12FMRubil Marko2278Sz Favoriten25,01,04
Board 3
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Kleman Miroslav2213Amateure70,03,55
2IMGrötz Harald Mag.2335Sg Aljechin-Wieden62,52,54
3FMSadilek Peter2266tschaturanga50,02,55
4MKSadilek Maximilian2251tschaturanga50,02,55
5FMEisterer Heinrich2364Sv Klosterneuburg50,02,55
6FMWallner Joachim2314Sz Favoriten50,02,04
7IMKummer Helmut2297Sc Donaustadt50,02,04
8FMGstach Jakob2299mpimmo Wien Ottakring40,02,05
Board 4
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1MKHechl Gerald Mag.2274Sc Donaustadt90,04,55
2IMWeinzettl Ernst2256Währinger Sk50,01,53
3NMIvancsics Michael Mag.2206Sz Favoriten50,01,53
4MKKnoflicek Ctibor2227Sz Favoriten40,02,05
5FMKirschner Alexander Dr.2200Währinger Sk33,31,03
6FMJanetschek Karl2224Sk Hietzing12,50,54
Board 5
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Steindl Johannes2232mpimmo Wien Ottakring80,04,05
2Frindt Kornel2202Amateure75,03,04
3FMBachofner Andreas2144Amateure70,03,55
4Lovrinovic Christian Mag.2139Währinger Sk62,52,54
5FMJamrich György2255Sv Klosterneuburg50,02,04
6MKWiedner Robert2176Sk Hietzing50,02,04
7FMOpl Klaus Dr.2178Sv Klosterneuburg50,02,04
8NMErnst Michael Mag.2131Währinger Sk50,01,53
9NMSteiner Bruno2110Sz Favoriten50,01,53
10FMPlank Franz2189mpimmo Wien Ottakring50,01,53
11Morgunov Marc2182tschaturanga40,02,05
12Higatsberger Michael DDr.2129Sk Austria Wien40,02,05
13NMTrkulja Zoran2201Sg Aljechin-Wieden30,01,55
Board 6
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Trkulja Dusko2161Sg Aljechin-Wieden87,53,54
2FMStuhlik Marko2170Währinger Sk83,32,53
3Morgunov Daniel2147tschaturanga83,32,53
4Miazhynski Yuri2104Sz Favoriten62,52,54
5Mlynek Petr2125Sk Hietzing60,03,05
6FMZetthofer Gerald2257Sg Aljechin-Wieden60,03,05
7NMSchwab Rene Mag.(FH)2198Sc Donaustadt33,31,03
8CMBauer Thomas2199mpimmo Wien Ottakring33,31,03
9MKWiedermann Franz Dr.2135Sk Austria Wien25,01,04
10Basta Radovan2139Währinger Sk10,00,55
Board 7
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1WFMTrippold Denise2084mpimmo Wien Ottakring83,32,53
2Schwab Lukas2188Sc Donaustadt75,03,04
3Iro Christian2046Sk Austria Wien66,72,03
4WFMFröwis Annika2056Sc Donaustadt62,52,54
5Thoma Wilhelm Jun.2076Sv Klosterneuburg50,01,53
6WFMMayrhuber Nikola2077mpimmo Wien Ottakring50,01,53
7Heissenberger Andreas2024Sz Favoriten37,51,54
8Leitner Gerald DI.2138tschaturanga33,31,03
9Gratze Michael2060Sz Favoriten33,31,03
10MKLipp Alfred2014Amateure25,01,04
11Reimitzer Wolfgang2161Sg Aljechin-Wieden25,01,04
Board 8
Rk.NameRtgTeam%Pts.Games
1Zsifkovits Peter DI.2031Amateure75,03,04
2Stadler Peter Ing.2072Sk Hietzing66,72,03
3Rother Moritz2099tschaturanga50,02,04