Wiener Betriebsmeisterschaft 2017/2018 2. Klasse Süd

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Gregor Neff
Time control90 m / 40 moves + 15 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Date2017/10/04 to 2018/03/21
Rating-Ø1650
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 06.10.2017 10:43:25, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionA-Liga, B-Liga, C-Liga, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3 Nord, K3 Süd
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list

Alphabetical list all groups

No.NameFideIDRtgFEDName
1Adler Thomas16144101957AUTK1 Süd
2Aistleitner Markus1844AUTK1 Süd
3CMAlbadri Abd Al Sattar106023482178IRQB-Liga
4Albadri Samer16331041967AUTK1 Nord
5Allram Sebastian16248652015AUTC-Liga
6Allram Sebastian16248652015AUTB-Liga
7WMKAlmert Margit16208511608AUTK2 Nord
8IMAlvir Aco144003672375AUTB-Liga
9Amritzer Martina16398111571AUTK2 Süd
10Andrejevski Branko16287801875AUTK2 Süd
11Arnez Stefan16459941606AUTK2 Süd
12Arztmann Wolfgang16068752153AUTK2 Nord
13Aschar Mohammad1135IRIK2 Süd
14Astner Klaus16413101274AUTK3 Süd
15Ayatollahi Ehsan125211831980IRIC-Liga
16FMBachofner Andreas16037952144AUTA-Liga
17MKBachofner Christian16037871983AUTA-Liga
18Bartl Michael Ing.16027802005AUTK1 Süd
19WFMBatyte Daiva128018602230LTUB-Liga
20CMBauer Thomas16392932199AUTA-Liga
21FMBawart Markus16033372402AUTC-Liga
22Belic Slavisa9569610SRBK3 Nord
23Belke Frank Dr.46123372266GERB-Liga
24Benkö Markus16183261980AUTC-Liga
25Benkö Markus16183261980AUTK1 Nord
26Berbati Kadri16163902060AUTK1 Süd
27Berger Guenther1828AUTK2 Nord
28Bieber Herbert16582711750AUTK2 Nord
29Bieber Herbert16582711750AUTK3 Nord
30Biermann Robert162202181654GERK1 Nord
31Biermann Robert162202181654GERC-Liga
32Birnbaum Robert16569101730AUTK1 Nord
33Birnbaum Robert16569101730AUTK2 Süd
34Blocher Edgar Dr.16048641958AUTK1 Süd
35FMBlohberger Felix16320512344AUTA-Liga
36Bobic Igor16373041974AUTK1 Nord
37Boehm Gerhard16053301945AUTC-Liga
38Bojanovsky Milan Ing.3689461963CZEC-Liga
39Bojanovsky Milan Ing.3689461963CZEB-Liga
40Boller Wolfgang16582801725AUTK2 Süd
41Börnsen Frederik246009461868GERK1 Nord
42Borovnik Martin16452261722AUTK1 Süd
43Branding Volker46591472183GERB-Liga
44Brandl-Tomek Karl Dr.1670AUTK2 Süd
45Braun Georg1606AUTK2 Süd
46IMBrestian Egon16000282365AUTK1 Süd
47Brugger Jonas0AUTK2 Nord
48Brugger Jonas0AUTK1 Nord
49Brüll Georg Mag.16206812044AUTC-Liga
50FMBrustkern Juergen46026762287GERA-Liga
51Buchhas Johann16245711846AUTK3 Süd
52GMBuhmann Rainer46513402564GERA-Liga
53Chesnais Wolfgang16560821741AUTK1 Süd
54Chulis Alexander16075882137AUTB-Liga
55Curado José19604741829PORK1 Süd
56Czernin Hans1331AUTK3 Nord
57Czvitkovics Helmut16254201648AUTK1 Süd
58Czvitkovics Helmut16254201648AUTK3 Süd
59Dangl Alfred Dkfm.16373121537AUTK2 Nord
60IMDanner Georg16003032284AUTB-Liga
61MkDanner Lambert13058402039AUTA-Liga
62Derx Walter Ing.1229AUTK3 Nord
63Dittel Herbert16164712064AUTB-Liga
64Dittel Herbert16164712064AUTC-Liga
65Doerr Harold16595701550AUTK3 Süd
66IMDragnev Valentin16348522466AUTA-Liga
67Eberdorfer Wolfgang16399191706AUTK2 Süd
68Ebner Franz Mag.16304741897AUTB-Liga
69Ebner Franz Mag.16304741897AUTC-Liga
70MKEder Martin Mag.16102952134AUTB-Liga
71MKEder Martin Mag.16102952134AUTA-Liga
72Eiler Thomas16352121654AUTK2 Süd
73Eller Martin DI16400201940AUTC-Liga
74Eller Martin DI16400201940AUTK1 Nord
75Emsenhuber Johannes1411AUTK3 Nord
76Ernst Günter16352201714AUTK3 Nord
77NMErnst Michael Mag.16183932131AUTA-Liga
78Erren Martin16611081214AUTK3 Nord
79Fiam Gerhard16425371641AUTK2 Nord
80Filipovic Ivica16554852021AUTK2 Nord
81Filler Johann Mag.16593081867AUTC-Liga
82Fink Helmut16259421668AUTK1 Süd
83Flanitzer Johann16219631754AUTC-Liga
84Flanitzer Johann16219631754AUTK3 Süd
85Florea Aurelian0AUTK2 Süd
86Focke Ernst Ing.1346AUTK3 Süd
87Foerderreuther Jonas246837282013GERB-Liga
88Forer Lorenz16129302093AUTK1 Süd
89Friedl Karl16176481529AUTK2 Süd
90Fritzer Friedrich Dr.16032051686AUTK2 Nord
91WFMFröwis Annika16214322056AUTB-Liga
92Fuchs Karl1580AUTK1 Süd
93Fuchs Martin16298321735AUTK2 Süd
94Führer Werner16347041871AUTC-Liga
95FMFusi Christoph16028962229AUTB-Liga
96Gaertner Markus16184822087AUTK2 Süd
97IMGanaus Hannes16024542253AUTB-Liga
98Gardavsky Heinz1703AUTK2 Nord
99Gartmayer Stefan16362431940AUTB-Liga
100Gasselik Christopher16369871937AUTK1 Nord
101Gerold Arnold16107751801AUTK1 Süd
102Geyer Günter16278641881AUTK3 Süd
103Gharabianmasihi Arbi425046941582IRIK1 Süd
104Gillmann Franz1209AUTK3 Nord
105Glavanich Johann16199261817AUTK2 Nord
106Gottwald Michael16373471736AUTK2 Nord
107Gottwald Michael16373471736AUTK1 Nord
108Graf Franz16512691587AUTK3 Süd
109Grahofer Emil16518031538AUTK2 Nord
110Grahofer Wolfgang DI.16373551623AUTK2 Nord
111Granabetter Josef Mag.16208941866AUTK1 Nord
112Grbic Karlo16373631859AUTK1 Süd
113Gröbl Markus Ing.16396761928AUTK2 Süd
114Grosskopf Peter1515AUTK2 Süd
115Gsaller Werner16416621829AUTK2 Nord
116Gsaller Werner16416621829AUTK1 Nord
117Gutsch Franz Mag.16321752052AUTK1 Süd
118Haas Bernhard Mag.16205762002AUTB-Liga
119Haas Michael16574291633AUTK2 Süd
120Haas Stefan16574371770AUTK2 Süd
121Haberberger Ernst16086902065AUTC-Liga
122Hack Gerhard Mag.16373711414AUTK3 Nord
123MKHadjieff Dieter16059762176AUTB-Liga
124Haidinger Leopold3121878041525AUTK3 Süd
125IMHalvax Georg16195432421AUTA-Liga
126IMHandler Lukas16095802386AUTA-Liga
127IMHangweyrer Manfred16010082362AUTA-Liga
128Hanser Michael16048802035AUTB-Liga
129Hanser Michael16048802035AUTC-Liga
130Haschka Peter16370021762AUTK1 Süd
131Haslinger Manfred1593AUTK3 Nord
132Hassfurther Martin Mag.16453151422AUTK3 Süd
133Haumer Hans1868AUTK1 Nord
134Hauptmann Dieter16108211872AUTK2 Süd
135MKHechl Gerald Mag.16056742274AUTA-Liga
136Heissenberger Andreas16149912024AUTB-Liga
137Herndl Gerald16052672094AUTB-Liga
138Hlinka Peter149421431775SVKK1 Nord
139Hoeglinger Rainer DI.1628AUTK3 Nord
140Hoesch Herbert1658AUTK2 Süd
141Hofegger Jakob16380172111AUTB-Liga
142Hofmann Herbert16388231686AUTK3 Süd
143Holub Sebastian1511AUTK2 Süd
144Holub Sebastian1511AUTK3 Nord
145Holub Tobias1604AUTK2 Nord
146Holzammer Florestan246524311896GERK2 Nord
147Holzer Gerhard16382701615AUTK3 Süd
148Holzer Günther DI.1601AUTK3 Süd
149Holzer Günther DI.1601AUTK2 Süd
150Holzleithner Johannes16259691965AUTC-Liga

Show complete list