Wiener Vereinsmeisterschaft 2017/2018 2. Klasse Süd

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Gregor Neff
Time control90 m / 40 moves + 30 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Date2017/09/30 to 2018/03/17
Rating-Ø1368
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 15.10.2017 16:05:52, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionLandesliga, A-Liga, B-Liga Nord, B-Liga Süd, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Team-Composition without round-results

  1. Sz Favoriten (RtgAvg:1356 / TB1: 2 / TB2: 0)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Georgiev Daniel1552AUTStamm16617361,01,0
2Peraus Natalie1481AUTStamm16482250,02,0
3Bilyalov Erol1092BULStamm29270121,02,0
4Bui Philipp1193AUTStamm16617280,01,0
5Rigo Lukas902AUTStamm0,01,0
6Hautzeneder Niklas800AUTStamm0,01,0
7Kaspar Sebastian1642AUTStamm16579840,01,0
8Kober Stefan1176AUTStamm0,01,0
9Karall Andreas1013AUTStamm0,01,0
10Markelic Marko0AUTStamm0,01,0
  2. Sv Mödling (RtgAvg:1606 / TB1: 5 / TB2: 3)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Gaspar Zdravko1718AUTStamm16290180,01,0
2Sonnbichler Oliver1723AUTStamm16457571,01,0
3Reiter Alexander1541AUTStamm16563091,01,0
4Klausner Felix1658AUTStamm16534661,01,0
5Bahr Bjoern1531AUTStamm1,01,0
6Trübswasser Wolfgang1463AUTStamm16496201,01,0
  3. Sg Pm (RtgAvg:1591 / TB1: 8,5 / TB2: 6)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Nemeth Arpad DI.1559AUTStamm0,01,0
2Graf Franz1587AUTStamm16512691,02,0
3Wolf Gerhard1545AUTStamm16397141,52,0
4Oesterreicher Franz Dr.1510AUTStamm0,01,0
5Pannard Etienne0FRAStamm2,02,0
6Baumann Harald0AUTStamm2,02,0
7Peterka Walter1768AUTStamm16514041,01,0
8Mueller Alfred Mag. Dr.1577AUTStamm16580001,01,0
  4. Sk Hietzing (RtgAvg:1647 / TB1: 4 / TB2: 0)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Brazda Franz1874AUTStamm16240590,51,0
2Djeno Jakov1333CROStamm145559990,51,0
3Klimt Hans1633AUTStamm16134210,01,0
4Thajer Lukas1707AUTStamm16565620,02,0
5Kodek Sebastian1622AUTStamm16618171,02,0
6Kondic Milan1452AUTStamm16406740,01,0
7Ochsenhofer Walter1591AUTStamm16290691,01,0
8Ochsenhofer Peter1271AUTStamm0,51,0
9Al-Sayed Nabil0AUTStamm0,51,0
10Ofner Matthias1034AUTStamm0,01,0
  5. tschaturanga (RtgAvg:1607 / TB1: 3,5 / TB2: 1)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Fritz Robert1564AUTStamm16168970,02,0
2Zakirova Yana1624AUTStamm16562440,51,0
3Mayr Patrick1646AUTGast16424991,01,0
4Peschek Otto1296AUTStamm16408600,01,0
5Mandzhiev Aldar1603AUTStamm16563501,01,0
6Lentner Johannes1519AUTStamm16406401,02,0
7Fritzer Friedrich Dr.1686AUTStamm16032050,01,0
8Rulitz Josef1365AUTStamm0,01,0
  6. Amateure (RtgAvg:1281 / TB1: 4 / TB2: 3)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Fuss Christoph1603AUTStamm16352390,01,0
2Zeman Roman1356CZEStamm1,01,0
3Zeman Martin1453CZEStamm1,01,0
4Zeman Tomas1251CZEStamm3902671,01,0
5Zeman Vit1220CZEStamm0,01,0
6Petlak Josef0CZEStamm1,01,0
  7. Sk Austria Wien (RtgAvg:1444 / TB1: 5 / TB2: 1)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Kellner Nikolaus1657AUTStamm16420651,01,0
2Lotter Konrad1410AUTStamm16525910,52,0
3Moser Moritz1378AUTStamm0,02,0
4Posselt Clemens1077AUTStamm16481441,01,0
5HOFBAUER Katja0Stamm0,01,0
6Buryak Dimitri0AUTStamm0,51,0
7Hayden Evelyn Mag.1568AUTStamm1,01,0
8Dolezal Wilhelm1576AUTStamm16511290,01,0
9Germuth Ferdinand0AUTStamm1,01,0
10Garcia Straub Lorena0AUTStamm0,01,0
  8. Sk Hernals (RtgAvg:1620 / TB1: 9,5 / TB2: 6)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Fink Helmut1668AUTStamm16259421,52,0
2Hofmann Herbert1686AUTGast16388231,02,0
3Morboeck Olaf1628AUTStamm16594132,02,0
4Grafl Thomas1517AUTStamm16508402,02,0
5Grohs Gerhard1363AUTStamm0,01,0
6Hödl Florian1302AUTStamm1,01,0
7Mung Herbert Ing.1741AUTStamm16565541,01,0
8Fostel Günter Dr.1477AUTStamm1,01,0
  9. Arberia (RtgAvg:1346 / TB1: 6,5 / TB2: 3)
Bo.NameRtgFEDArtFideIDPts.Games
1Jauker Valentin Mag.1560AUTStamm16569451,02,0
2Hyseni Safet1505Stamm0,01,0
3Marku Anton1428ALBStamm1,52,0
4Zenuni Petrit1426AUTStamm2,02,0
5Alvarico Jan Andrew1354AUTStamm0,52,0
6Wehbeh Labin0SYRStamm0,52,0
7Wehbeh Hanna0SYRStamm1,01,0