Wiener Betriebsmeisterschaft 2017/2018 2. Klasse Nord

Organizer(s)Wiener Schachverband (Vienna Chess Federation)
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gregor Neff
Chief ArbiterIA Gregor Neff
Time control90 m / 40 moves + 15 m + 30 s/move
LocationWien (Vienna)
Date2017/10/04 to 2018/03/21
Rating-Ø1668
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 06.10.2017 10:42:58, Creator/Last Upload: wiener schachverband (ta)

Tournament selectionA-Liga, B-Liga, C-Liga, K1 Nord, K1 Süd, K2 Nord, K2 Süd, K3 Nord, K3 Süd
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Online-Ergebnis-Eingabe
The best playersaccording Points, according percent
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

The best player per board: according Points

The minimum required number of games: 60%

Board 1
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1NMScheichel Herbert DI.2320Oesterr.Nationalbank Wien1,0100,01
2Holzammer Florestan1896Sg Schwarze Dame / Wombat 23621,0100,01
3Schcepanovic Alexander1851Sk Cobenzl Wien1,0100,01
4Filipovic Ivica2021Sg Elin / Mühlengrund0,550,01
5Gottwald Michael1736Bawag P.S.K. Wien0,550,01
Board 2
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Lintner Felix1814Sg Schwarze Dame / Wombat 23621,0100,01
2Berger Guenther1828Sk Cobenzl Wien1,0100,01
3Soos Helmut1827Bawag P.S.K. Wien0,550,01
4Huber Harald1893Sg Elin / Mühlengrund0,550,01
Board 3
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Hutzheimer Alfred1937Sg Elin / Mühlengrund1,0100,01
2Langmantel Robert1822Oesterr.Nationalbank Wien1,0100,01
3Waldhauser Günter1651Sk Cobenzl Wien1,0100,01
4Peschek Bernd1728Vh Inzersdorf1,0100,01
Board 4
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Wirrer Joerg Dr.1788Sg Elin / Mühlengrund1,0100,01
2Bieber Herbert1750Sg Schwarze Dame / Wombat 23621,0100,01
3Kurz Dietrich1676Sk Cobenzl Wien0,550,01
4Gsaller Werner1829Polizei Wien0,550,01
Board 5
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Peter Juergen1664Sk Cobenzl Wien1,0100,01
2Schreuer Johann1593Siemens Wien1,0100,01
3Rojik Claudio1833Sg Elin / Mühlengrund0,550,01
4Grahofer Emil1538Bawag P.S.K. Wien0,550,01
5Kurzawa Roland Dr.1536Sg Schwarze Dame / Wombat 23620,550,01
6Rytina Heinz1374Vh Inzersdorf0,550,01
Board 6
Rk.NameRtgTeamPts.%Games
1Brugger Jonas0Bawag P.S.K. Wien1,0100,01
2Simec Marjan0Vh Inzersdorf1,0100,01
3Wagner Siegfried1399Oesterr.Nationalbank Wien1,0100,01
4Rummel Klaus1579Sk Cobenzl Wien1,0100,01