Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

Ceske sachove vanoce 2009 - OPEN

Last update 02.01.2010 14:49:04, Creator/Last Upload: chess federation of the czech republic

Final Ranking after 9 Rounds

Rk.SNo NameTypsexGrFEDRtgIRtgNClub/CityPts. TB1  TB2  TB3 
14
IMPetr MartinPCZE249502222 Sk Polabiny7,054,042,52372
21
GMHeberla BartolomiejPOL25150Sk Rapid Pardubice, O.S.7,053,042,52392
35
IMBernasek JanPCZE24760Sk Rapid Pardubice, O.S.7,052,541,52373
412
IMBiolek RichardCZE23850Agentura 64 Grygov7,047,537,52216
53
IMTazbir MarcinPOL24970Jakl Karvina6,554,543,02376
67
IMStupak KirillBLR245606,551,540,52341
72
IMSimacek PavelCZE25130Agentura 64 Grygov6,551,540,02344
88
IMKulhanek TomasCZE24410Sachovy Klub Zikuda Turnov - O6,549,538,02223
910
FMBulski KrzysztofPOL241606,548,037,02284
1011
IMPlat VojtechU16CZE23880Tz Trinec6,548,037,02269
119
GMManik MikulasSVK243506,047,036,52296
1214
FMHoffmann PaulGER23550Usv Tu Dresden6,047,036,02250
1319
FMSabol MarianPCZE23430Sk Vysoke Myto6,046,536,52272
1422
FMPonizil CyrilCZE23040Sk Zlin6,045,536,02182
1523
Bures JaroslavU16CZE23000Agentura 64 Grygov6,045,535,02165
1654
Hellwig TobiasGER21140Sv Schott Jena6,043,034,02121
1726
Svoboda VaclavCZE22920Sk Oaza Praha6,043,032,52157
1815
FMSeifert VolkerGER23550Usv Tu Dresden5,551,040,52278
1916
Sodoma JanCZE23550Tj Bohemians Praha5,551,039,52275
2017
FMCerveny MartinPCZE235302222 Sk Polabiny5,550,539,52264
2120
IMHeinzel OlafGER23320Schachclub Hansa Dortmund E.V.5,549,539,02235
2213
Novak PavelCZE23770Tj Sakal Kozolupy5,549,038,52255
2327
FMSkliba MartinPCZE22810Sk Rapid Pardubice, O.S.5,548,039,02227
2441
WIMFuchs JudithwGER21880Sc Leipzig-Gohlis5,546,536,02148
2524
Vrana JanCZE229801. Novoborsky Sk5,546,535,52194
266
IMKanovsky DavidCZE24710Agentura 64 Grygov5,545,536,02165
2734
WGMKrupa MonikawPOL221605,545,035,52149
2835
IMVolodin ViktorTPRUS220605,544,534,52146
2921
FMJedlicka AlesPCZE232002222 Sk Polabiny5,544,034,02125
3040
Pokorny PetrCZE21910Sk Litomerice5,543,534,02132
3139
WFMOlsarova KarolinaU16wCZE21920Sk Slavia Orlova5,543,534,02123
3277
Navratil jun. JiriU16CZE19100Agentura 64 Grygov5,543,034,02149
3343
Polacik IgorSVK21750Sk Doprastav Bratislava5,543,034,02070
3471
Seidl StepanU16CZE19640Sokol Bedrichov5,541,534,02072
3545
Olsarova TerezawCZE21640Sk Slavia Orlova5,541,032,52169
3618
IMVavra PavelCZE23510Sk Litomerice5,050,539,02179
3765
Kotva MilanS60PCZE20510Tj Lokomotiva Ceska Trebova5,047,537,02213
3832
Pecha TomasCZE22360Beskydska Sachova Skola O.S.5,047,036,52187
3936
IMZakharchenko ArnoldS60UKR220605,046,536,02170
4037
Bujnoch RadekPCZE21960Tj So A Ddm Chrudim5,043,534,02069
4149
Duchrow OliverGER21520Sv Sangerhausen E. V.5,043,034,02157
4228
Schuetze NormanGER226905,042,034,02099
4352
Sochor StanislavCZE21180Agentura 64 Grygov5,041,533,02110
4462
Cizinsky PetrU16PCZE206202222 Sk Polabiny5,041,532,02132
4530
Strache MichaelGER22540Sv Sangerhausen E. V.5,041,531,52067
4672
Seidl AntoninU16CZE19630Sokol Bedrichov5,041,033,02184
4744
Pilch RomanCZE21700Tz Trinec4,546,037,02180
4825
FMNovotny MichalPCZE229202222 Sk Polabiny4,545,535,52168
4958
Pekar VaclavP/SCZE20720Tj Jiskra Litomysl4,544,034,02130
5057
Kastner OldrichP/SCZE21020Tj Stefanydes Policka4,542,532,52125
5160
Richter DustinGER20650Sv Sangerhausen E. V.4,542,033,52065
5242
WIMBlazkova PetrawCZE21780Sachovy Klub Lokomotiva Brno,4,542,033,02134
5351
Cuhra MartinCZE21410Qcc Ceske Budejovice, Sportovn4,541,534,02075
5456
Lorenc OldrichP/SCZE21110Tj Stefanydes Policka4,541,533,02113
5547
Jurkiewicz KrzysztofTPPOL215804,541,532,52055
5631
Maciol RyszardPOL224504,541,532,02086
5733
IMWeglarz LeszekPOL223304,541,531,52098
5850
Hillmann MichaelGER21500Sv Sangerhausen E. V.4,540,031,02065
5963
Trojan LubosS60PCZE206002222 Sk Polabiny4,539,530,52053
6029
FMMojzis JaroslavS60PCZE226602222 Sk Polabiny4,539,529,51979
6170
Kosek MarekU16PCZE19650Sk Vysoke Myto4,539,030,52050
6246
Navratil sen. JiriCZE21630Tj Unex Sk4,538,030,52056
6395
Machan JanU16CZE17100Sachova Skola Panda Rychnov Na4,537,529,51996
64107
Schaffer DavidP/SCZE01475Tj Stefanydes Policka4,528,522,51836
6553
Konstacky MatejCZE21170Tj Morkov4,046,036,02128
6659
Macka OtoSVK20650Cc Sklene Patriots4,044,534,52110
6767
Musil VitezslavCZE20170Sokol Skalicka4,040,031,02035
6868
Hrabal MichalCZE19890Agentura 64 Grygov4,039,530,52100
6974
Bartosova LuciewP/SCZE19200Tj Jiskra Litomysl4,039,030,02059
7048
Schaefer ReykGER215504,038,030,02003
7179
Walas AleksandrawPOL189204,038,029,52028
7261
Valickova MartinawCZE20640Tz Trinec4,037,530,01992
7378
Orosi PeterSVK19050Sk Doprastav Bratislava4,037,028,52043
7464
Olsar ZdenekCZE20540Sk Slavia Orlova4,034,527,01803
7580
Sandor LukasSVK18880Cc Sklene Patriots4,033,025,51866
7694
Prokopova JirinawCZE17300Tj Jiskra Horice V Podkrkonosi4,031,524,51958
7790
Oltean StefanROU177604,031,024,51865
7882
Markus NicoGER18820Sv Sangerhausen E. V.4,029,022,01800
7955
Kuciel WladyslawPOL211403,540,530,01951
8075
Prachar JosefS60CZE19150Sk Porg Praha3,539,531,01979
8169
Van Nieuwenhuizen HansNED198903,537,029,02077
8276
Kolomaznikova BarboraU16wCZE19100Sk Zlin3,537,028,01969
8386
Nytrova AdelawCZE18140Agentura 64 Grygov3,536,029,02015
84100
Reichmann PavelS60CZE01711T.J. Sokol Sumperk3,535,527,02010
8566
Trhal TomasPCZE20340Sk Vysoke Myto3,535,526,51883
8683
Balkova AnnawCZE18810Tatran Postorna3,533,526,51817
8792
Odstrcil JaromirP/SCZE17680Tj Jiskra Litomysl3,532,524,01959
88101
Kozusek SlavomirCZE01695Sk Ddm Kostelec Nad Orlici3,531,525,01918
8984
Krupa AnnaU16wPOL184603,531,024,01856
9073
Krupa JerzyPOL195103,040,031,01986
9199
Lehnert StefanGER01717Sv Sangerhausen E. V.3,036,028,01931
9291
Krusina PatrikU16P/SCZE17710Sk Svitavy3,034,527,01932
93106
Kozusek DanielU16CZE01494Sachova Skola Panda Rychnov Na3,033,526,01819
9493
Hajek LukasU16SVK17530Sk Doprastav Bratislava3,033,525,51827
95108
Melichar VojtechU16PCZE014712222 Sk Polabiny3,033,024,51741
9685
Nisztuk MichalPOL183503,031,526,01858
9787
Navratilova AlenawCZE18020Tj Unex Sk3,031,024,51812
98103
Dostalek PetrCZE01620Sk Ddm Kostelec Nad Orlici3,028,521,51808
9996
Thonig ManfredS60GER17040Sc Starnberg3,027,521,51836
100104
Schaffer OndrejU16P/SCZE01565Tj Stefanydes Policka3,027,021,51769
10189
Danada TomasU16SVK17900Sk Osuske2,538,529,52029
10298
Musil StanislavCZE01727Sk Ddm Kostelec Nad Orlici2,529,022,01767
10388
Nytra MatejU16CZE17940Agentura 64 Grygov2,526,520,01782
10481
Danada OndrejSVK18840Sk Osuske2,035,527,01872
10597
Kogut Artur*POL017502,032,025,51829
106102
Stodola MarekU16P/SCZE01662Tj Stefanydes Policka2,029,021,51724
107105
Kozlova LuciewCZE01528Fima Csob2,027,522,01698
108109
Melichar Zdenek* PCZE012502222 Sk Polabiny1,526,020,01784
10938
Valenta VitTPCZE21960T.J. Sokol Sumperk0,535,528,01889

Annotation:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break3: rating average of the opponents (variabel with parameters)

Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use