Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

25th European Club Cup 2009 Ohrid, FYROM Macedonia

Last update 10.10.2009 21:04:46, Creator/Last Upload: irma und werner stubenvoll

Team-Composition with round-results

28. Gambit-Peksim Skopje (RtgAvg:2387, Captain: Marjan Mitkov / TB1: 7 / TB2: 21,5)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1GMChatalbashev Boris2556BUL01½1½14,062448257343,820,18101,8
2IMDancevski Orce2422MKD0½½01½2,56244123842,52,86-0,3610-3,6
3IMMitkov Marjan2390MKD½½½½1½3,56239024473,53,030,47104,7
4FMStojcevski Zoran2375MKD0110½0½3,072338228833,82-0,8215-12,3
5FMOrgandziev Oliver2297MKD00½112,55221221721,51,440,06150,9
6FMAndonovski Ljubisa2281MKD00½½12,052340226822,22-0,2215-3,3
7FMIlic Ljubomir2267MKD10½1,53193218660,51,18-0,6815-10,2
8Simjanovski Saso2243MKD11½02,54188119262,52,130,37155,6

Player info

Chatalbashev Boris GM 2556 BUL Rp:2573
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1132GMKarjakin Sergey2722UKR27024,0s 01
292IMNeuman Petr2432CZE25014,0w 11
3250GMKveinys Aloyzas2531LTU25292,5w ½1
5213IMStamenkov Vanco2344MKD22201,5w 11
6166IMSadiku Bedri2277FID21821,0s ½1
7257IMJelling Erik2379DEN20481,0s 11
Dancevski Orce IM 2422 MKD Rp:2384
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1133GMCaruana Fabiano2662ITA25093,5w 02
293Sodoma Jan2376CZE22252,0s ½2
3251IMZagorskis Darius2509LTU24723,0s ½2
498IMKovacs Gabor2516HUN25154,0s 01
6168Bujupi Bajram2242FID22323,0w 12
7258Pedersen Finn2340DEN21992,5w ½2
Mitkov Marjan IM 2390 MKD Rp:2447
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1137GMRiazantsev Alexander2646RUS26404,5s ½3
2249Joyce John2251IRL22322,5w ½3
3252IMGrabliauskas Virginijus2426LTU23152,0w ½3
499IMNemeth Miklos2469HUN25084,0w ½2
5214IMVasovski Nikola2322MKD22001,5s 12
6167Makoli Perparim2223FID23654,5s ½3
Stojcevski Zoran FM 2375 MKD Rp:2288
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1135GMNajer Evgeniy2681RUS25423,5w 04
294Quinn Rory2025IRL21392,0s 14
3253IMBandza Algirdas2380LTU23432,5s 14
4100FMCsonka Attila Istvan2330HUN24824,5s 03
5215FMFilev Georgi2395BUL23934,0w ½3
6169FMVebic Kasem2218FID22111,5w 04
7259FMBoe Mads2335DEN20752,0s ½3
Organdziev Oliver FM 2297 MKD Rp:2172
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1138GMNepomniachtchi Ian2632RUS25794,5s 05
3254Novikov Vitalij2328LTU23463,5w 05
5216Simeonov Stefan2377BUL22993,5s ½4
6170Berisha Enver0FID20732,5s 15
7260Jacobsen Bo2321DEN20662,0w 14
Andonovski Ljubisa FM 2281 MKD Rp:2268
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1134GMGrachev Boris2684RUS26034,5w 06
3255IMDambrauskas Virginijus2346LTU23665,0s 06
4101Magyar Andras2298HUN22332,5w ½4
5217Stojchev Goce2250MKD22583,0w ½5
7261Ochsner Bjorn Moller2124DEN22274,0s 15
Ilic Ljubomir FM 2267 MKD Rp:1866
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
297Aherne Anthony0IRL19160,5w 15
4102FMPergel Laszlo2301HUN22082,5s 05
7263Grand Hans-Henrik2096DEN20181,5w ½6
Simjanovski Saso 2243 MKD Rp:1926
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
296Larter Nick J1799IRL17132,0s 16
4363Remete Eszter2075HUN18971,0w 16
5218Trkaljanov Vladimir2251MKD19311,0s ½6
6171Bahtiri Sabri0FID20593,5w 06

Board Pairings

Round 1 on 2009/10/04 at 15:00
Bo.3ShSM-64 Moscow-30Gambit-Peksim Skopje5½: ½
3.1GM
Karjakin, Sergey
-GM
Chatalbashev, Boris
1 - 0
3.2GM
Caruana, Fabiano
-IM
Dancevski, Orce
1 - 0
3.3GM
Riazantsev, Alexander
-IM
Mitkov, Marjan
½ - ½
3.4GM
Najer, Evgeniy
-FM
Stojcevski, Zoran
1 - 0
3.5GM
Nepomniachtchi, Ian
-FM
Organdziev, Oliver
1 - 0
3.6GM
Grachev, Boris
-FM
Andonovski, Ljubisa
1 - 0
Round 2 on 2009/10/05 at 15:00
Bo.30Gambit-Peksim Skopje-50Ennis Chess Club5 : 1
17.1GM
Chatalbashev, Boris
-IM
Neuman, Petr
1 - 0
17.2IM
Dancevski, Orce
-
Sodoma, Jan
½ - ½
17.3IM
Mitkov, Marjan
-
Joyce, John
½ - ½
17.4FM
Stojcevski, Zoran
-
Quinn, Rory
1 - 0
17.5FM
Ilic, Ljubomir
-
Aherne, Anthony
1 - 0
17.6
Simjanovski, Saso
-
Larter, Nick J
1 - 0
Round 3 on 2009/10/06 at 15:00
Bo.30Gambit-Peksim Skopje-23Vilnius Chess & Bridge Club2½:3½
16.1GM
Chatalbashev, Boris
-GM
Kveinys, Aloyzas
½ - ½
16.2IM
Dancevski, Orce
-IM
Zagorskis, Darius
½ - ½
16.3IM
Mitkov, Marjan
-IM
Grabliauskas, Virginijus
½ - ½
16.4FM
Stojcevski, Zoran
-IM
Bandza, Algirdas
1 - 0
16.5FM
Organdziev, Oliver
-
Novikov, Vitalij
0 - 1
16.6FM
Andonovski, Ljubisa
-IM
Dambrauskas, Virginijus
0 - 1
Round 4 on 2009/10/07 at 15:00
Bo.36Haladas VSE Szombathely-30Gambit-Peksim Skopje4 : 2
18.1IM
Kovacs, Gabor
-IM
Dancevski, Orce
1 - 0
18.2IM
Nemeth, Miklos
-IM
Mitkov, Marjan
½ - ½
18.3FM
Csonka, Attila Istvan
-FM
Stojcevski, Zoran
1 - 0
18.4
Magyar, Andras
-FM
Andonovski, Ljubisa
½ - ½
18.5FM
Pergel, Laszlo
-FM
Ilic, Ljubomir
1 - 0
18.6
Remete, Eszter
-
Simjanovski, Saso
0 - 1
Round 5 on 2009/10/08 at 15:00
Bo.30Gambit-Peksim Skopje-37GSK Kochani4 : 2
22.1GM
Chatalbashev, Boris
-IM
Stamenkov, Vanco
1 - 0
22.2IM
Mitkov, Marjan
-IM
Vasovski, Nikola
1 - 0
22.3FM
Stojcevski, Zoran
-FM
Filev, Georgi
½ - ½
22.4FM
Organdziev, Oliver
-
Simeonov, Stefan
½ - ½
22.5FM
Andonovski, Ljubisa
-
Stojchev, Goce
½ - ½
22.6
Simjanovski, Saso
-
Trkaljanov, Vladimir
½ - ½
Round 6 on 2009/10/09 at 15:00
Bo.51KSH Prishtina-30Gambit-Peksim Skopje3 : 3
19.1IM
Sadiku, Bedri
-GM
Chatalbashev, Boris
½ - ½
19.2
Bujupi, Bajram
-IM
Dancevski, Orce
0 - 1
19.3
Makoli, Perparim
-IM
Mitkov, Marjan
½ - ½
19.4FM
Vebic, Kasem
-FM
Stojcevski, Zoran
1 - 0
19.5
Berisha, Enver
-FM
Organdziev, Oliver
0 - 1
19.6
Bahtiri, Sabri
-
Simjanovski, Saso
1 - 0
Round 7 on 2009/10/10 at 15:00
Bo.43Aarhus Skolerne-30Gambit-Peksim Skopje1½:4½
18.1IM
Jelling, Erik
-GM
Chatalbashev, Boris
0 - 1
18.2
Pedersen, Finn
-IM
Dancevski, Orce
½ - ½
18.3FM
Boe, Mads
-FM
Stojcevski, Zoran
½ - ½
18.4
Jacobsen, Bo
-FM
Organdziev, Oliver
0 - 1
18.5
Ochsner, Bjorn Moller
-FM
Andonovski, Ljubisa
0 - 1
18.6
Grand, Hans-Henrik
-FM
Ilic, Ljubomir
½ - ½
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 25.02.2021 23:11
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use