11. Salzkammergut Schachopen 2017 (B-Turnier unter 2000 Elo)

Organizer(s)SK Bad Ischl
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIA IO Mag. Daniel Lieb
Chief ArbiterIA IO Mag. Daniel Lieb
ArbiterIA IO Margit Almert, ÖS Fritz Rockenbauer, RS Martin Schönberger
Time control90min/40 Züge + 30min + 30s/Zug
LocationTrinkhalle Bad Ischl
Date2017/06/02 to 2017/06/05
Rating-Ø1741
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 23.04.2017 06:37:52 / Page cached 24.04.2017 02:40:08 110min., Creator/Last Upload: daniel lieb

Tournament selectionA-Turnier, B-Turnier, C-Turnier, D-Turnier
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Top five players, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgClub/City
1Partik Markus16207483GER1979Askö Bad Goisern
2Hoehfeld Markus12984167GER1974MSC 1835 München
3Wurzer Gerhard1621327AUT1913Bretze Hall In Tirol
4Beutel Hubert4617398GER1896Sk Passau 1869
5Tsiapouris Michael Dr.12977357GER1894Sc Tarrasch 45 München
6Kutschker Roman1641344AUT1880Bbsv Wien
7Melde Volker24609170GER1876Sv Eidelstedt
8Schlager Florian1639463AUT1865Ask Kottingbrunn
9Schmitz Tim1270221GER1860Sc Sendling E.V.
10Andre Jonas12904007GER1859Sv Ilmmünster
11Wirthumer Gunter1641409AUT1859Sk Donau
12Martetschläger Arno DI.1642464AUT1849Vorwaerts Fohnsdorf
13Crone Stephan4670175GER1832Sv Ilmmünster
14Winkelmeier Alfred4680308GER1831Sv Ilmmünster
15Schmoller Josef DI.1601466AUT1822Sc Region Vöcklatal
16Berti Rudolf1614134AUT1819Hallein
17Wetzenkircher Markus1618997AUT1808Sk Niederabsdorf
18Schallöhr Knut24651907GER1794Sc Wolfratshausen 1948 E.V.
19Staudacher Leon16207831GER1778Sc Sendling E.V.
20Haimerl Willibald12924555GER1767Sc Ortenburg 1894 E.V.
21Staudacher Ana1270840GER1765Tsv Forstenried E.V.
22Rauch Heribert Dr.1628569AUT1763Spg. Feldbach-Kirchberg
23Bartsch Winfried12970417GER1760Msa Zugzwang 82 E.V.
24Lichtmannecker Daniel12979414GER1760Fc Ergolding 1932 E.V.
25Zozin Walter1627090AUT1752Absam
26Kutschker Alexander1605950AUT1747Sk Parndorf
27Deblauwe Pauwel215040BEL1743Torrewachters Roeselare
28Krause Marianne16219600GER1729Sk Freilassing
29Wolf Philipp12958948GER1717Sg Blau-Weiß Stadtilm
30Huemer Gerald1626051AUT1715Sv Hörsching
31Heinrich Elias1652729AUT1709Tsv Frankenburg
32Drießen Frank16205162GER1701Sv Amstetten
33Gaspar Zdravko1629018AUT1689Sv Mödling
34Krammer Wilhelm1603418AUT1688Sk Parndorf
35Rosenlechner Gerhard1654152AUT1635Hallein
36Krause Helmut16219490GER1633Sk Freilassing
37Knödlseder Gotthard16204930GER1606Djk-Sv Schaibing
38Zimmermann WalterGER1591Sc Wolfratshausen 1948 E.V.
39Mörwald Miriam1649485AUT1549Sk Royal Salzburg
40Wolflehner Josef1654845AUT1536Sv Amstetten
41Berger Peter1657976AUT1497Sk Flötzersteig-Breitensee
42Kocska Philip1651358AUT1457Sv Stockerau
43Irowitz Wolfgang1658301AUT1419Sk Flötzersteig-Breitensee
44Gehrke Jakob12993905GER1305Tv Tegernsee