Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

FIDE World Youth U16 Chess Olympiad SLOVAKIA 2016

Last update 01.08.2016 15:44:22, Creator/Last Upload: slovak chess federation

Team-Composition with round-results

  22. Germany 2 (RtgAvg:2160, Captain: Pajeken Wolfgang / TB1: 10 / TB2: 18)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpnwwew-weKrtg+/-
1FMRiess Alexander2208GER1295332610½0½½002,582263212282,53,23-0,7340-29,2
2Engel Luis2276GER12961523111½11½17,0822392575874,332,6740106,8
3Kopylov Daniel2034GER1292197110101½03,572027202773,53,100,404016,0
4Pajeken Jakob Leon2051GER129428390001012,0621031978622,38-0,3840-15,2
5WFMSchulze Lara2103GER1295683010110003,0719151865734,61-1,6140-64,4

Player info

Riess Alexander FM 2208 GER Rp:2122
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
167Ieong Seak Hin1726MAC18233,0w 11
2175Nikitenko Mihail2364BLR26367,5s 01
338Abdulla Murad2101SCO21445,0w ½1
477FMMakhnyov Denis2351KAZ24235,0s 01
5226FMCostachi Mihnea2420ROU23895,5w ½1
7124Urban Konstantin2329GER23104,5w ½1
844WGMTsolakidou Stavroula2364GRE23695,0s 01
9140FMLivaic Leon2447CRO23766,5s 01
Engel Luis 2276 GER Rp:2575
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
2176FMZarubitski Viachaslau2289BLR23265,0w 12
335Gray Euan1943SCO18172,0s 12
478Turar Dastan2266KAZ21703,0w 12
5227CMGavrilescu David2274ROU22925,0s ½2
61Miesbauer Jan2321CZE22513,5s 11
7112FMSchroeder Kevin2350GER21763,0s 12
848Giannoulakis Lampros2214GRE22193,0w ½2
9141FMMuha Miljenko2257CRO20043,5w 12
Kopylov Daniel 2034 GER Rp:2027
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
169Kou Seong Kei1398MAC15491,5s 12
2178Ivannikau Maksim2168BLR21814,0s 03
3221Espinosa Cancino Monica1636SCO16421,5w 13
5228FMBanzea Alexandru-Bogdan2263ROU22435,5w 03
62Anaskin Arsenij2139CZE19252,5w 12
7111FMBuckels Valentin2332GER20794,0w ½3
845FMAlexiadis Hristos2254GRE22323,5s 03
Pajeken Jakob Leon 2051 GER Rp:1978
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
168Ip Seng Tou1564MAC17745,0w 03
2177Badelka Olga2175BLR22845,0w 04
479FMAgmanov Zhandos2310KAZ24817,5s 03
63Jelinek Michal2176CZE21205,0s 13
846FMDrakoulakos Grigorios2270GRE21864,0w 04
9142Tomulic Teo2121CRO20083,5s 13
Schulze Lara WFM 2103 GER Rp:1865
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
170Ip Weng Tou1490MAC16464,5s 14
336Volland Ben1605SCO14702,0s 04
481Muratova Saltanat2031KAZ18381,0w 14
5229Jakab Kincso1915ROU16670,5s 14
64Dolansky Lukas2102CZE19223,5w 04
7114WFMSieber Fiona2177GER21593,5s 04
9144Radenic Filip2083CRO20115,5w 04

Board Pairings

Round 1 on 2016/07/22 at 14.00
Bo.25
  Germany 2
Rtg-52
  Macau
Rtg3 : 1
25.1FM
Riess, Alexander
2208-
Ieong, Seak Hin
17261 - 0
25.2
Kopylov, Daniel
2034-
Kou, Seong Kei
13981 - 0
25.3
Pajeken, Jakob Leon
2051-
Ip, Seng Tou
15640 - 1
25.4WFM
Schulze, Lara
2103-
Ip, Weng Tou
14901 - 0
Round 2 on 2016/07/23 at 10.00
Bo.12
  Belarus
Rtg-25
  Germany 2
Rtg3 : 1
8.1
Nikitenko, Mihail
2364-FM
Riess, Alexander
22081 - 0
8.2FM
Zarubitski, Viachaslau
2289-
Engel, Luis
22760 - 1
8.3
Ivannikau, Maksim
2168-
Kopylov, Daniel
20341 - 0
8.4
Badelka, Olga
2175-
Pajeken, Jakob Leon
20511 - 0
Round 3 on 2016/07/23 at 16.30
Bo.25
  Germany 2
Rtg-38
  Scotland
Rtg2½:1½
19.1FM
Riess, Alexander
2208-
Abdulla, Murad
2101½ - ½
19.2
Engel, Luis
2276-
Gray, Euan
19431 - 0
19.3
Kopylov, Daniel
2034-
Espinosa Cancino, Monica
16361 - 0
19.4WFM
Schulze, Lara
2103-
Volland, Ben
16050 - 1
Round 4 on 2016/07/24 at 14.00
Bo.8
  Kazakhstan
Rtg-25
  Germany 2
Rtg2 : 2
11.1FM
Makhnyov, Denis
2351-FM
Riess, Alexander
22081 - 0
11.2
Turar, Dastan
2266-
Engel, Luis
22760 - 1
11.3FM
Agmanov, Zhandos
2310-
Pajeken, Jakob Leon
20511 - 0
11.4
Muratova, Saltanat
2031-WFM
Schulze, Lara
21030 - 1
Round 5 on 2016/07/25 at 14.00
Bo.25
  Germany 2
Rtg-11
  Romania
Rtg2 : 2
11.1FM
Riess, Alexander
2208-FM
Costachi, Mihnea
2420½ - ½
11.2
Engel, Luis
2276-CM
Gavrilescu, David
2274½ - ½
11.3
Kopylov, Daniel
2034-FM
Banzea, Alexandru-Bogdan
22630 - 1
11.4WFM
Schulze, Lara
2103-
Jakab, Kincso
19151 - 0
Round 6 on 2016/07/27 at 10.00
Bo.20
  Czech republic
Rtg-25
  Germany 2
Rtg1 : 3
12.1
Miesbauer, Jan
2321-
Engel, Luis
22760 - 1
12.2
Anaskin, Arsenij
2139-
Kopylov, Daniel
20340 - 1
12.3
Jelinek, Michal
2176-
Pajeken, Jakob Leon
20510 - 1
12.4
Dolansky, Lukas
2102-WFM
Schulze, Lara
21031 - 0
Round 7 on 2016/07/27 at 16.30
Bo.25
  Germany 2
Rtg-5
  Germany 1
Rtg2 : 2
8.1FM
Riess, Alexander
2208-
Urban, Konstantin
2329½ - ½
8.2
Engel, Luis
2276-FM
Schroeder, Kevin
23501 - 0
8.3
Kopylov, Daniel
2034-FM
Buckels, Valentin
2332½ - ½
8.4WFM
Schulze, Lara
2103-WFM
Sieber, Fiona
21770 - 1
Round 8 on 2016/07/28 at 14.00
Bo.9
  Greece
Rtg-25
  Germany 2
Rtg3½: ½
7.1WGM
Tsolakidou, Stavroula
2364-FM
Riess, Alexander
22081 - 0
7.2
Giannoulakis, Lampros
2214-
Engel, Luis
2276½ - ½
7.3FM
Alexiadis, Hristos
2254-
Kopylov, Daniel
20341 - 0
7.4FM
Drakoulakos, Grigorios
2270-
Pajeken, Jakob Leon
20511 - 0
Round 9 on 2016/07/29 at 10.00
Bo.17
  Croatia
Rtg-25
  Germany 2
Rtg2 : 2
10.1FM
Livaic, Leon
2447-FM
Riess, Alexander
22081 - 0
10.2FM
Muha, Miljenko
2257-
Engel, Luis
22760 - 1
10.3
Tomulic, Teo
2121-
Pajeken, Jakob Leon
20510 - 1
10.4
Radenic, Filip
2083-WFM
Schulze, Lara
21031 - 0