Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

Edição 2017 prevista 28 Abril - 1 Maio 2017

Open Internacional da Queima das Fitas 2016

Última Actualização25.04.2016 20:44:58, Creator/Last Upload: fpxcoimbra

Ranking inicial

Nº. NomeID FIDEFEDEloITipoClube/Cidade
1
GMIBARRA JEREZ José Carlos2226332ESP2561
2
GMSPRAGGETT Kevin2600013CAN2525S50Assembleia Figueirense
3
GMTESKE Henrik4611500GER2478
4
GMCAMPORA Daniel100013ARG2449S50Aa Didaxis - A2d
5
FMSOUSA André V1917617POR2409U16Gd Dias Ferreira
6
IMROCHA Sérgio1900404POR2384Fc Barreirense
7
IMDIAS Paulo1900803POR2375Sporting Clube Portugal
8
FMLADRON DE GUEVARA PINTO Paolo2290847ESP2316
9
CMREGO Pedro1904310POR2239Sporting Clube Portugal
10
SILVA LUCENA Cristian2232588ESP2232
11
CMDIAS Ivo1901680POR2221U18Aa Didaxis - A2d
12
FMDIOGO Vasco1902628POR2217Aa De Coimbra
13
SILVA Miguel1911929POR2180Academia Xadrez Gaia
14
GARCIA GARCIA Adrian2206587ESP2158
15
RODRIGUEZ GARCIA Carlos2202140ESP2154U20
16
RIBEIRO José1901796POR2144A.Xat
17
PEREIRA António Caramez1904485POR2118Exp - Escola Xadrez Porto
18
COSTA Paulo1900900POR2113Cine Clube Torres Novas
19
ANDRADE Bruno1902768POR2099Gx Alekhine
20
FERREIRA Hugo1915940POR2060U18Gd Ferroviarios Barreiro
21
MARTINS André1924281POR2045Gd Cavadas
22
PAIVA Henrique1920995POR2040U16Clube Dos Galitos
23
FERREIRA Carlos1904000POR2034A.Xat
24
SANTOS Marco1900790POR2031Clube Dos Galitos
25
ROMANO Luís1920235POR2029Aa Didaxis - A2d
26
LEÃO Tiago1925563POR2023U20Sporting Clube Portugal
27
PINTOR Simão1904787POR2000Grupo De Xadrez 113
28
BERNARDO Daniel Madureira1925075POR1989U20Cx Colégio Português
29
SILVA Lucas1911880POR1983Gd Dias Ferreira
30
SOUSA João1915207POR1978Aa De Coimbra
31
NMMORAIS Vítor1900552POR1971S50Clube Edp
32
LOPEZ GOMEZ José Pablo5110645MEX1963
33
FERNANDES Miguel1920456POR1939U20Aa De Coimbra
34
DIAS Ricardo1930060POR1933U16Aej S. João Da Madeira
35
SILVA Gonçalo1915100POR1928U18A.Xat
36
REPRESA PEREZ Mireya32010036ESP1924U16Associação P Cavalgante
37
MARTINS Bruno1942255POR1922U14Ateneu Popular Do Montijo
38
SOUSA Hugo Carneiro1930842POR1921U16Academia Xadrez Gaia
39
MONTEIRO José Manuel1908057POR1896S50Gdr Amigos Urgeses
40
MOREIRA Bruno1923412POR1891Aa De Coimbra
41
FELIZES Paulo1900889POR1886S50Assembleia Figueirense
42
MARTINS Manuel1901060POR1883S50Cx Ugt Viseu
43
STELIAN Turtã1924680POR1878Gd Cavadas
44
SARAIVA Filipe1907093POR1871Aa De Coimbra
45
SANTOS Ricardo1916424POR1865U20Clube Dos Galitos
46
KÖFALVI Attila1902270POR1855Aa De Coimbra
47
CARNERO RODRIGUEZ Sergio2206560ESP1839
48
MARQUES Pedro Godinho1928414POR1833S50Cx Sintra
49
VEIGA Francisco1930087POR1824U14Exp - Escola Xadrez Porto
50
MARTINS Diogo1926934POR1820U20Ax Barcelos
51
FERNANDES João1926624POR1812U16Aa De Coimbra
52
WCMJORGE Rita1923161POR1786U16Sporting Clube Portugal
53
SILVA Mariana1911899POR1784U18Aa Didaxis - A2d
54
CADILLON João1903233POR1773S50Gd Dias Ferreira
55
OLIVEIRA Alice1930818POR1771U14Gd Dias Ferreira
56
FURTADO Dinis1903241POR1766Cx Colégio Português
57
SILVA Inês1932543POR1761U16Aa Didaxis - A2d
58
SÁ Cláudio1902903POR1759Aej S. João Da Madeira
59
SOARES João Diogo1933167POR1753U16Cx Colégio Português
60
CARVALHO João1904418POR1737Cine Clube Torres Novas
61
SANTOS António1926012POR1730U16Clube Dos Galitos
62
RIBAU Nélson1902725POR1723Clube Dos Galitos
63
SARAIVA Rafael1916459POR1720U16Clube Dos Galitos
64
BARRENTO Jorge1906500POR1708S50Associação P Cavalgante
65
SILVA Rui Almeida1903543POR1676S50Cd Ginásio Louriçal/Ld
66
DIAS José1923943POR1674S50Cine Clube Torres Novas
67
RIBEIRO Rafael1929844POR1673U18Cx Colégio Português
68
LOPES José Tomás1923978POR1655S50Cine Clube Torres Novas
69
FONSECA Eurico1925970POR1644U16Associação P Cavalgante
70
MARQUES Ricardo1949438POR1638U18Exp - Escola Xadrez Porto
71
ROCHA Pedro1943278POR1629Gd Cavadas
72
NOGUEIRA Diana1920693POR1618U18Gx Porto
73
OLIVEIRA Ricardo1922220POR1615S50Sport O Marinhense
74
MARRET Constantin Pierre22225986ESP1605S50
75
SILVA José Duarte1905759POR1590S65Ccp Barreirense
76
FERNANDES Ricardo Paulos1943464POR1576U12Estrelas S. João Brito
77
RODRIGUES José Pedro1911651POR1562Cx Colégio Português
78
CAVADAS José1904990POR1558S50Associação P Cavalgante
79
NUNES Adelino1908111POR1556S65Adrc Mata De Benfica
80
OLIVEIRA João1920480POR1545Aa De Coimbra
81
AVELINO Camila1938975POR1525U12Cxae Filipa De Lencastre
82
CARREIRA Marcelo1941321POR1525U16Ccd Corvos Do Lis
83
AZUL Artur1928406POR1519S50Assembleia Figueirense
84
SANTOS Rita1916432POR1515U18Clube Dos Galitos
85
CARVALHO Vitor Manuel1945726POR1512S50Aa Didaxis - A2d
86
SIMÕES Miguel1946307POR1503U12Ccd Corvos Do Lis
87
REPRESA GARAZO Juan Manuel32038712ESP1501Associação P Cavalgante
88
PIPIRAS Filipa1944894POR1500U12Exp - Escola Xadrez Porto
89
BASTIÃO Gonçalo1936140POR1490U16Aa De Coimbra
90
BASÍLIO Rodrigo1941380POR1458U10Ccd Corvos Do Lis
91
ABREU Gonçalo1940155POR1435Ccd Corvos Do Lis
92
GAMA João1926667POR1415U14Aa De Coimbra
93
COIMBRA João1901435POR1403S65Cp Vila Nova De Anços
94
NUNES Eduardo1934996POR1402U16Aa De Coimbra
95
ANTUNES Paulo1945750POR1356U18Aa De Coimbra
96
SILVA José Azevedo1918915POR1351S65Gx Alekhine
97
CAMACHO Diogo1932306POR1319U14Cx Colégio Português
98
BARATA Manuel1938983POR1316U14Aa De Coimbra
99
ENCARNAÇÃO Filipe1942018POR1290U14Exp - Escola Xadrez Porto
100
VINAGRE Raquel1938410POR1267Associação P Cavalgante
101
MARTINS Domingos1947389POR1265S50G D Ramiro José
102
PEIXOTO João1941356POR1260U18Ccd Corvos Do Lis
103
MCDONALD Margaret420417FRA1256S50
104
SOUSA Gil1948709POR1256U08Exp - Escola Xadrez Porto
105
GUIA Artur1946781POR1253U10Cxae Filipa De Lencastre
106
INÁCIO Rafael1938614POR1251U12Cx Colégio Português
107
BASTIÃO Tomás1940651POR1236U12Aa De Coimbra
108
SANTOS Tiago Vieira1934945POR1232U16Cx Colégio Português
109
PEREIRA Carolina1949187POR1199U10Aa De Coimbra
110
GOMES Estêvão Moreira1945351POR1177U12C Norton Matos
111
CASTRO Gui1946277POR1172U10Aa De Coimbra
112
SISMEIRO Miguel1950975POR1159U12Exp - Escola Xadrez Porto
113
MARTINS José Carlos1946005POR1152U12Ax Portugal / Atlantidiag
114
SOARES Sara1948172POR1150U10Cxb - Clube Xadrez Braga
115
GONÇALVES Lucas Jordão1945360POR1143U10Cd Ginásio Louriçal/Ld
116
COUTO Gaspar1949381POR1127U10Exp - Escola Xadrez Porto
117
SOUSA David1948695POR1111U08Exp - Escola Xadrez Porto
118
SANTOS Ana Paula1942751POR1107U08Clube Dos Galitos
119
OLIVEIRA Elisa1930826POR1065U12Gd Dias Ferreira
120
TAVARES Mariana Vidal1938690POR1013U18Cx Colégio Português
121
PAQUETE André1948024POR1001U10Aa De Coimbra
122
ANDRADE Gustavo1947974POR0U12Aa De Coimbra
123
AVELINO Mafalda1941950POR0U10Cxae Filipa De Lencastre
124
BORGES Leonor1954369POR0U10Aa De Coimbra
125
BREDA Tiago1942131POR0U16Cx Colégio Português
126
CAMACHO Filipa1944673POR0U10Cx Colégio Português
127
CARVALHO Pedro1946986POR0U14Aa Didaxis - A2d
128
COUTO Clara1950118POR0U08Exp - Escola Xadrez Porto
129
CUNHA Oriana1950126POR0U20Aa De Coimbra
130
DIAS João Monteiro1946196POR0U10Aa De Coimbra
131
DIMUCCIO Matteo1949896POR0U10Aa De Coimbra
132
MARQUES João Pedro1949136POR0U10Aa De Coimbra
133
MENDES Neuza1927400POR0U18Gd Ferroviarios Barreiro
134
MENEZES Diogo1954075POR0U08Aa De Coimbra
135
MONTEIRO Luís1944304POR0U10Aa De Coimbra
136
SANTOS Francisco1949144POR0U12Aa De Coimbra
137
SANTOS Sofia1949152POR0U08Aa De Coimbra
138
SISMEIRO Sofia1952587POR0U08Exp - Escola Xadrez Porto
Advertisement
Advertisement