Logged on: Gast
Servertime 25.04.2024 19:39:22
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Start
Turneringsdatabas
Österrikiska mästerskapet
Pictures
FAQ
Webanmälan
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:
31st European Club Cup 2015
Senast uppdaterad24.10.2015 21:54:21, Creator/Last Upload: Chess Federation of Macedonia (1)
Sök efter spelare eller lag
Sök
Bordsresultat
3. Rond den 2015/10/20 klockan 15:00
Bord
1
SOCAR (AZE)
Rtg
-
7
UNIVERZITY-BELORECHENSK (RUS)
Rtg
4½:1½
PGN
1.1
GM
Topalov Veselin
2813
-
GM
Gelfand Boris
2741
½ - ½
PGN
1.2
GM
Giri Anish
2798
-
GM
Malakhov Vladimir
2694
½ - ½
PGN
1.3
GM
Caruana Fabiano
2796
-
GM
Jobava Baadur
2683
1 - 0
PGN
1.4
GM
Adams Michael
2742
-
GM
Rublevsky Sergei
2702
1 - 0
PGN
1.5
GM
Radjabov Teimour
2738
-
GM
Alekseev Evgeny
2642
1 - 0
PGN
1.6
GM
Mamedyarov Shakhriyar
2736
-
GM
Landa Konstantin
2626
½ - ½
PGN
Bord
2
SIBERIA (RUS)
Rtg
-
8
SHSM LEGACY SQUARE (RUS)
Rtg
4 : 2
PGN
2.1
GM
Kramnik Vladimir
2777
-
GM
Nepomniachtchi Ian
2705
1 - 0
PGN
2.2
GM
Aronian Levon
2784
-
GM
Inarkiev Ernesto
2660
½ - ½
PGN
2.3
GM
Grischuk Alexander
2774
-
GM
Najer Evgeniy
2658
0 - 1
PGN
2.4
GM
Li Chao B
2750
-
GM
Dubov Daniil
2661
1 - 0
PGN
2.5
GM
Wang Yue
2724
-
GM
Zvjaginsev Vadim
2660
1 - 0
PGN
2.6
GM
Korobov Anton
2700
-
GM
Grachev Boris
2649
½ - ½
PGN
Bord
9
ODLAR YURDU (AZE)
Rtg
-
3
ALKALOID (MKD)
Rtg
2½:3½
PGN
3.1
GM
Sutovsky Emil
2635
-
GM
Ivanchuk Vassily
2726
½ - ½
PGN
3.2
GM
Durarbayli Vasif
2618
-
GM
Tomashevsky Evgeny
2758
½ - ½
PGN
3.3
GM
Bajarani Ulvi
2546
-
GM
Jakovenko Dmitry
2748
½ - ½
PGN
3.4
GM
Rasulov Vugar
2505
-
GM
Andreikin Dmitry
2720
0 - 1
PGN
3.5
GM
Abasov Nijat
2517
-
GM
Kryvoruchko Yuriy
2710
½ - ½
PGN
3.6
GM
Guseinov Gadir
2634
-
GM
Yu Yangyi
2721
½ - ½
PGN
Bord
4
OBIETTIVO RISARCIMENTO PADOVA (ITA)
Rtg
-
13
WORLDTRADINGLAB CLUB 64 MODENA (ITA)
Rtg
4½:1½
PGN
4.1
GM
Leko Peter
2707
-
GM
Swiercz Dariusz
2620
½ - ½
PGN
4.2
GM
Karjakin Sergey
2762
-
GM
Brunello Sabino
2553
½ - ½
PGN
4.3
GM
Nakamura Hikaru
2816
-
GM
Ortega Lexy
2478
1 - 0
PGN
4.4
GM
Bacrot Etienne
2697
-
IM
D'amore Carlo
2459
1 - 0
PGN
4.5
GM
Godena Michele
2513
-
IM
Caprio Guido
2421
½ - ½
PGN
4.6
GM
Dvirnyy Danyyil
2560
-
Frigieri Fabrizio
2133
1 - 0
PGN
Bord
17
HAMBURGER SCHACHKLUB VON 1830 E.V. (GER
Rtg
-
5
MEDNYI VSADNIK (RUS)
Rtg
1 : 5
PGN
5.1
IM
Svane Rasmus
2543
-
GM
Svidler Peter
2727
0 - 1
PGN
5.2
IM
Lampert Jonas
2461
-
GM
Dominguez Perez Leinier
2732
0 - 1
PGN
5.3
Kollars Dmitrij
2456
-
GM
Vitiugov Nikita
2725
½ - ½
PGN
5.4
FM
Kramer Julian
2312
-
GM
Rodshtein Maxim
2673
0 - 1
PGN
5.5
IM
Carlstedt Jonathan
2442
-
GM
Khairullin Ildar
2652
½ - ½
PGN
5.6
Uksini Bardhyl
2307
-
GM
Saric Ivan
2678
0 - 1
PGN
Bord
6
AVE NOVY BOR (CZE)
Rtg
-
24
RISHON LEZION (ISR)
Rtg
6 : 0
PGN
6.1
GM
Wojtaszek Radoslaw
2734
-
GM
Baron Tal
2541
1 - 0
PGN
6.2
GM
Harikrishna P.
2737
-
IM
Nakar Eylon
2463
1 - 0
PGN
6.3
GM
Navara David
2734
-
IM
Caspi Israel
2457
1 - 0
PGN
6.4
GM
Laznicka Viktor
2676
-
IM
Kaspi Alexander
2440
1 - 0
PGN
6.5
GM
Sasikiran Krishnan
2639
-
FM
Kaganskiy Gleb
2229
1 - 0
PGN
6.6
GM
Bartel Mateusz
2622
-
Bronstein Or
2098
1 - 0
PGN
Bord
16
RIEHEN (SUI)
Rtg
-
10
BEER-SHEVA (ISR)
Rtg
2 : 4
PGN
7.1
IM
Heimann Andreas
2546
-
GM
Roiz Michael
2600
½ - ½
PGN
7.2
GM
Renet Olivier
2535
-
GM
Postny Evgeny
2658
0 - 1
PGN
7.3
GM
Cvitan Ognjen
2499
-
GM
Huzman Alexander
2580
½ - ½
PGN
7.4
IM
Brunner Nicolas
2418
-
GM
Greenfeld Alon
2534
½ - ½
PGN
7.5
IM
Buss Ralph
2371
-
GM
Dvoirys Semen I.
2539
½ - ½
PGN
7.6
Haag Gregor
2236
-
GM
Khmelniker Ilya
2498
0 - 1
PGN
Bord
11
SCHACHGESELLSCHAFT ZURICH (SUI)
Rtg
-
22
SK TEAM VIKING (SWE)
Rtg
4 : 2
PGN
8.1
GM
Shirov Alexei
2715
-
IM
Westerberg Jonathan
2478
1 - 0
PGN
8.2
GM
Bauer Christian
2623
-
FM
Lindberg Bo 1984
2422
½ - ½
PGN
8.3
GM
Pelletier Yannick
2557
-
IM
Nithander Victor
2426
½ - ½
PGN
8.4
GM
Brunner Lucas
2454
-
FM
Sagit Rauan
2368
½ - ½
PGN
8.5
GM
Vogt Lothar
2409
-
FM
Pettersson Anders 1991
2317
½ - ½
PGN
8.6
FM
Friedrich Norbert
2198
-
WIM
Agrest Inna
2248
1 - 0
PGN
Bord
12
OSLO SCHAKSELSKAP (NOR)
Rtg
-
27
KBSK BRUGGE (BEL)
Rtg
4½:1½
PGN
9.1
GM
Hammer Jon Ludvig
2680
-
IM
Geirnaert Steven
2450
1 - 0
PGN
9.2
GM
Agdestein Simen
2606
-
FM
Maenhout Thibaut
2374
1 - 0
PGN
9.3
GM
Johannessen Leif Erlend
2503
-
FM
Decoster Frederic
2318
½ - ½
PGN
9.4
IM
Getz Nicolai
2409
-
FM
Piceu Tom
2316
1 - 0
PGN
9.5
FM
Stubberud Ornulf
2278
-
Gryson Wouter
2286
½ - ½
PGN
9.6
Persson Mats
2267
-
Donovan Linton
2270
½ - ½
PGN
Bord
14
LSG LEIDEN (NED)
Rtg
-
28
BLACKTHORNE RUSSIA (ENG)
Rtg
5 : 1
PGN
10.1
Pijpers Arthur
2436
-
IM
Hunt Adam C
2421
½ - ½
PGN
10.2
IM
De Jong Jan-Willem
2453
-
IM
Ledger Andrew J
2392
½ - ½
PGN
10.3
IM
Van Haastert Edwin
2433
-
FM
Duncan Chris R
2334
1 - 0
PGN
10.4
IM
Van Der Werf Mark
2415
-
FM
Webb Laurence E
2307
1 - 0
PGN
10.5
IM
Van Wessel Rudy
2398
-
Nelson Jonathan P
2194
1 - 0
PGN
10.6
IM
Wiersma Eelke
2343
-
Ledger Stephen C
2075
1 - 0
PGN
Bord
29
GRUPO DESPORTIVO DIAS FERREIRA (POR)
Rtg
-
15
VAALERENGA (NOR)
Rtg
2 : 4
PGN
11.1
IM
Ferreira Jorge Viterbo
2480
-
GM
Romanov Evgeny
2573
½ - ½
PGN
11.2
GM
Martinez Duany Lelys Stanley
2470
-
IM
Tari Aryan
2521
0 - 1
PGN
11.3
FM
Aguera Naredo Javier
2375
-
IM
Holm Kristian Stuvik
2422
½ - ½
PGN
11.4
Iagar Razvan-Gabriel
2172
-
FM
Christiansen Johan-Sebastian
2391
½ - ½
PGN
11.5
Fernandez Torre Ivan
2141
-
IM
Sagafos Magne
2398
½ - ½
PGN
11.6
Bazan Solera Manuel
1934
-
Vea Odin Blikra
2261
0 - 1
PGN
Bord
30
CE DE SPRENGER ECHTERNACH (LUX)(
Rtg
-
19
SC MPA - MARIA SAAL (AUT)
Rtg
2½:3½
PGN
12.1
IM
Wiedenkeller Michael
2453
-
GM
Ragger Markus
2698
1 - 0
PGN
12.2
GM
Ginsburg Gennadi
2511
-
IM
Kreisl Robert
2437
0 - 1
PGN
12.3
IM
Boidman Yuri
2339
-
IM
Schachinger Mario
2439
1 - 0
PGN
12.4
FM
Philipowski Robert
2316
-
FM
Halvax Georg
2287
0 - 1
PGN
12.5
Gnichtel Gerd
2122
-
FM
Hartl Daniel
2261
½ - ½
PGN
12.6
Wilger Frank
2115
-
FM
Ertl Johann
2274
0 - 1
PGN
Bord
31
HMC CALDER (NED)
Rtg
-
20
GAMBIT ASSEKO SEE (MKD)
Rtg
2 : 4
PGN
13.1
FM
Ondersteijn Niels
2415
-
GM
Markus Robert
2617
0 - 1
PGN
13.2
IM
Bosch Jeroen
2376
-
GM
Arnaudov G. Petar
2480
½ - ½
PGN
13.3
FM
Van Kerkhof David
2319
-
IM
Danchevski Orce
2356
0 - 1
PGN
13.4
FM
Schoorl Rob
2292
-
FM
Dinev Dejan
2304
1 - 0
PGN
13.5
FM
Abeln Michiel
2316
-
FM
Nikolovski Nikola
2212
½ - ½
PGN
13.6
Broekmeulen Joris
2138
-
FM
Andonovski Ljubisa
2311
0 - 1
PGN
Bord
21
KSK 47 EYNATTEN (BEL)
Rtg
-
34
WHITE ROSE (ENG)
Rtg
4 : 2
PGN
14.1
GM
Dambacher Martijn
2493
-
GM
Wells Peter K
2453
½ - ½
PGN
14.2
GM
Swinkels Robin
2476
-
IM
Adair James R
2446
1 - 0
PGN
14.3
IM
Zelbel Patrick
2434
-
IM
Van De Griendt Jan Willem
2352
½ - ½
PGN
14.4
IM
Roeder Matthias
2393
-
Townsend M Paul
2240
0 - 1
PGN
14.5
IM
Hammes Michael
2336
-
Barrett Stephen J
2214
1 - 0
PGN
14.6
Gohla Ulf
2165
-
O'driscoll Kieran
2079
1 - 0
PGN
Bord
23
GENEVA CHESS CLUB (SUI)
Rtg
-
35
BESIKTAS J.K. (TUR)
Rtg
5 : 1
PGN
15.1
IM
Vernay Clovis
2460
-
FM
Arat Ufuk Sezen
2427
1 - 0
PGN
15.2
IM
Petrov Nikita
2450
-
IM
Atakisi Umut
2345
1 - 0
PGN
15.3
IM
Vuilleumier Alexandre
2345
-
FM
Apaydin Fethi
2282
1 - 0
PGN
15.4
IM
Gerber Richard
2368
-
WGM
Ozturk Kubra
2249
1 - 0
PGN
15.5
IM
Landenbergue Claude
2353
-
Gokerkan Cem Kaan
2237
1 - 0
PGN
15.6
Batchinsky Stephane
2265
-
Burcu Cagatay
2199
0 - 1
PGN
Bord
38
EN PASSANT (NED)
Rtg
-
25
SV WERDER BREMEN (GER)
Rtg
2½:3½
PGN
16.1
GM
Nijboer Friso
2559
-
GM
Babula Vlastimil
2554
0 - 1
PGN
16.2
GM
Peng Zhaoqin
2376
-
GM
Fish Gennadij
2460
½ - ½
PGN
16.3
IM
Vedder Henk
2365
-
Charmeteau Sven
2257
1 - 0
PGN
16.4
FM
Vedder Richard
2267
-
FM
Asendorf Joachim
2275
1 - 0
PGN
16.5
Van Den Hoogen Arie
1968
-
FM
Steffens Olaf
2291
0 - 1
PGN
16.6
Reichardt Robin
1879
-
Brinkmann Fabian
2051
0 - 1
PGN
Bord
26
TAMMER-SHAKKI (FIN)
Rtg
-
46
ADARE (IRL)
Rtg
5½: ½
PGN
17.1
IM
Karttunen Mika
2423
-
GM
Sanduleac Vasile
2386
1 - 0
PGN
17.2
FM
Pohjala Henri
2408
-
Pahor Milos
2068
1 - 0
PGN
17.3
FM
Koykka Pekka
2316
-
Heinrich Jan
1990
½ - ½
PGN
17.4
Ahvenjarvi Jani
2289
-
Thee Bernd
2012
1 - 0
PGN
17.5
FM
Kytoniemi Jyrki
2208
-
Mirza Gabriel
1801
1 - 0
PGN
17.6
Torkkola Henri
2158
-
Egan Colm
1887
1 - 0
PGN
Bord
18
CHEDDLETON (ENG)
Rtg
-
40
BRONSHOJ SKAKFORENING (DEN)(
Rtg
4 : 2
PGN
18.1
GM
Howell David W L
2705
-
FM
Aabling-Thomsen Jakob
2341
1 - 0
PGN
18.2
IM
Hamitevici Vladimir
2439
-
IM
Pilgaard Kim
2373
0 - 1
PGN
18.3
FM
Kirk Ezra
2256
-
IM
Carstensen Jacob
2352
1 - 0
PGN
18.4
GM
Colovic Aleksandar
2447
-
FM
Junge Ralph
2216
1 - 0
PGN
18.5
GM
Arkell Keith C
2505
-
Christensen Esben
2047
1 - 0
PGN
18.6
WIM
Steil-Antoni Fiona
2150
-
Yssing Klaus
2039
0 - 1
PGN
Bord
43
SV RAIKA RAPID FEFFERNITZ (AUT)
Rtg
-
32
EXPIK (KOS)
Rtg
1 : 5
PGN
19.1
IM
Diermair Andreas
2446
-
GM
Delchev Aleksander
2598
½ - ½
PGN
19.2
IM
Schreiner Peter
2432
-
Saraci Nderim
2171
0 - 1
PGN
19.3
Arztmann Wolfgang
2165
-
Makolli Perparim
2204
0 - 1
PGN
19.4
Pacher Simon
2028
-
FM
Ermeni Avni
2262
0 - 1
PGN
19.5
Hofer Christian
1984
-
Zymberi Astrit
2116
0 - 1
PGN
19.6
Arztmann Nils
1919
-
Tahiri Daut
2108
½ - ½
PGN
Bord
44
MSK CENTAR (MKD)
Rtg
-
33
CIRCOLO PALERMITANO SCACCHI (ITA)
Rtg
2½:3½
PGN
20.1
IM
Ilievski Dimitar
2309
-
GM
Palac Mladen
2591
0 - 1
PGN
20.2
FM
Kralevski Aleksander
2164
-
FM
Mazzilli Piero
2361
0 - 1
PGN
20.3
FM
Ilic Ljubomir
2189
-
FM
Amato Andrea
2345
½ - ½
PGN
20.4
Vladimirov Vladimir
2136
-
Mangione Claudio
2207
½ - ½
PGN
20.5
Krstev Emil
2049
-
FM
Ramondino Renzo
2160
1 - 0
PGN
20.6
Bejatovic Bojana
2044
-
Valguarnera Girolamo
2103
½ - ½
PGN
Bord
45
GONZAGA (IRL)
Rtg
-
36
ECHIQUIER AMAYTOIS (BEL)
Rtg
1½:4½
PGN
21.1
FM
O`donnell Conor
2326
-
GM
Burg Twan
2511
1 - 0
PGN
21.2
Freeman Gordon
2150
-
IM
Tan Matthew
2447
0 - 1
PGN
21.3
Delaney Killian
2148
-
FM
Broekmeulen Jasper
2388
0 - 1
PGN
21.4
Jackson Carl
2075
-
Noiroux Kevin
2187
0 - 1
PGN
21.5
Mcmorrow John
1974
-
Memeti Kastriot
2164
0 - 1
PGN
21.6
Byrne Ray
1990
-
Gheury Jean-Marie
1850
½ - ½
PGN
Bord
47
ABERGAVENNY (WLS)
Rtg
-
37
CHESS CLUB AATOS (FIN)
Rtg
1 : 5
PGN
22.1
FM
Zeidler Sven P.
2141
-
IM
Seeman Tarvo
2411
0 - 1
PGN
22.2
Powell Lloyd
2091
-
Linnanen Lassi
2170
½ - ½
PGN
22.3
Adams Mark
2005
-
Halmeenmaki Tuomo
2161
0 - 1
PGN
22.4
Waterfield John W
1917
-
Issakainen Ari
2156
0 - 1
PGN
22.5
Parry Matthew
1879
-
Lammi Jyri
2113
0 - 1
PGN
22.6
Miles Richard
1955
-
Graeffe Petri
1993
½ - ½
PGN
Bord
39
GAMBIT BONNEVOIE (LUX)
Rtg
-
48
KARPOS (MKD)
Rtg
5 : 1
PGN
23.1
Dishman Stephen
2369
-
Glavinac Goran
2144
½ - ½
PGN
23.2
Filipovic Slobodan J
2226
-
FM
Kacakovski Dimitar
2150
1 - 0
PGN
23.3
Bjarnason Oskar
2238
-
FM
Hadzi - Manev Ljubomir
1982
1 - 0
PGN
23.4
FM
Upton Timothy J
2164
-
Ranic Viktor
1939
1 - 0
PGN
23.5
Stern Geoffrey
1930
-
Cvetkovski Slobodan
1868
½ - ½
PGN
23.6
Mcandrew Robert
1986
-
Golubovic Tomislav
1850
1 - 0
PGN
Bord
41
JETSMARK (DEN)
Rtg
-
50
ZEQE HASAJ (KOS)
Rtg
5½: ½
PGN
24.1
FM
Jensen Bjarke
2366
-
Zenuni Albert
1954
1 - 0
PGN
24.2
FM
Wiwe Andreas
2276
-
Mehaj Driton
0
½ - ½
PGN
24.3
Rosenkilde Alexander
2197
-
Pangjaj Xhemajl
0
1 - 0
PGN
24.4
CM
Rathlev Jakob
2240
-
Zenuni Hasan
0
1 - 0
PGN
24.5
Grubert Christian
2155
-
Sutaj Sali
0
1 - 0
PGN
24.6
Hoffmann Tobias
2071
-
Selmanaj Betim
0
1 - 0
PGN
Bord
49
CARDIGAN (WLS)
Rtg
-
42
MATINKYLAN SHAKKIKERHO (FIN)
Rtg
1½:4½
PGN
25.1
FM
Williams A. Howard
2317
-
IM
Maki-Uuro Miikka
2329
½ - ½
PGN
25.2
FM
Jones Iolo C
2182
-
FM
Jarvenpaa Jari
2263
0 - 1
PGN
25.3
Heap Gerry
2075
-
FM
Pulkkinen Kari
2229
½ - ½
PGN
25.4
Van Kemenade Rudy
1949
-
Tolonen Mikko
2145
½ - ½
PGN
25.5
Haigh Tony
1824
-
Laine Panu
2138
0 - 1
PGN
25.6
Miller John S
0
-
FM
Salimaki Janne
2102
0 - 1
PGN
Schackurneringsresultat-server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 21.04.2024 12:22
Legal details/Terms of use