Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

CZECH OPEN 2015 "CESKA PODNIKATELSKA POJISTOVNA OPEN" - turnaj B open rating tournament with rating for FIDE

Last update 02.08.2015 11:08:02, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexGrClub/City
1
FMNIKOLAEV Leonid14103249UKR2311
2
KUZMIN G.4132041RUS2296
3
IMPRIBYL Josef300187CZE2274S60Sk Holdia Dp Praha
4
GOLCMAN Evgeny4173287RUS2195S60
5
FMBALENOVIC Zvonimir14501252CRO2180S60Sd Sisak
6
MASLAK Alexander4130871RUS2180S60Kaissa
7
WGMHEREDIA SERRANO Carla3603687ECU2168w
8
ILANDZIS Spyridon4200276GRE2168
9
SPACEK Oliver14917629SVK2162U16
10
HOELLMANN Ludger4606507GER2161Nordhorn-Blanke V. 1955 E.V.
11
GANTAR Jan14607875SLO2159
12
SMIRNOV Boris4149971RUS2158
13
SHARAFUTDINOV Ayrat4144910RUS2156Gorodskoy
14
JEZBERA Jiri329185CZE2149Tj Slavia Hradec Kralove
15
THENHAUSEN Dirk4645529GER2144Heeper Sk
16
SILAR Lubomir308129CZE2139S60Sachovy Spolek Zelezne Hory
17
BACHSTEIN Dustin4688198GER2129Sc Erlangen
18
PETROVSKIS Olegs11603186LAT2129Riga
19
MUSIL Jiri339300CZE2122Sachovy Klub Lokomotiva Brno,
20
TICHY Stepan331848CZE2121Karlovarsky Sachklub Tietz
21
HOSEK Martin345652CZE2109Jezdci Jundrov
22
POPOV Anton Yur.24186309RUS2108
23
HUTTNER Milos324663CZE2102Karlovarsky Sachklub Tietz
24
REZNICEK Dominik333069CZE21012222 Sk Polabiny
25
UNGURS Edgars11601205LAT2089
26
MOESTRUP Jorn1403680DEN2088S60Laeseforeningens Skakklub
27
HORBING Stefan1708350SWE2085Hallsbergs Ss
28
GRAU Peter1406043DEN2084Laeseforeningens Skakklub
29
NIKEL Rastislav14904861SVK2082Sk Levice
30
STOCK Andreas4616430GER2082Sk Pirmasens 1912
31
FLICK Antoine26025736FRA2080U16
32
YLONEN Anders1709011SWE2075Vasteras Sk
33
SCHMALZ Michal338257CZE2073Sokol Bustehrad
34
GRUNDMAN Vaclav376876CZE2071U162222 Sk Polabiny
35
HILLER Simon24641308GER2071Sc Rochade Emsdetten
36
LOECKEN Siegfried24648159GER2070Sf St. Johannes Spelle
37
KALNINS Toms11604069LAT2065
38
BOUTON Christophe603813FRA2063Cavalier Bleu De Dranccy
39
CARLSTROM Niklas1704648SWE2062
40
LIDUCH Filip332976CZE20582222 Sk Polabiny
41
FLASAR Jaroslav332470CZE2056Tj Jiskra Horice V Podkrkonosi
42
VAN DAM Niels1012762NED2055Vas Amsterdam
43
WFMZAKOSCIELNA Kinga1134680POL2054wAks Hetman Politechnika
44
KOCUR Johan202614BEL2052Philidor Genk
45
FMLAITH Kasib4801059IRQ2051Uddevalla Ss
46
OCKO Martin14925303SVK2050U16Sk Osuske
47
DILLER Peter4676823GER2049
48
GALVANEK Ladislav14904519SVK2046Msk Kysucke Nove Mesto
49
KLINKHAMMER Johan1012118NED2043
50
MOHD A. Altaher9300503UAE2039S60
51
HIEMER Bernd4691512GER2038Sg Waldkirchen
52
PALDUS Petr317950CZE2038Tj Lokomotiva Liberec
53
KOTVA Milan322148CZE2036S60Tj Slovan Moravska Trebova
54
WCMKISELEVA Arina4164989RUS2035w
55
CHO Seongho13200550KOR2033
56
JANSSEN Volker4671783GER2031Sk Ricklingen
57
LUCOVNIK Tilen14608960SLO2031Sk Komenda
58
HRADECKY Ivo325015CZE2028Tj Spartak Vlasim
59
WFMUNGURE Liga11600330LAT2027w
60
GERCHIKOV Pavel2805219ISR2027S60
61
NGUYEN Huy Dat12923486GER2025U16
62
SYCHEV Daniil34136425RUS2023U16Sdjushor 54
63
DIYAP Murat1272104GER2022
64
SVEDBERG Hans1705113SWE2022S60
65
SEDLACEK Jiri316350CZE2020Tj Sokol Plzen-Letna
66
JANDL Vojtech344923CZE2019Sokol Bustehrad
67
BALAZS Balint12922757GER2018U16Hagener Sv
68
FOERMES Alexander24605255GER2018Sk Marburg
69
LESGER Morrison1010506NED2018Vas Amsterdam
70
NGO Minh Duc12942693GER2018U16
71
WFMSAZONOVA Anastasia24131008RUS2017w
72
TUKAEVA Adelya24174360RUS2016wU16
73
MOCK Oskar24618535GER2013S60
74
BASKAKOV Egor24197866RUS2012U16Sdu Shor No 3
75
URSIC Mateja14603420SLO2012wSd Aet Tolmin
76
KOROLEV Alexandr13505386BLR2007
77
VERWOERT Jef1004271NED2007Sv Wageningen
78
BOEHNING Kilian1270499GER2006U16Hagener Sv
79
GABOSHVILI Georgy24177326RUS2002Sdjusshor
80
ADELHUETTE Dennis4661265GER2000Sc Jaeklechemie Talente Franken
81
TOMMASELLI Giacomo809969ITA1997
82
IMCHUBAR Vladimir14101491UKR1996S60
83
GRACHEV Alexey4159926RUS1995
84
FESSELIER Melissa20689284GER1994wOsg Baden-Baden
85
SAIKRISHNAN Sai1317776SUI1993
86
STEHLIK Jiri308323CZE1993Sokol Kolin
87
TUOMAINEN Felix1720813SWE1990
88
RANFAGNI Stefano819913ITA1989C.S.E. Bergamo
89
STEIMBACH Isabel24692174GER1984wOsg Baden-Baden
90
MAMONTOVA Anastasia34100234RUS1982wU16Miass Chess Federation
91
ROJIKOVA Lenka358576CZE1982wSk Lipa
92
CHMELIK Jiri305723CZE1981S60Tj Sokol Litvinov-Lom.
93
DANEK Pavel312410CZE1981Sk Bohemia Pardubice O.S.
94
MOECKEL Jens16202830GER1980
95
BEYER Christof24601780GER1979Sk Koenig Plauen
96
TEICHMANN Felix12927538GER1979U16Vfb Schach Leipzig
97
GARRAPA Gianluigi816043ITA1978Accademia Scacchistica Barese
98
FLEK Vladislav318175CZE1975Tj Praha-Pankrac
99
TARANIN Konstantin24109002RUS1974
100
VONHOFF Nils24692301GER1974Blau-Weiss Buchholz
101
DROZDOV Vladimir E.4129580RUS1973S60
102
DEL MASTRO Marco896209ITA1972Accademia Scacchistica Barese
103
TUNGER Mario4693221GER1971Sk Koenig Plauen
104
GALAN FERNANDEZ Felix2277492ESP1970San Fernando De Henares
105
WIESNER Paula24654019GER1970wU16Karlsruher Sf 1853
106
NAFTALIN Solomon2804220ISR1968S60Rubinstein
107
BIERNATH Thomas24622800GER1966Sf Veri
108
GRESSMANN Moritz24695084GER1965U16Bsv 63 Chemie Weissensee
109
KOCH Yannick24661678GER1965Hamelner Sv
110
KALOUSEK Zdenek331341CZE1964Sachovy Klub Viktoria Zizkov
111
GREEN Per1703811SWE1963S60Kamraterna Trollhatan
112
PAVLOVA Nataliy24135615RUS1963wShkola A. Karpova
113
VALITOV Eldar24177962RUS1960U16
114
VOELZ Stephan24646814GER1959Svm Wilkau-Hasslau (zwickau)
115
SCHOENBECK Stephan12940828GER1955Sv Muldental Wilkau-Hasslau
116
BELGER Christian24622940GER1952Usv Potsdam
117
GRASHUIS Aldert-Jan1025163NED1945Lewenborg
118
KOPECEK Ivan359246CZE1944S60Moravska Slavia Brno
119
EWERT Hannes12961574GER1940U16
120
SEMJONOVS Ilja11604263LAT1940U16Rigas 13. Vidusskolas
121
HENDRIX Joachim12958557GER1939Schachklub Suelz-Klettenberg
122
ROSTOLIS Riccardo819948ITA1937
123
PESOLA Jyrki503410FIN1936S60Ks-58
124
BONACIC Jascha24647004GER1935Sv Hagen
125
SUCHARDA David358584CZE1934U16Sk Ortex Hradec Kralove, Z.S.
126
LUBBE Alexander24622834GER1931Hagener Sv
127
MIECK Jale12936871GER1929Sk Doppelbauer Kiel
128
WCMSIBAJEVA Marija12807583LTU1928wU16
129
STARY Lukas322806CZE1927Jiskra Hermanuv Mestec
130
TOPIC Jelena14606011SLO1926wSk Milan Majcen Sevnica
131
RAULF Christopher24630306GER1924Sk Lehrte
132
HOFFMANN Dustin1270566GER1922Sv Merseburg
133
CASTELLANO Alfonso815616ITA1920
134
DARNELL Anton1720244SWE1919
135
KHMELEV Mikhail24175641RUS1919U16
136
BACHHUBER Dominik1270963GER1918Rainer Sc
137
RAETZKE VON STOYENTIN Steffen12907502GER1917U16Sc Aurich
138
BUEHRMANN Torsten4676270GER1915Sk Norderstadt
139
POZZOBON Davide848620ITA1915
140
DANADA Ondrej14915561SVK1911Sk Dopravstav Bratislava
141
MERKEL Toni12902624GER1911Sk Koenig Plauen
142
BEINKE Lukas12902535GER1910Hagener Sv
143
PRIBYLOVA Sofie371726CZE1908wU16Sk Porg Praha
144
FISCHER Erik12956678GER1906Sk Koenig Plauen
145
BIN-SUHAYL Ieysaa429031ITA1905U16Cagliari
146
FALCHI Claudio868779ITA1905
147
KOLAR Dan325643CZE1905Sachovy Oddil Tj Dukla Praha
148
DILLER Andreas12942863GER1901
149
HARDLEI Johan1440489DEN1901U16Sk 1968
150
KOLAR Daniel342718CZE1899Sk Spartak Usti Nad Labem

Show complete list