Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

3º Open Festival de Évora

Last update 27.07.2008 20:58:12, Creator: portuguese chess federation (licence 22),Last Upload: portuguese chess federation (licence 50)

Starting rank

No.NameFEDRtgClub/City
1IMSantos LuisPOR2386GD Diana
2IMSilva FernandoPOR2353GD Diana
3FMTaboas Rodriguez DanielESP2349AA Coimbra
4IMNogueira NelsonPOR2321Clube Tap
5FMUlyanovskyy ViktorUKR2295Ferroviários do Barreiro
6Santos Antonio PPOR2294GC Odivelas
7FMCordovil JoaoPOR2223Individual1
8Guerra VictorPOR2205Escola 31 de Janeiro
9WIMLeite CatarinaPOR2202GD Diana
10Marques Rui Filipe PereiraPOR2184GX Alekhine
11Santos Jose AlvesPOR2177AA Amadora
12Ribeiro JosePOR2155GD Diana
13Guerreiro NunoPOR2143NXFaro/Rent-a-Car
14Sousa Ricardo Miguel Morais DePOR2133Santoantoniense FC
15Pereira EdgarPOR2127Clube Tap
16Morais VitorPOR2107Clube EDP
17Bolhari OrfehIRI2082AM Alberto Sampaio
18Cruz Jorge Filipe Egas DaPOR2074CX Montemor-o-Velho
19Martins ManuelPOR2058CX Montemor-o-Velho
20Pereira Octavio Sergio AlferesPOR2026ACDR Carapalha
21Fanha PauloPOR2019CX Sintra
22Pereira Ricardo Joao CorreiaPOR2016Santoantoniense FC
23Miranda AmilcarPOR2008Clube EDP
24Macias Francisco AlfonsoESP2003GD Diana
25Van Den Berg ImmeNED1998GD Diana
26Silva Tiago Miguel Gomes DaPOR1989CX Moita
27Curado Manuel Joao FerroPOR1985GX Ateneu Setubalense
28Corral LorenzoESP1980GD Diana
29Paredes JoaoPOR1961GD Carris
30Santos Olavo Miguel FlorencioPOR1956CCM Quinta Marques Costa
31Figueiras Carlos Manuel De AlmPOR1944CPND Albufeira
32Neves PedroPOR1941CX Montemor-o-Velho
33Medeiros Jose Joaquim GomesPOR1937Individual
34Bicho Daniel Pesca RodriguesPOR1935CRD Cavaquinhas
35Casaleiro Rodolfo DiasPOR1929AA Coimbra
36Pena Helio Adelino SilvaPOR1925CPND Albufeira
37Rosario JosePOR1922GX Ateneu Setubalense
38Vasques Antonio Pedro FreixialPOR1897Santoantoniense FC
39Pinto Andre Filipe SilvaPOR1889AA Amadora
40Regatao Jose Pedro Rangel DosPOR1883Soc. Circulo Montemorense
41Elias Ruben Joel MonteiroPOR1878CX Sintra
42Vasques Jose MesquitaPOR1874Clube Tap
43Ramos NunoPOR1866GD Carris
44Rosario Paulo Rui Beijinho DoPOR1864CX Ferreira Alentejo
45Lopes Jose Manuel CidreiroPOR1859GX Alekhine
46Dias Jose Oliveira GasparPOR1848GX Torres Novas
47Carapau Fernando Manuel LucasPOR1847GD Diana
48Cavaleiro Daniel Felipe CostaPOR1837CX Montemor-o-Velho
49Figueiras Jose SalvadorPOR1830CPND Albufeira
50Catarina GoncaloPOR1819CRD Cavaquinhas
51Bento Antonio Jose GomesPOR1817GX Alekhine
52Pires Emanuel Joao RobartsPOR1814AC Luis de Camoes
53Mendes Carlos Alberto De SousaPOR1803CX Montemor-o-Velho
54Sousa Joao Francisco SilvaPOR1801AA Coimbra
55Carvalho Joao AlexandrePOR1786Clube Tap
56Morais Luis Humberto RamosPOR1781FC Barreirense
57Ulyanovskyy VladimirUKR1775Ferroviários do Barreiro
58Monteiro Manuel Alexandre SPOR1765AA Coimbra
59Rodrigues Luis EugenioPOR1762GD Carris
60Placido Maria ArmandaPOR1758Individual
61Pais Bruno Miguel Dos SantosPOR1752AA Coimbra
62Belo Andre Nabais MouraPOR1747ACDR Carapalha
63Monteiro Sara Cristina Da SilvPOR1747CRD Cavaquinhas
64Fernandes Andre CasimiroPOR1732GX Alekhine
65Santos Luis Manuel Freire RebePOR1718Escola 31 de Janeiro
66Vieira VitorPOR1718Clube Tap
67Silva Artur F LopesPOR1716CX Moita
68Vicente Joao Vasco ReisPOR1703AA Coimbra
69Bento Rudolfo Antonio CamposPOR1701GX Alekhine
70Parreira Andre Filipe RoxoPOR1674Santoantoniense FC
71Santos Hugo LimaPOR1672AEFCR Penichense
72Ferro Miguel DuartePOR1671CX Ferreira Alentejo
73David Tiago Goncalo FelixPOR1669CX Ferreira Alentejo
74Saltao Joao Miguel RamosPOR1663CX Montemor-o-Velho
75David Sara Cristiana FelixPOR1661CX Ferreira Alentejo
76Meira Joao Pedro PiresPOR1627AA Amadora
77Antunes Paulo AlexandrePOR1619Casa do Xadrez/Alpiarça
78Bicho Nelson Pesca RodriguesPOR1619CRD Cavaquinhas
79Tainha Daniel Joaquim MouraoPOR1619CX Ferreira Alentejo
80Videira AlfredoPOR1619GX Alekhine
81Martins Daniel CarvalhoPOR1603CX Moita
82Mouquinho Jose Francisco BPOR1601AA Amadora
83Martins HarryPOR1585CX Moita
84Portela Rafael Jose GuerreiroPOR1568AC Luis de Camoes
85Guerreiro Helder CamposPOR1556CN Moitense
86Pereira Andre Tiago AbelhoPOR1542CX Sintra
87Caeiro Vitor Cristiano Dos AnjPOR1529GD Diana
88Vargas JoaoPOR1513CX Sintra
89Barreto Rui Duarte RamalhoPOR1500AA Coimbra
90Casaleiro NunoPOR1500AA Coimbra
91Lopes Jose Eduardo Santos TomasPOR1500UDR Zona Alta/Torres Nova
92Mauricio Alberto David MachadoPOR1500CX Sintra
93Palma Fernando Miguel JonesPOR1500CX Ferreira Alentejo
94Regatao Jose Antonio SantosPOR1500Soc. Circulo Montemorense
95Rocha Paulo Alexandre OliveiraPOR1500AA Coimbra
96Saiote Fernando Jorge MatiasPOR1500Soc. Circulo Montemorense
97Teixeira RicardoPOR1500Individual
98Meira Joao AlexandrePOR1473AA Amadora
99Bernardino Antonio Miguel LopePOR1463CRD Cavaquinhas
100Figueira BernardoPOR1445Escola 31 de Janeiro
101Pereira Susana MartinsPOR1433Santoantoniense FC
102Nunes PatriciaPOR1431CX Sintra
103Silva Ana Rita GomesPOR1407CRD Cavaquinhas
104Almeida Angelo Jose Borges SanPOR1375CX Sintra
105Frederico AndrePOR1350CRD Cavaquinhas
106Monteiro Joana Filipa Da SilvaPOR1350CRD Cavaquinhas
107Romeiras Paulo Henrique Soeiro GPOR1350Soc. Circulo Montemorense
108Abreu Diogo Alexandre Dos SPOR1319Escola 31 de Janeiro
109Saltao Ana Isabel RamosPOR1300CX Montemor-o-Velho
110Doroana Joao Paulo Nogueira PPOR1298Escola 31 de Janeiro
111Nunes Ana Laura VeigaPOR1292Escola 31 de Janeiro
112Soares Francisco De Sousa PerePOR1258Escola 31 de Janeiro
113Santos Ines LimaPOR1251AEFCR Penichense
114Santos Isabel Maria C PPOR1250GC Odivelas
115Silva Carlos HenriquePOR1250CX Sintra
116Rocha Carolina Sena MatosPOR1223CX Ferreira Alentejo
117Dinis AfonsoPOR1221Escola 31 de Janeiro
118Gordo Rita Calado MendesPOR1214CRD Cavaquinhas
119Sequeira Pedro Miguel D SantosPOR1207Escola 31 de Janeiro
120Almeida Alexandre Filipe MaiaPOR1200CX Montemor-o-Velho
121Martins CarlosPOR1200Leiria
122Martins Hugo Afonso BarrosoPOR1200
123Mccord Andre MPOR1200AC Luis de Camoes
124Raimundo Rui Miguel AlvesPOR1200Escola 31 de Janeiro
125Santos Ana Maria C PPOR1200GC Odivelas
126Carneiro Catarina Maria CastelPOR1150Escola 31 de Janeiro
127Goncalves David Luis LopesPOR1150Escola 31 de Janeiro
128Rolo FranciscoPOR1150Escola 31 de Janeiro
129Barroso Joao Pedro MarquesPOR1100Escola 31 de Janeiro
130Bentes Sandra CarvalhoPOR1100Escola 31 de Janeiro
131Castro Diogo FerreiraPOR1100Santoantoniense FC
132Fonseca Joao RicardoPOR1100CX Sintra
133Gomes Francisco Lopes NatarioPOR1100Escola 31 de Janeiro
134Rolo AndrePOR1100Escola 31 de Janeiro
135Soares Afonso Sousa Peres AndradPOR1100Escola 31 de Janeiro
136Sousa Hugo Manuel FerreiraPOR1100AA Coimbra
137Mariano Didiana AlmeidaPOR1050Soc. Circulo Montemorense
138Santos Pedro Andre Simoes DosPOR1050AA Coimbra
139Santos Pedro MiguelPOR1050AA Coimbra
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 22.01.2021 11:11
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use