Välj nation    ECU Logo

Val av turnering

Sortera efter

Vald nation: Austria (AUT)

Flag AUT
Nr.TurneringSenast uppdaterad
1Open Braunau Turnier A 0 Minuter
2Open Braunau Jugendturnier 1 Timmar 25 Min.
3Open Braunau Turnier B 1 Timmar 28 Min.
4Open Braunau Turnier C 15 Timmar 6 Min.
5Vereinsmeisterschaft 2 Dagar 11 Timmar
6OÖ Schülerliga Mitte 2017/2018 U08+U10 in Taufkirchen/Pram 4 Dagar 17 Timmar
7OÖ Schülerliga Mitte 2017/2018 U12+U15 in Taufkirchen/Pram 4 Dagar 17 Timmar
8OÖ Schülerliga Süd 2017/18 - Spg. Nettingsdorf-Traun 3.Turnier - U15 6 Dagar 17 Timmar
9OÖ Schülerliga Süd 2017/18 - Spg. Nettingsdorf-Traun 3.Turnier - U12 6 Dagar 17 Timmar
10OÖ Schülerliga Süd 2017/18 - Spg. Nettingsdorf-Traun 3.Turnier - U08+U10 6 Dagar 18 Timmar
11OÖ 1. Landesliga 2017/2018 17 Dagar
12Schülerliga Kreis Nord 2. Turnier U10 17 Dagar
13OÖ 2. Landesliga Süd 2017/2018 17 Dagar 16 Timmar
14OÖ 2. Landesliga Nord 2017/2018 17 Dagar 16 Timmar
15OÖ 1. Klasse West 2017/2018 17 Dagar 16 Timmar
16OÖ 1. Klasse Süd-West 2017/201 17 Dagar 16 Timmar
17OÖ 1. Klasse Süd-Ost 2017/201 17 Dagar 16 Timmar
18OÖ 1. Klasse Ost 2017/2018 17 Dagar 16 Timmar
19OÖ 1. Klasse Nord 2017/2018 17 Dagar 16 Timmar
20OÖ 1. Klasse Mitte 2017/2018 17 Dagar 16 Timmar
21Schülerliga Kreis Nord 2. Turnier U15 17 Dagar 16 Timmar
22Schülerliga Kreis Nord 2. Turnier U12 17 Dagar 16 Timmar
23Schülerliga Kreis Nord 2. Turnier U8 17 Dagar 16 Timmar
24Bundesländermannschaftsmeisterschaft Lehrer 19 Dagar 16 Timmar
25Bundesländerblitzmeisterschaft Lehrer 21 Dagar 13 Timmar
26OÖ 2. Klasse Jugend A 2017/2018 21 Dagar 17 Timmar
27OÖ Kreisliga Süd 2017/2018 23 Dagar 14 Timmar
28OÖ Kreisliga Nord 2017/2018 23 Dagar 14 Timmar
29OÖ Kreisliga Mitte 2017/2018 23 Dagar 14 Timmar
30Schülerliga Kreis Nord 2. Turnier U10 24 Dagar 17 Timmar
31OÖ Senioren-Mannschafts-Landesmeisterschaft im Schnellschach 2017 33 Dagar 23 Timmar
32OÖ Schülerliga Süd/Mitte - Turnier in Hörsching (Gruppe U 15) 46 Dagar 15 Timmar
33OÖ Schülerliga Süd/Mitte - Turnier in Hörsching (Gruppe U 12) 46 Dagar 15 Timmar
34OÖ Schülerliga Süd/Mitte - Turnier in Hörsching (Gruppe U 10) 46 Dagar 15 Timmar
3512. Salzkammergut Schachopen 2018 (D-Turnier unter 1500 nat. Elo) 48 Dagar 1 Timmar
3612. Salzkammergut Schachopen 2018 (C-Turnier unter 1750 nat. Elo) 48 Dagar 1 Timmar
3712. Salzkammergut Schachopen 2018 (B-Turnier unter 2000 int. Elo) 48 Dagar 14 Timmar
3812. Salzkammergut Schachopen 2018 (A-Turnier) 48 Dagar 14 Timmar
39Offene OÖ Jugend-LM im Schnellschach 2017 Mädchen 49 Dagar 17 Timmar
40Offene OÖ Jugend-LM im Schnellschach 2017 U08U10 49 Dagar 17 Timmar
41Offene OÖ Jugend-LM im Schnellschach 2017 U12 49 Dagar 17 Timmar
42Offene OÖ Jugend-LM im Schnellschach 2017 U16U18 49 Dagar 17 Timmar
43Offene OÖ Jugend-LM im Schnellschach 2017 U14 49 Dagar 18 Timmar
44Offene oberösterreichische Jugend-Landesmeisterschaft im Schnellschach 2017 52 Dagar 9 Timmar
45Offene oberösterreichische Jugend-Landesmeisterschaft im Schnellschach 2017 52 Dagar 10 Timmar
46Offene oberösterreichische Jugend-Landesmeisterschaft im Schnellschach 2017 52 Dagar 11 Timmar
47OÖ Schülerliga Süd - Turnier in Gmunden (Gruppe U 15) 75 Dagar 15 Timmar
48OÖ Schülerliga Süd - Turnier in Gmunden (Gruppe U 12) 75 Dagar 15 Timmar
49OÖ Schülerliga Süd - Turnier in Gmunden (Gruppe U 10) 75 Dagar 15 Timmar
50OÖ Schülerliga Süd - Turnier in Gmunden (Hobbyturnier) 75 Dagar 17 Timmar
Advertisement