Tournament selection

Sort according to

Federation: England (ENG)

Flag ENG
No.TournamentLast update
12nd Bristol Blitz 2 Hours 27 Min.
2UK Blitz Open Open 2019 4 Hours 53 Min.
3Hastings Masters 12 Hours 55 Min.
4Hastings New Year Afternoon 12 Hours 57 Min.
5Hastings Xmas 13 Hours
6Hastings Weekend Inter 13 Hours 1 Min.
7North East League 2019 1 Days 6 Hours
8Golders Green Rapidplay: FIDE Improvers Under 105 Section at St Luke’s Church in Kidderpore Avenue, London NW3 7SU 1 Days 6 Hours
9BBCA Rapidplay: FIDE U1975 Major Section and Under 171 ECF 1 Days 7 Hours
10BBCA Rapidplay: FIDE U1600 Minor Section and Under 121 ECF 1 Days 7 Hours
11BBCA Rapidplay: FIDE Open Section 1 Days 7 Hours
121st Brentwood School Invitational Tournament - Group ONE 1 Days 9 Hours
131st Brentwood School Invitational Tournament - Group TWO 1 Days 9 Hours
141st Brentwood School Invitational Tournament - Group THREE 1 Days 9 Hours
151st Brentwood School Invitational Tournament - Group FOUR 1 Days 9 Hours
16Golders Green Rapidplay: FIDE Minor Under 145 Section at St Luke’s Church in Kidderpore Avenue, London NW3 7SU 1 Days 14 Hours
17UK Blitz Open Women 2019 2 Days 1 Hours
18Golders Green Rapidplay: ECF Under 80 Section at St Luke’s Church in Kidderpore Avenue, London NW3 7SU 2 Days 7 Hours
19Golders Green Rapidplay: FIDE Open Section at St Luke’s Church in Kidderpore Avenue, London NW3 7SU 2 Days 7 Hours
20Golders Green Rapidplay: FIDE Major Under 170 Section at St Luke’s Church in Kidderpore Avenue, London NW3 7SU 2 Days 7 Hours
21Golders Green Rapidplay: FIDE Amateur Under 120 Section at St Luke’s Church in Kidderpore Avenue, London NW3 7SU 2 Days 7 Hours
221st Brentwood School Invitational Tournament - Group D 2 Days 7 Hours
231st Brentwood School Invitational Tournament - Group C 2 Days 7 Hours
241st Brentwood School Invitational Tournament - Group B 2 Days 7 Hours
251st Brentwood School Invitational Tournament - Group A 2 Days 7 Hours
26Northumberland Championship Gilroy 2019-20 2 Days 8 Hours
27BSC Kensington U12 LJCC Qualifier 9th November 2019 2 Days 9 Hours
28BSC Kensington U10 LJCC Qualifier 9th November 2019 2 Days 9 Hours
29BSC Kensington U8 LJCC Qualifier 9th November 2019 2 Days 9 Hours
30Gibraltar International Chess Festival 2020 - Amateurs B 2 Days 14 Hours
31Gibraltar International Chess Festival 2020 - Amateurs A 2 Days 14 Hours
32Gibraltar International Chess Festival 2020 - Challengers B 2 Days 14 Hours
33Gibraltar International Chess Festival 2020 - Challengers A 2 Days 14 Hours
34Gibraltar International Chess Festival 2020 - Masters 2 Days 14 Hours
35Hendon FIDE Blitz - every month - all welcome 4 Days 3 Hours
36Hastings New Year Morning 4 Days 10 Hours
37Edgware Gambits Junior Chess Club Autumn Term 2019 5 Days 3 Hours
38Hastings Weekend U130 6 Days 4 Hours
39Hastings Weekend Open 6 Days 4 Hours
4056th Hull Congress Open 6 Days 16 Hours
41Northumberland Championship Zollner 2019-20 6 Days 16 Hours
42Hull Rapid 2020 - Minor 7 Days 4 Hours
43Central London Chess Congress: Open Section 8 Days 5 Hours
4456th Hull Congress Major 8 Days 5 Hours
4556th Hull Congress Minor 8 Days 5 Hours
46Central London Chess Congress: Major Section Major U2000 / U175 ECF 8 Days 6 Hours
47Central London Chess Congress: Minor Section Minor U140 ECF / U1750 8 Days 6 Hours
481st Birmingham Weekender: U1900 & U160 8 Days 6 Hours
49Hull 4NCL International GM Event 8 Days 6 Hours
507th Witney Chess Congress Intermediate 8 Days 7 Hours