Tournament Database of Chess Results

Remark: Upper and lower case does not make any difference

TournamentTournament director Organizer(s) Chief Arbiter Arbiter
Location tournament end between ( yyyymmdd or yyyymm or yyyy ) and Tournament type Sort according to Country
TournamentfromtoTournament directorOrganizer(s)Chief ArbiterArbiterRd.ndbkey
Feb. 2010
11 Memorijalni turnir "Fehim Obuca"2010/02/282010/02/28Sahovski klub "Gorazde"171830963
18th Fajr International Open Chess Tournament19-282010/02/192010/02/28Mr. Vojdani Mohammad RezaKhorasan Razavi Chess Association on behalf of I.R.Iran Chess FederationIA Eskandari FereydoonFA Tafreshi Alireza ; FA Mahdipour Reza ; FA Giahy Maghsoud1122630244
2- MOSABAGHAT FAJR AGHAYAN SHAHROOD2010/02/21 --2010/02/212010/02/28MR-BITARAFHAYAT SHATRANJ SHAHROODMR-KHORASANIANMRS-FOROMADI MR-TAYMORI72830941
2. liga B, rocnik 2009/20102009/10/102010/02/28Jan DetkoSSZVincent, Cernák, Pavol Pytlík1120525824
2010 FETHÝYE KAYMAKAMLIK KUPASI SATRANÇ TURNUVASI2010/02/262010/02/28Osman YAVUZOsman YAVUZ75930924
2010 FETHÝYE KAYMAKAMLIK KUPASI SATRANÇ TURNUVASIK2010/02/262010/02/28Osman YAVUZOsman YAVUZ712130925
2010 FETHÝYE KAYMAKAMLIK KUPASI SATRANÇ TURNUVASIY2010/02/262010/02/28Osman YAVUZOsman YAVUZÖmer Faruk SEMÝZOÐLU52530913
2010 Inter-school Chess Championship - Primary Sec2010/02/282010/02/28Y P HoHong Kong Chess FederationJackson LiSM Chau716830888
2010 Inter-school Chess Championship - Secondary S2010/02/272010/02/28Y P HoHong Kong Chess FederationJackson LiSM Chau79230857
3. kadetski šahovski turnir "Mala dama"2010/02/272010/02/28Ivanka RagužŠahovski klub "Dama" ĐakovoKrunoslav Lešić FAAndrija Babić FA72130873
5. ženski šahovski turnir "Dama"2010/02/272010/02/28Ivanka RagužŠahovski klub "Dama" ĐakovoKrunoslav Lešić FAAndrija Babić FA71830872
All in Sports - EXPO 20102010/02/272010/02/28IA Willie AbalosPSC & NCFPFA Lito AbrilFA Patrick Lee, FA Ilann Perez917830916
Amatersko prvenstvo Beograda 2010.2010/02/252010/02/28G-din Dragan KotevskiSSBBozidar Petrovic IARadmilo Bozilovic, IA98833734
Ang Mo Kio CC Hong Bao Rapid Chess Challenge 20102010/02/282010/02/28Chan Boon Siang PhilipSingapore Chess Federation & Ang Mo Kio C C Senior Citzens Executive CommitteeIA Chia Chee Seng710230829
Campeonato Clasificatorio I Division2010/02/132010/02/28Dizan Ernesto AlvaradoAsociacion Deportiva Moravia y Club Metropolitano de AjedrezMauricio Castro SolanoEduardo Molina Cuarezma, Leticia Gamboa Alvarado93831197
Cupa Nord Vest Under 10 ani- GPJ 20102010/02/262010/02/28I.O. Ciprian-Sorin MunteanC.S.Vointa Satu Mare, C.S. Unio Satu Mare, LPS Satu Mare, Juniorul PaulestiCiprian-Sorin MunteanZoltan Pall72231074
Cupa Nord Vest Under 12 ani- GPJ 20102010/02/262010/02/28I.O. Ciprian-Sorin MunteanC.S.Vointa Satu Mare, C.S. Unio Satu Mare, LPS Satu Mare, Juniorul PaulestiCiprian-Sorin MunteanZoltan Pall71031198
Cupa Nord Vest Under 14 ani- GPJ 20102010/02/262010/02/28I.O. Ciprian-Sorin MunteanC.S.Vointa Satu Mare, C.S. Unio Satu Mare, LPS Satu Mare, Juniorul PaulestiCiprian-Sorin MunteanZoltan Pall7831303
Cupa Nord Vest Under 8 ani- GPJ 20102010/02/262010/02/28I.O. Ciprian-Sorin MunteanC.S.Vointa Satu Mare, C.S. Unio Satu Mare, LPS Satu Mare, Juniorul PaulestiCiprian-Sorin MunteanZoltan Pall71531010
Distrital de Coimbra - Sub-082010/02/272010/02/28José Carlos VicenteAXDCMiguel BaboMiguel Babo; José Manuel Santos61030751
Distrital de Coimbra - Sub-102010/02/272010/02/28José Carlos VicenteAXDCMiguel BaboMiguel Babo; José Manuel Santos61430752
Distrital de Coimbra - Sub-122010/02/272010/02/28José Carlos VicenteAXDCMiguel BaboMiguel Babo; José Manuel Santos61430754
Distrital de Coimbra - Sub-14 Fem2010/02/272010/02/28José Carlos VicenteAXDCMiguel BaboMiguel Babo; José Carlos Vicente5530757
Eesti valdade XVIII talimängudMale finaalturniir,2010/02/272010/02/28Marek Kolk116030874
ESSP CLUB CHAMPIONSHIP B CATEGORY 20102010/02/212010/02/28ALEXIOS SPILIOPOULOSCHRISTOS KONTOGIANNIS22430922
Finale ŠK "Ivanic" za 2010. godinu2010/01/312010/02/28BOŽICEVIC DeanŠK "Ivanic"REŽEK Siniša IA7830659
Íåáíéêü ÐñùôÜèëçìá ÔÅÓÓÄÅ Ê12 20102010/02/272010/02/28Óõãêïýíáò ÊùíóôáíôßíïòÓýëëïãïò Éùáííéôþí ÓêáêéóôþíÐáíáêïýëéáò ÊùíóôáíôßíïòÌðåíÜôóçò ÁëÝîáíäñïò51732096
Íåáíéêü ÐñùôÜèëçìá ÔÅÓÓÄÅ Ê16 20102010/02/272010/02/28Óõãêïýíáò ÊùíóôáíôßíïòÓýëëïãïò Éùáííéôþí ÓêáêéóôþíÐáíáêïýëéáò ÊùíóôáíôßíïòÌðåíÜôóçò ÁëÝîáíäñïò51232097
II Torneio FIDE Externato Cooperativo da Benedita2010/02/262010/02/28Jose CavadasExternato Cooperativo da BeneditaJose CavadasRui Lopes52329355
IVIS 3-2010Sofia 27-28.02.20102010/02/272010/02/28IVIS Plus chess clubYordan Stoynov FA72630895
Jogos do Seixal 2010 - I CRDCavaquinhas2010/02/282010/02/28Comissão Técnica de Xadrez da Câmara Municipal do SeixalCRD Cavaquinhas, CM SeixalSara Monteiro52630934
KONYA 2010 YILDIZLAR TAKIM SATRANÇ TURNUVASI2010/02/272010/02/28TSF Konya Ýl TemsilciliðiAlper KÖSE56630914
Memorialul Radulescu2010/02/262010/02/28Alin TomaA.J.S. ClujAlin Toma79831642
MGU-32010/02/272010/02/28NM Dimitar Iliev FA61430683
MGU-3 Blits2010/02/282010/02/28Georgi Georgiev72030940
MOSABAGHAT - ENTAGHABI - RAHNAMAEI - SHAHROOD2010/2010/01/202010/02/28MR-TALABIADARAH AMOZASH - PARVAASH SHAHROODMR-KHORASANIANMR-SOLTANI111230673
Olimpiada Nationala a Sportului Scolar - gimnaziu2010/02/282010/02/28Moraru GheorgheI.S.J. ConstantaIordache ClaudiuFurca Andrei, Neagu Dumitru71030983
Olimpiada Nationala a Sprtului Scolar, faza judete2010/02/282010/02/28Moraru GheorgheI.S.J., D.S.J., A.J. Sah ConstantaIordache ClaudiuFurca Andrei71530982
PIALA KETUA UMUM KONI PROV. KALBAR2010/02/252010/02/28SAWAL SIPPENGPROV PERCASI KALBARF. ARIFIN HA.WNHAMDANI, SPd, WNP71230904
PIALA KETUA UMUM KONI PROV. KALBAR2010/02/252010/02/28SAWAL SIPPENGPROV PERCASI KALBARF. ARIFIN HA. WNM.HAMDANI,SPd,WNP71630906
PIALA KETUA UMUM KONI PROV. KALBAR2010/02/252010/02/28SAWAL SIPPENGPROV PERCASI KALBARF. ARIFIN HA. WNM.HAMDANI,SPd,WNP71330909
Sub 16 absoluto Blitz Valle 20102010/02/262010/02/28Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco72430949
Sub 16 absoluto Clasico Valle 20102010/02/262010/02/28Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco72630855
Sub 16 Femenino Blitz Valle 20102010/02/282010/02/28Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco71330950
Sub 16 Femenino Clasico Valle 20102010/02/262010/02/28Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco71630856
Sub 20 absoluto Clasico Valle 20102010/02/262010/02/28Alfonso NaranjoLiga Vallecaucdana de AjedrezAlejandro Mateus72631136
Sub 8 absoluto Blitz Valle 20102010/02/282010/02/28Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco71030951
Sub 8 absoluto Clasico Valle 20102010/02/262010/02/28Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco71030858
Sub 8 Femenino Blitz Valle 20102010/02/282010/02/28Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco6430952
SVK 2.liga A 2009/20102009/10/102010/02/28Stefan LesnySlovensky sachovy zvazStefan Lesny1121825370
SVK 2.liga C 2009/20102009/10/102010/02/28Jan MurinSlovensky sachovy zvazJan Murin1121525605
SVK 2.liga C 2009/2010 - test2009/10/102010/02/28Jan MurinSlovensky sachovy zvazJan Murin1121530281
SVK 2.liga D 2009/20102009/10/102010/02/28Cuker Dusan dcuker@gmail.comSLOVENSKY SACHOVY ZVAZCuker Dusan dcuker@gmail.com1120226073
TORNEO DE AJEDREZ EL CORTE INGLÉSCMU TERESA DE JES2010/02/282010/02/28Asociación para las actividades conjuntas de los Colegios Mayores de MadridMiguel López Gómez85830889
Torneo Departamental Sub 17 Mixto Antioquia2010/02/262010/02/28Humberto Lopezliga de ajedrez de antioquiaNorbey RodriguezJuan Fernando Rios72030850
Torneo Nacional Sub - 10, 20102010/02/252010/02/28I.A. Alfonso FerrufinoFederacion Boliviana de AjedrezI.A. Francisco OchelliIsaias Gomez73530947
VALÝLÝK KUPASI_YILDIZLAR2010/02/262010/02/28TUÐRUL OKARMUÐLA GSÝM&SATRANÇ ÝL TEMSÝLCÝLÝÐÝ--64430942
XII Circuito de Xadrez do Barreiro 2010 - Penichei2010/02/282010/02/28CX BarreiroCXBarreiro - PDX BarreiroMarcos GomesViktor Ulyanovskyy68930981
Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Β' Εθνικής 2010, όμιλος 1-2010/02/212010/02/28Γιάννης ΣπυρακόπουλοςΈνωση Σκακιστικών Σωματείων Νομού ΑττικήςΑλέξης ΚωστούροςΕλισσαίος Βλάχος3030286
Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Β' Εθνικής 2010, όμιλος 5-2010/02/212010/02/28Γιάννης ΣπυρακόπουλοςΈνωση Σκακιστικών Σωματείων Νομού ΑττικήςΑλέξης ΚωστούροςΕλισσαίος Βλάχος3030284
Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Β' Εθνικής 2010, όμιλος 9-2010/02/212010/02/28Γιάννης ΣπυρακόπουλοςΈνωση Σκακιστικών Σωματείων Νομού ΑττικήςΑλέξης ΚωστούροςΕλισσαίος Βλάχος3030283
Ε.Σ.Σ.Ν.Α., Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Β' ΕΘνικής 2012010/01/102010/02/28Γιάννης ΣπυρακόπουλοςΕ.Σ.Σ.Ν.Α, Ε.Σ.Ο.Αλέξανδρος ΚωστούροςΕλισσαίος Βλάχος721929289
ΕΣΣΝΑ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΤΟΠΙΚΗΣ A' ΟΜΙΛΟΣ.2010/01/102010/02/28ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΣΕΡΕΤΑΚΗΕΣΣΝΑΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΔΕΥΤΕΡΑΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ-ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ79329396
ΕΣΣΝΑ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α' ΤΟΠΙΚΗΣ B' ΟΜΙΛΟΣ2010/01/102010/02/28ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΣΕΡΕΤΑΚΗΕΣΣΝΑΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΔΕΥΤΕΡΑΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ-ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ79629230
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Β' ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 20102010/01/102010/02/28Koukidis NikolaosΕ.Σ.Σ.Ν.ΑLitsas Ioannis723929826
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ, Β΄ ΦΑΣΗ- ΘΕΣΕΙΣ 1-42010/02/212010/02/28ΚΕΦΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΕ.Σ.Σ.Ν.ΑΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ3030329
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ, Β΄ ΦΑΣΗ- ΘΕΣΕΙΣ 5-82010/02/212010/02/28ΚΕΦΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΕ.Σ.Σ.Ν.ΑΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ3030332
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ, Β΄ ΦΑΣΗ- ΘΕΣΕΙΣ 9-12010/02/212010/02/28ΚΕΦΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΕ.Σ.Σ.Ν.ΑΚΩΣΤΟΥΡΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ3030333
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 20102010/01/102010/02/28ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΕΦΑΛΑΣΕΣΣΝΑΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ719129305
145. turnaj Habeas Corpus Cup - Velká cena ?achové2010/02/272010/02/27Ruzena PribylováAlexej Simecek72230960
1st CHED NATIONAL GAMES (Women)Chess Team Tourname2010/02/232010/02/27Mr. Limneo CorderoCHEDNA Raul CruzNA Ronnie M.Tabudlong/ IA Erwin Carag/ NA Mauro Yasay77330832
1st CHED NATIONAL GAMESChess Team Tournament ( MEN2010/02/232010/02/27Mr. Limneo CorderoCHEDNA Kim DumdumNA Ronnie M.Tabudlong/IA Erwin Carag/NM Mauro Yasay77030833
5.Dobrovický rapid - Cukrovary a lihovary TTD a.s2010/02/272010/02/27Petr Novotný?achklub mìsta DobroviceJosef VagenknechtRoman ?oltys911026656
8.turnaj Regionalni zakovske ligy 2009/10 - region2010/02/272010/02/27Petr HavelkaKomise mladeze SSSPetr Havelka76230780
8.turnaj Regionalni zakovske ligy 2009/10 - region2010/02/272010/02/27Petr HavelkaKomise mladeze SSSPetr Havelka41630863
8th National Club team Chess Championship - Women2010/02/232010/02/27Pradeep GuptaHaryana Chess AssociationRathinam AnantharamAmit sharma (5080878) Soundaramurthy D ( 25006614)52330730
ABERTO DO BRASIL CIDADE MARAVILHOSA2010/02/252010/02/27Richard M. StephanGM DARCY LIMAAF Carlos Alberto de CarvalhoAR P. Ferraz; AA E. Castor; AA F. Garrido; AA J. Hbed; AA Alexandre Lima65945145
Brzopotezni turnir "Dama" 20102010/02/272010/02/27Ivanka RagužŠK "Dama" ĐakovoKrunoslav Lešić FAAndrija Babić FA111230910
CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS-CATALUNYA CENTRAL-S2010/02/062010/02/27MARCEL ALBETSESCACS CATALONIA CLUBA.I. VALERIO DE LA CRUZ5630130
CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS-CATALUNYA CENTRAL-S2010/02/062010/02/27MARCEL ALBETSESCACS CATALONIA CLUBA.I. VALERIO DE LA CRUZ5630131
CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS-CATALUNYA CENTRAL-S2010/02/062010/02/27MARCEL ALBETSESCACS CATALONIA CLUBA.I. VALERIO DE LA CRUZ6430137
CAMPIONAT DE CATALUNYA D'EDATS-CATALUNYA CENTRAL-S2010/02/062010/02/27MARCEL ALBETSESCACS CATALONIA CLUBA.I. VALERIO DE LA CRUZ6430138
DERIK'S CHESS SCHOOL SATURDAY BLITZ (PRACTISE) TOU2010/02/272010/02/27DERIC PINTODERIK'S CHESS SCHOOLPRASANNA RAOSABITHA, SUMA62530865
Eesti linnade talimängud 2010Paide2010/02/272010/02/27Toomas MihkelevEMSL JõudToomas MihkelevPeep Narusberg94630869
Ekipno prvenstvo gluvih i nagluvih Srbije u sahu 22010/02/272010/02/27Milosav JovanovicSavez gluvih i nagluvih NisSlobodan Popovic, FAMiroslav Rakovic, FA78230890
FASE PRÈVIA DEL CAMPIONAT DE CATALUNYA D´EDATS 2012010/01/162010/02/27Comissió Tècnica d´Escacs del Consell Esportiu Comarcal del Vallès OrientalCristina Perez PinazoDavide Vega D'Aurelio, Carles Batalle Mompart86829291
FASE PRÈVIA DEL CAMPIONAT DE CATALUNYA D´EDATS 2012010/01/162010/02/27Comissió Tècnica d´Escacs del Consell Esportiu Comarcal del Vallès OrientalCristina Perez PinazoDavide Vega D'Aurelio, Carles Batalle Mompart73129293
FASE PRÈVIA DEL CAMPIONAT DE CATALUNYA D´EDATS 2012010/01/162010/02/27Comissió Tècnica d´Escacs del Consell Esportiu Comarcal del Vallès OrientalCristina Perez PinazoDavide Vega D'Aurelio, Carles Batalle Mompart72629294
FASE PRÈVIA DEL CAMPIONAT DE CATALUNYA D´EDATS 2012010/01/162010/02/27Comissió Tècnica d´Escacs del Consell Esportiu Comarcal del Vallès OrientalCristina Perez PinazoDavide Vega D'Aurelio, Carles Batalle Mompart72829290
Fase Prèvia del Campionat de Catalunya d'Edats 2012010/01/302010/02/27Jaume Grau GarsaballP.E. Cerdanyola, C.E. Ripollet, C.E. Montcada, SCC SabadellAN Carlos Gimenez CañadasAC Cristina Bosch Porta, ACP Roc Messeguer62929324
Fase Prèvia del Campionat de Catalunya d'Edats 2012010/01/162010/02/27Jaume Grau GarsaballP.E. Cerdanyola, C.E. Ripollet, C.E. Montcada, SCC SabadellAN Carlos Gimenez CañadasAC Cristina Bosch Porta, ACP Roc Messeguer63129323
Fase Prèvia del Campionat de Catalunya d'Edats 2012010/01/162010/02/27Jaume Grau GarsaballP.E. Cerdanyola, C.E. Ripollet, C.E. Montcada, SCC SabadellAN Carlos Gimenez CañadasAC Cristina Bosch Porta, ACP Roc Messeguer63029322
Fase Prèvia del Campionat de Catalunya d'Edats 2012010/01/162010/02/27Jaume Grau GarsaballP.E. Cerdanyola, C.E. Ripollet, C.E. Montcada, SCC SabadellAN Carlos Gimenez CañadasAC Cristina Bosch Porta, ACP Roc Messeguer61629321
Fase Prèvia del Campionat de Catalunya d'Edats 2012010/02/062010/02/27Jaume Grau GarsaballP.E. Cerdanyola, C.E. Ripollet, C.E. Montcada, SCC SabadellAN Carlos Gimenez CañadasAC Cristina Bosch Porta, ACP Roc Messeguer63029325
Finale ekipnog prvenstva u šahuza osnovne škole gr2010/02/202010/02/27Brdal Željko, prof.Školski športski savez grada ZagrebaRežek Siniša IAPortada Maroje NA, Obad Damir CCA74230657
Finale ekipnog prvenstva u šahuza osnovne škole gr2010/02/202010/02/27Brdal Željko, prof.Školski športski savez grada ZagrebaRežek Siniša IAPortada Maroje NA, Obad Damir CCA74230871
Finalni brzopotezni turnir ŠK Rijeka za veljaca 202010/02/272010/02/27Srdan ZelenikaChess Club RijekaBojan Birk175430882
II CAMPIONAT JUVENIL D´ESCACS ACTIUS VALLÈS ORIENT2010/02/272010/02/27Joan Antoni PerezComissió Tècnica d´Escacs del Consell Esportiu Comarcal del Vallès OrientalCristina Perez Pinazo51230535
IV Torneo de Promoción Casa del Ajedrez de Murcia2010/02/132010/02/27Jesus Gomez MolinaClub Casa del Ajedrez de MurciaValerio de la Cruz ChumillasFrancisco Diego Garcia Albarracin63230238
Krajsky prebor druzstev mladsich zaku 20102010/02/272010/02/27Prazak PavelSK LipaJedlicka Lubos65430953
Krajský přebor mládeže v rapid šachu 2010 Ústeckéh2010/02/272010/02/27Ing. Vladimír HadrabaOkrouhlik ZdeněkGrussová Helena71630892
Krajský přebor mládeže v rapid šachu 2010 Ústeckéh2010/02/272010/02/27Ing. Vladimír HadrabaOkrouhlik ZdeněkGrussová Helena71630893
Krajský přebor mládeže v rapid šachu 2010 Ústeckéh2010/02/272010/02/27Ing. Vladimír HadrabaOkrouhlik ZdeněkGrussová Helena71830894
Krajský přebor mládeže v rapid šachu 2010 Ústeckéh2010/02/272010/02/27Ing. Vladimír HadrabaOkrouhlik ZdeněkGrussová Helena72630898
Krajský přebor mládeže v rapid šachu 2010 Ústeckéh2010/02/272010/02/27Ing. Vladimír HadrabaOkrouhlik ZdeněkGrussová Helena72630891
Lietuvos mokiniu olimpinis festivalis, finalines s2010/02/272010/02/27LMSSCGabrilaviciene SalvinijaIA Paliulionis Raimondas75730709
MELILLA TORNEO CARMELO MARTINEZ 2010 PREFERENTE -2010/02/272010/02/27Jose F. Garcia AvilaJuan M. Cruz AbdouEstefania Garcia Gomez73431009
MJESECNI KADETSKI ŠAHOVSKI TURNIR Š.K.RIJEKA ZA O2010/02/272010/02/27Bojan BirkChess Club RijekaBojan Birk72530864
Mostviertel - Cup 20102010/02/132010/02/27Winfried WadsackNÖSVRS Winfried Wadsack22529619
National Club Team Chess Championship 20102010/02/212010/02/27Pradeep GuptaHaryana Chess AssociationRathinam AnantharamN.K. Nandakumar (5095921) Dy Chief Arbiter, OM Prakash Jain912330633
O?LM Nový Jièín 27.2.20102010/02/272010/02/27Folta Franti?ekBobek Jan71830880
Olimpiada Nationala a Sportului Scolar - SAH baiet2010/02/272010/02/27MORARU GHEORGHEISJ + AJSah ConstantaIORDACHE CLAUDIUFURCA ANDREI, NEAGU DUMITRU51230984
Olimpiada Nationala a Sportului Scolar 2010 - sah2010/02/272010/02/27Moraru GheorgheI.S.J. ConstantaIordache ClaudiuFurca Andrei, Neagu Dumitru5930985
PIALA KETUA KONI PROV. KALBAR2010/02/252010/02/27SYAWAL S.IPPENGPROV PERCASI KALBARF. ARIFIN HA, WNHAMDANI,SPd,WNP7830907
SprengSchach BlitzTurnier 2010 Junioren Feb102010/02/272010/02/27Sigi HohlbaumSprengSchach WilHans Karrer72330854
Steirische Aktiv-LandesmeisterschaftenBuben/Mädche2010/02/272010/02/27RS Dir Karl Heinz CharusaLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathMag. Kathrin Korp + Mag. Sascha Prabitz83330884
Steirische Aktiv-LandesmeisterschaftenBuben/Mädche2010/02/272010/02/27RS Dir Karl Heinz CharusaLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathFM Mario Schachinger73830885
Steirische Aktiv-LandesmeisterschaftenBuben/Mädche2010/02/272010/02/27RS Dir Karl Heinz CharusaLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathRS Johann Herrmann81830883
Steirische Aktiv-LandesmeisterschaftenBurschen/Mäd2010/02/272010/02/27RS Dr. Gerd MitterLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathPeter Dingsleder73230886
Steirische Aktiv-LandesmeisterschaftenBurschen/Mäd2010/02/272010/02/27RS Dr. Gerd MitterLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathRS IM Robert Kreisl73430887
Sub 8 Femenino Clasico Valle 20102010/02/262010/02/27Gabriel GironInderty - Liga Vallecaucdana de AjedrezArley Polanco6430902
TELUGU (U 15) 20102010/02/192010/02/27TELUGU kala samithi bahrainFA HUSSAIN AlASHOORSaid Ali73430582
TORNEIO 19 FEVEREIRO 20102010/02/202010/02/27Dr. José JunqueiraFederação Angolana de XadrezAbilio RibeiroDomingos Ferraz94430580
Torneo ADS 2010 Alevines2010/02/202010/02/27Javier Aznarez GuillénClub Deportivo Gredos San DiegoJavier Aznarez GuillénJesus Crespo Fernández, Juan Manuel García Martín83230937
Torneo ADS 2010 Benjamines2010/02/202010/02/27Javier Aznarez GuillénClub Deportivo Gredos San DiegooJavier Aznarez GuillénJesus Crespo Fernández, Juan Manuel García Martín83430938
Torneo ADS 2010 Cadetes2010/02/202010/02/27Javier Aznarez GuillénClub Deportivo Gredos San DiegoJavier Aznarez GuillénJesus Crespo Fernández, Juan Manuel García Martín61230935
Torneo ADS 2010 Infantiles2010/02/202010/02/27Javier Aznarez GuillénClub Deportivo Gredos San DiegoJavier Aznarez GuillénJesus Crespo Fernández, Juan Manuel García Martín61330936
Torneo ADS 2010 Minibenjamines2010/02/202010/02/27Javier Aznarez GuillénClub Deportivo Gredos San DiegoJavier Aznarez GuillénJesus Crespo Fernández, Juan Manuel García Martín83330939
Torneo Nacional Sub - 10, 2010-DAMAS2010/02/252010/02/27I.A. Alfonso FerrufinoFederacion Boliviana de AjedrezI.A. Francisco OchelliIsaias Gomez51030948
Turnaj kosmonautù 2010XII.rocník - kategorie JUNIO2010/02/272010/02/27Cermák JosefSachový klub SmíchovMichail KorecekKarel Vandas, Jan Veselský52530911
Turnaj kosmonautù 2010XII.rocník - kategorie ZACI2010/02/272010/02/27Cermák JosefSachový klub SmíchovMichail KorecekKarel Vandas, Jan Veselský97230912
VIII Memorial Lima TorresBarcelos2010/02/272010/02/27Fernando CostaClube de Campismo e Caravanismo de BarcelosEduardo Viana811430735
weeki tournament2010/02/272010/02/27Mashmoli,Rezasari chessMohammadi,MehdiAkbari,Mohammd73130862
Weinviertler Schülerliga 2009/102009/11/142010/02/27Mag. Kindl ChristianSchachgruppe WeinviertelMag. Kindl ChristianKammerer Reinhard95126664
XIII Open Internacional de Ajedrez Diputacion de M2010/02/202010/02/27Francisco Javier Rubio DoblasDelegacion Malagueña de AjedrezFrancisco Javier Rubio Doblas FA2221160Oscar Gutierrez Castillo, Daniel Guadamuro Torrente912030612
XXVIII JOCS ESPORTIUS COMUNITAT VALENCIANA. ALZIRA2010/02/202010/02/27Jose Antonio Polop MoralesFACV y Club Ajedrez AlziraAI Juan Jose Valentin SauraAA Jesus Gerona Maura73330595
XXVIII JOCS ESPORTIUS DE LA COMUNITAT VALENCIANA .2010/02/202010/02/27Jose Antonio Soler NadalGENERALITAT VALENCIANA / FEDERACIÓN AJEDREZ COMUNIDAD VALENCIANA / C.E. XERACORamon Garcia Perez74430643
Autonomico de Madrid - Cadete Femenino2010/02/262010/02/26Eugenio Leal Barrios9947788
Autonomico de Madrid - Cadete Femenino2010/02/262010/02/26Eugenio Leal Barrios9947818
Campeonato Nacional Femenino de Ajedrez 20102010/02/132010/02/26Osvaldo Diaz ContrerasOsvaldo Diaz ContrerasAI. Fausto Osorio CurbeloAF. Fidel Bermudez Gonzalez, Alfredo Ochoa Feria, Argelio Pratts Seija131430877
CEEB Escolar d'escacs individual sub-102009/12/182010/02/26Enric Garcia(Delegat del CEEB) y Jordi Capellades(Director del Torneig)CEEB i FCEEmili Josep Muñoz Cuesta (AC)Miquel Fernández-Díaz (IA), Toni Soler (AC), Ricard Llerins (AC),Carlos Busom(AC),Laura Gallardo(AC) y Joan Campderros (Monitor CEEB87830179
CEEB Escolar d'escacs individual sub-122009/12/182010/02/26Enric Garcia(Delegat del CEEB) y Jordi Capellades(Director del Torneig)CEEB i FCEEmili Josep Muñoz Cuesta (AC)Miquel Fernández-Díaz (IA), Toni Soler (AC), Ricard Llerins (AC),Carlos Busom(AC),Laura Gallardo(AC) y Joan Campderros (Monitor CEEB810930184
CEEB Escolar d'escacs individual sub-142009/12/182010/02/26Enric Garcia(Delegat del CEEB) y Jordi Capellades(Director del Torneig)CEEB i FCEEmili Josep Muñoz CuestaMiquel Fernández-Díaz (IA), Toni Soler (AC), Ricard Llerins (AC),Carlos Busom(AC),Laura Gallardo(AC) y Joan Campderros (Monitor CEEB)86030489
CEEB Escolar d'escacs individual sub-162009/12/182010/02/26Enric Garcia(Delegat del CEEB) y Jordi Capellades(Director del Torneig)CEEB i FCEEmilio José Muñoz Cuesta (AC)Miquel Fernández-Díaz (IA), Toni Soler (AC), Ricard Llerins (AC),Carlos Busom(AC),Laura Gallardo(AC) y Joan Campderros (Monitor CEEB)84830490
CEEB Escolar d'escacs individual sub-82009/12/182010/02/26Enric Garcia (delegat CEEB) y Jordi Capellades (Director Torneig)CEEB i FCEEmilio José Muñoz Cuesta (AC)Miquel Fernández-Díaz (IA), Toni Soler (AC), Ricard Llerins (AC),Carlos Busom(AC),Laura Gallardo(AC) y Joan Campderros (Monitor CEEB)83630488
CUPA MARTISORULUI2010/02/262010/02/26STANBULGIU MIHAELACLUBUL SPORTIV MUNICIPAL PLOIESTIVASII GHEORGHEVASII GHEORGHE71830861
Fase Previa Zones Pirinenques - SUB102010/01/152010/02/26Raül GarciaFederació d'Escacs Valls d'Andorra i GEVA-CEAVicens SantamariaDaniel José Queraltó6929557
Fase Previa Zones Pirinenques - SUB122010/01/152010/02/26Raül GarciaFederació d'Escacs Valls d'Andorra i GEVA-CEAVicens SantamariaDaniel José Queraltó61229558
Juegos Deportivos Inter Escolares 20102010/02/242010/02/26Lic. Mario SilvaZona Educatica, San Juna de los Morros, GuáricoAI. Lázaro E. Darromán CotillaAA.RR Joel y67730840
MEB 2009-2010 Yýldrým Ýlçe Satranç Birinciliði(Gen2010/02/232010/02/26Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ74030686
MEB 2009-2010 Yýldrým Ýlçe Satranç Birinciliði(Küç2010/02/232010/02/26Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ78830684
MEB 2009-2010 Yýldrým Ýlçe Satranç Birinciliði(Yýl2010/02/232010/02/26Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ78830685
MEB. ÇORUM KÜÇÜKLER SATRANÇ ÝL BÝRÝNCÝLÝÐÝ2010/02/262010/02/26HÜSEYÝN KARAKUÞÇORUM ÝL MÝLLÝ EÐÝTÝM MÜDÜRLÜÐÜNECATÝ ÞAHÝNM.YAÐLI,S.BÜYÜKBAÞ,N.ÇAMÝÇÝ,H.Barýþ KOÇAK, B.ÖZTÜRK,G.GÖKÇEK910333128
Memorialul PAUL DIACONESCU 2010 - Copii2010/02/152010/02/26Prof. Oita Sorin C.S.Petrolul / A.J.Sah Prahova / D.S.J.Pepene Gheorghe111230477
MSR mladeze 2010Kategoria B102010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA92830466
MSR mladeze 2010Kategoria B122010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA93930465
MSR mladeze 2010Kategoria B142010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA93830464
MSR mladeze 2010Kategoria B162010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA93130463
MSR mladeze 2010Kategoria B182010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA92130462
MSR mladeze 2010Kategoria G102010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA91630471
MSR mladeze 2010Kategoria G122010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA71530470
MSR mladeze 2010Kategoria G142010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA91630469
MSR mladeze 2010Kategoria G162010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA71330468
MSR mladeze 2010Kategoria G182010/02/212010/02/26Marek ZelnickySlovensky sachovy zvaz, SK RuzomberokLadislav Demko, IA7830467
Narozeninovy turnaj2010/02/262010/02/26TJ Jiskra LitomyslVaclav Pekar71331362
PIALA KETUA UMUM KONI PROV. KALBAR2010/02/252010/02/26SAWAL SIPPENGPROV PERCASI KALBARF. ARIFIN HA. WNMHAMDANI, SPd, WNP71930905
Presidency 5, 6 & 7 Std Boys2010/02/262010/02/26Prasanna RaoDerik's Chess SchoolGanesh KumarSabitha52930819
Presidency Chess 1st & 2nd Standard Boys2010/02/262010/02/26Prasanna RaoDerik's Chess SchoolGanesh KumarSabitha51530822
Presidency Chess 1st & 2nd Std Girls2010/02/262010/02/26Prasanna RaoDerik's Chess SchoolGanesh KumarSabitha4830817
Presidency School 3rd & 4th Std Boys2010/02/262010/02/26Prasanna RaoDerik's Chess SchoolGanesh KumarSabitha51330815
Presidency School 3rd & 4th Std Girls2010/02/262010/02/26Prasanna RaoDerik's Chess SchoolGanesh KumarSabitha5630818
Presidency School 8th & 9th Boys2010/02/262010/02/26Prasanna RaoDerik's Chess SchoolGanesh KumarSabitha51730820
Presidency School Girls2010/02/262010/02/26Prasanna RaoDerik's Chess SchoolGanesh KumarSabitha5530821
Rapid Chess Tournament U14 (Tehran Chess School)2010/02/262010/02/26Hakimifard MohsenTehran Chess SchoolIA NajibFM Toomanian62630825
Rize Milli Eðitim Müdürlüðü YILDIZLAR2010/02/242010/02/2669530954
SprengSchach BlitzCup 2009 3.Turnier Erwachsene2010/02/262010/02/26Hans KarrerHans Karrer131330853
TELUGU 20102010/02/192010/02/26TELUGU kala samithi bahrainFA HUSSAIN AlASHOORSaid Ali73330581
Torneio Comemorativo 26 Anos GDR Amigos de Urgeses2010/02/262010/02/26Jorge RasteiroGDR Amigos de UrgesesJorge Rasteiro65430962
Torneo Departamental Sub 13 Mixto Antioquia2010/02/262010/02/26Humberto lopezLiga de Ajedrez de AntioquiaNorbey RodriguezJuan Fernando Rios72330851
Torneo Departamental Sub 9 Mixto Antioquia2010/02/262010/02/26Liga de Ajedrez de AntioquiaJuan Fernando rios51230849
Trofeu Consell de Mallorca Calvia 20102010/02/262010/02/26Antoni Massó BennasarI.A. Enique Aensio FerrariA.A. Alfredo Pulido Sancho74930744
Universitario de Madrid 20102010/02/262010/02/26Alberto Gimenez LòpezUniversidad Pontificia de ComillasEugenio Leal BarriosJose Ortiz Landeira75730868
BLESK PC 47 - 2010bleskovy turnaj SO Novy Jicin2010/02/252010/02/25Papán CyrilPapán CyrilPapán Cyril111130748
Brzopotezni turnir ŠK Rijeka za ozujak 2010 -12010/02/252010/02/25Srdan ZelenikaChess Club RijekaBojan Birk152931992
Brzopotezni turnir ŠK Rijeka za veljaca 2010 - 42010/02/252010/02/25Srdan ZelenikaChess Club RijekaBojan Birk153430826
Campionat Veterans Girona 20102010/01/142010/02/25Albert Robert SanchoDelegació Girona i C.E.GerundaGabriel Pérez Marco72729390
Haftegi (8)2010/02/252010/02/25Mr aslani72231365
II COPA CONSULTECNICA 20102010/02/092010/02/2572430806
IX Circuito CE OESTE - X Encontro Nacional de Esco2010/02/252010/02/25José CavadasADEXOESTE; Externato Coop Benedita; ME; Desporto EscolarJosé CavadasVários619730522
IX Circuito CE OESTE - X Encontro Nacional de Esco2010/02/252010/02/25José CavadasADEXOESTE; Externato Coop Benedita; ME; Desporto EscolarJosé CavadasVários713830521
KÝLÝS MEM ÝL BÝRÝNCÝLÝÐÝ SATRANÇ TURNUVASI (GENÇLE2010/02/242010/02/25Kilis Ýl Milli Eðitim Müdürülüðü, Kilis Satranç Ýl TemsilciliðiYALÇIN GERGEROÐLUÞAHÝN KÖROÐLU53130845
MEB YILDIZLAR2010/02/242010/02/25MÝLLÝ EÐÝTÝM MÜDÜRLÜÐÜCEMAL GÜRSEL TOY813030835
PIALA KETUA UMU KONI PROV. KALBAR2010/02/252010/02/25SYAWAL SIPPENGPROV PERCASI KALBARF. ARIFIN HA. WNMHAMDANI, SPd,WNP72730908
Pohár dru?stev Ostrava2009/10/152010/02/25Mì?S OstravaKoøínek Jaroslav911225275
Rapid Chess Tournament U8 (Tehran Chess School)2010/02/252010/02/25Hakimifard MohsenTehran Chess SchoolIA NajibFM Toomanian62130774
SEMINARIO2010/02/232010/02/25Cesar Quiñones75836040
SEMINARIO SWISS MANAGER 22010/02/232010/02/25Cesar Quiñones75836038
KÝLÝS MEM ÝL BÝRÝNCÝLÝÐÝ SATRANÇ TURNUVASI (KÜÇÜKL2010/02/222010/02/24Kilis Ýl Milli Eðitim Müdürülüðü, Kilis Satranç Ýl TemsilciliðiYALÇIN GERGEROÐLUADEM FÝLÝK76030846
KÝLÝS MEM ÝL BÝRÝNCÝLÝÐÝ SATRANÇ TURNUVASI (YILDIZ2010/02/222010/02/24Kilis Ýl Milli Eðitim Müdürülüðü, Kilis Satranç Ýl TemsilciliðiYALÇIN GERGEROÐLUMUSTAFA ERKAL74530844
MEB 2009-2010 Gürsu Ýlçe Satranç Birinciliði(Gençl2010/02/232010/02/24Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ3330689
MEB 2009-2010 Gürsu Ýlçe Satranç Birinciliði(Küçük2010/02/232010/02/24Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ41030687
MEB 2009-2010 Gürsu Ýlçe Satranç Birinciliði(Yýldý2010/02/232010/02/24Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ3430688
MEB 2009-2010 Kestel Ýlçe Satranç Birinciliði(Küçü2010/02/232010/02/24Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ4930690
MEB 2009-2010 Kestel Ýlçe Satranç Birinciliði(Yýld2010/02/232010/02/24Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANÝ.Çaðrý KÖPÜKLÜ, E. DEMÝRTAÞ, G. ÖZDEMÝR, K. SAVAÞ, O. UZUNOÐLU, G. YILMAZ4730691
MEB 2009-2010 okullar arasý kucukler il birincilið2010/02/222010/02/24Gençlik ve Spor Müdürlüðü & Milli Eðitim müdürlüðüMehmet OZAN52130726
Ordu Milli Eðitim MüdürlüðüKüçükler Kategorisi2010/01/052010/02/24Önder Zafer FAZLAOrdu Milli Eðitim Müdürlüðü + Satranç Ýl TemsilciliðiVeysel SADANAhmet ARSLANTÜRK, Ahmet SOLGAN, Naci YAÞAR, Dursun EVÝMEN65330769
Prádelna cup2010/02/242010/02/2471230768
R.Muthusamy Memorial Trophy International FIDE Rat2010/02/192010/02/24M Senthil SubramanianWestern Ghats Chess FoundationFA Vijayaraghavan V (5025591)FA Gurusamy R (5033225), Nagarajan S (5009057), Babu D (5063558), Ganesh Babu S (5029180)1019530555
TORNEO DE TERCERA CATAGORIA2010/02/242010/02/24MARCO ANTONIO BASCOPEASOCIACION DEPARTAMENTAL DE AJEDREZCACHOADEMAR61730901
MEB KÜÇÜKLER2010/02/222010/02/23 CEMAL GÜRSEL TOYMÝLLÝ EÐÝTÝM MÜDÜRLÜÐÜ FEVZÝ BÝTÝRMÝÞ813630732
4ο ΟΠΕΝ Παγκρατίου >18002010/01/122010/02/23Άγγελος ΤζερμιαδιανόςΣ.Ο. Παγκρατίου και Σ.Μ.Α.Ο. ΚαισαριανήςΕλισσαίος Βλάχος74129346
EMÝRBEYAZIT OKUL ÝÇÝ SINIF TURNUVASIBÝRGÜL ÖZTÜRK2010/02/092010/02/23BÝRGÜL ÖZTÜRK--AYÞEGÜL CAN163634546
Mìstský pøebor Ostrava2009/10/132010/02/23Mì?S OstravaKoøínek914825178
Oddílový pøebor2010/02/232010/02/23Kalu?ný Jiøí3430737
ITT Ciudad de Adrogue2010/02/152010/02/22Marcelo RE and Fernando LOPEZClub de Ajedrez Juego CienciaIA Marcelo Mariano HERMIDANicolas GARCIA91030547
Bodrum Satranç Ýlçe Temsilciliði "En Ýyi 32" Þu2010/02/202010/02/21 Bodrum Satranç Ýlçe Temsilciliði, Gençlik ve Spor Ýlçe Müdürlüðü Tugrul OKAR63130646
2009-2010_KARABÜK_VALÝLÝK_SATRANÇ YARIÞMASI( 1.KAD2010/02/202010/02/21KENAN ALBAYRAKGSÝM VE SATRANÇ ÝL TEMSÝLCÝLÝÐÝSABRÝ KAYAFUAT ÜNLÜ51530625
2009-2010_KARABÜK_VALÝLÝK_SATRANÇ YARIÞMASI( LÝSE)2010/02/202010/02/21KENAN ALBAYRAKGSÝMSABRÝ KAYAFUAT ÜNLÜ51330639
3.liga skupina D3 rocnik 2009/20102009/10/182010/02/21Jurcisin ImrichSlovensky sachovy zvazJurcisin Imrich713726396
Bursa Þubat'10 Yaþ Gruplarý UKD Satranç Turnuvasý(2010/02/202010/02/21Özgür ÖZBOSTANLARBursa Satranç Ýl TemsilciliðiÝsmail ÇALIÞKAN64330569
Bursa Þubat'10 Yaþ Gruplarý UKD Satranç Turnuvasý(2010/02/202010/02/21Özgür ÖZBOSTANLARBursa Satranç Ýl TemsilciliðiÝsmail ÇALIÞKAN63130570
Bursa Þubat'10 Yaþ Gruplarý UKD Satranç Turnuvasý(2010/02/202010/02/21Özgür ÖZBOSTANLARBursa Satranç Ýl TemsilciliðiÝsmail ÇALIÞKAN63030571
Bursa Þubat'10 Yaþ Gruplarý UKD Satranç Turnuvasý(2010/02/202010/02/21Özgür ÖZBOSTANLARBursa Satranç Ýl TemsilciliðiÝsmail ÇALIÞKAN63130566
Bursa Þubat'10 Yaþ Gruplarý UKD Satranç Turnuvasý(2010/02/202010/02/21Özgür ÖZBOSTANLARBursa Satranç Ýl TemsilciliðiÝsmail ÇALIÞKAN62830572
Bursa Þubat'10 Yaþ Gruplarý UKD Satranç Turnuvasý(2010/02/202010/02/21Özgür ÖZBOSTANLARBursa Satranç Ýl TemsilciliðiÝsmail ÇALIÞKAN63930568
Campeonato Nacional de Primera Division 20102010/02/062010/02/21Ing. Jean Pierre Chamorro FloresFenanicAF. Gerardo AvellánAF. Pablo Moraga95630704
Campeonato Nacional de Primera Division 20102010/02/062010/02/21Ing. Jean Pierre Chamorro FloresFenanicAF. Gerardo AvellánAF. Pablo Moraga95630705
Campeonato Nacional de Primera Division 20102010/02/062010/02/21Ing. Jean Pierre Chamorro FloresFenanicAF. Gerardo AvellánAF. Pablo Moraga95630124
Campeonato Provincial Femenino de Castellón - 20102010/02/212010/02/21FACVFACV Y CÍRCULO MERCANTIL DE CASTELLÓNJosé Miguel Pérez GarcíaJosé Miguel Pérez García5630528
Distrital do Porto Sub-14 - Final 20102010/02/132010/02/21Manuel Pintor, Bruno FigueiredoAXP - Associação de Xadrez do Porto; GD Dias FerreiraVitorino Ferreira91030269
Distrital do Porto Sub-16 - Final 20102010/02/132010/02/21Manuel Pintor, Bruno FigueiredoAXP - Associação de Xadrez do Porto; GD Dias FerreiraVitorino Ferreira91030270
Distrital do Porto Sub-18 - Final 20102010/02/132010/02/21Manuel Pintor, Bruno FigueiredoAXP - Associação de Xadrez do Porto; GD Dias FerreiraVitorino Ferreira91030271
Distrital do Porto Sub-20 - Final 20102010/02/132010/02/21Manuel Pintor, Bruno FigueiredoAXP - Associação de Xadrez do Porto; GD Dias FerreiraVitorino Ferreira91030272
Distrital Lisboa de Veteranos-20102010/02/132010/02/21Luis AlvesAssociacao de Xadrez de LisboaIlda MirandaMaria Armanda Placido62530167
II IRT UNAS 2010 "Dia de la Amistad"2010/02/192010/02/21Lic. Leonardo Yvan Escobar RomeroUniversidad Nacional Agraria de la SelvaA.D. Jorge Luis Vergara Palomino71431021
Juan Antonio Gomez 20102010/02/062010/02/21Ing. Jean Pierre Chamorro FloresFenanicAF. Gerardo AvellánAF. Pablo Moraga72933104
KONYA 2010 KÜÇÜKLER TAKIM SATRANÇ TURNUVASI2010/02/202010/02/21TSF Konya Ýl TemsilciliðiAlper KÖSE510630630
KONYA 2010 KÜÇÜKLER TAKIM SATRANÇ TURNUVASI2010/02/202010/02/21TSF Konya Ýl TemsilciliðiAlper KÖSE510630631
Kup Krapinsko-zagorske županije 20102010/02/142010/02/21Šahovski savez Krapinsko-zagorske županijeMirjana MedićRadmila Švaljek74730671
KÝLÝS HIZLI SATRANÇ TURNUVASI2010/02/202010/02/21MUSTAFA ERKALTSF KÝLÝS ÝL TEMSÝLCÝLÝÐÝ, GSÝMADEM FÝLÝKMEHMET BEBEK74830638
KÝLÝS HIZLI SATRANÇ TURNUVASI2010/02/202010/02/21MUSTAFA ERKALTSF KÝLÝS ÝL TEMSÝLCÝLÝÐÝ, GSÝMADEM FÝLÝKMEHMET BEBEK74830847
MARMARAEREÐLÝSÝ ÝLÇESÝ AÇIK SATRANÇ TURNUVASI2010/02/202010/02/21MARMARAEREÐLÝSÝ ÝLÇESÝ SATRANÇ SPOR DALI TEMSÝLCÝLÝÐÝEMÝNE AÞAN51930637
MGU-22010/02/202010/02/21Chess club MGUGeorgi Georgiev62330476
MGU-2 Blits2010/02/212010/02/21Chess club MGUGeorgi Georgiev71430682
NÖSV Mostviertler Jugendliga 2009/102009/11/152010/02/21RS Ing.Erich WurzerNÖSVRS Ing.Erich Wurzer41126945
Okresni prebor Vyskov 20092009/10/112010/02/21OSS VyskovRadka Slepankova98928260
Open de Silla 20102010/02/212010/02/21Jose Antonio Garcia DomingoClub de Ajedrez SillaNestor Echeverria D'angelo74030747
Primer Torneo Centro de Formacion Villa Humacao12-2010/02/212010/02/21German BellonGerman BellonFA Edgar Murray OrtizIA Carlos Ortiz Vives51130668
Primer Torneo Centro de Formacion Villa Humacao16-2010/02/212010/02/21German BellonGerman BellonFA Edgar Murray OrtizIA Carlos Ortiz Vives3430669
Primer Torneo Centro de Formacion Villa Humacao20-2010/02/212010/02/21German BellonGerman BellonFA Edgar Murray OrtizIA Carlos Ortiz Vives6330664
Primer Torneo Centro de Formacion Villa Humacao6-82010/02/212010/02/21German BellonGerman BellonFA Edgar Murray OrtizIA Carlos Ortiz Vives5730665
Primer Torneo Centro de Formacion Villa Humacao9-12010/02/212010/02/21German BellonGerman BellonFA Edgar Murray OrtizIA Carlos Ortiz Vives51330667
Prvenstvo SK Gorazde za 2010 godinu2010/02/052010/02/21SK GorazdePestek Elvis91030279
Qualification B group final Sofia 21.02.20102010/02/212010/02/21BUL chess federation and Slavia chess clubIvan Stoynov FAYordan Stoynov FA13130640
Rallye - Turnier Nüziders 2009/2010Jugendklasse2010/02/212010/02/21Leitgeber ChristianSk SonnenbergBaumberger Albert52930702
Rallye - Turnier Nüziders 2009/2010Schülerklasse2010/02/212010/02/21Leitgeber ChristianSk Sonnenberg - NüzidersBaumberger Albert52930703
Regionální pøebor Klatovy+Doma?lice2009/10/112010/02/21Jan Le?etický?achový svaz Plzeòského krajeBc. Václav VáclavíkJan Le?etický911725625
Regionální přebor Uherské Hradiště 2009/20102009/10/112010/02/21915527741
School Girls Chess Tournament2010/02/212010/02/21Abu Dhabi Chess ClubZuhair Ahmad42530628
Selectivo Departamental Sub 11 Absoluto2010/02/202010/02/21Dr Carlos FonsecaLiga Ajedrez De BoyacaAN Pedro Antonio Rojas5530508
Selectivo Departamental Sub 15 Absoluto2010/02/202010/02/21Dr Carlos FonsecaLiga Ajedrez De BoyacaAN Pedro Antonio Rojas5630507
Skakthing Akureyrar 20102010/02/012010/02/21Thorhallsson GylfiSkakfelag AkureyrarFridfinnsson AriFridfinnsson Ari71529975
ŠSPK - Regionální přebor družstev Tachov - 2009/102009/11/012010/02/21Ing. Hynek ŠperlŠachový svaz Plzeňského krajeBc. Václav Václavík64425955
Tehran Men Second League2009/11/052010/02/21NA Namvari MasoudTehran Chess AssociationNA Sarkheil ShamsollahNA Fard Behbahani Behnam ; Azarabad Kamal1112529038
TORNEIO 2 ESTAÇÕES2010/02/212010/02/21JOSÉ HENRIQUESACADEMIA XADREZ BOMBARRAL - A. X. LEIRIACARLOS BAPTISTA53130670
uqhd2010/02/212010/02/21vzdbv xvcbff7730622
Vikend turnir ''KONCAREVO 2010'' - KADETI2010/02/212010/02/21Sveta RajicSK"Mladost" - Koncarevo u osnivanjuBoban Milojevic, FARadosavljevic Slobodan NA5630713
Vikend turnir ''KONCAREVO 2010'' - SENIORIKoncarev2010/02/212010/02/21Sveta RajicSK''Mladost'' - Koncarevo u osnivanjuBoban Milojevic, FASlobodan Radosavljevic, NA72030712
1.VASTO Grand Prix III Turnaj Ho?álková H102010/02/202010/02/20Franti?ek Veselský,Vala?ský ?achový klub mláde?e a Z? Ho?álkováAle? Krmela73730604
1.VASTO Grand Prix III Turnaj Ho?álková H122010/02/202010/02/20Franti?ek VeselskýVala?ský ?achový klub mláde?e a Z? Ho?álkováAle? KrmelaKarel Hurta73630605
1.VASTO Grand Prix III Turnaj Ho?álková H162010/02/202010/02/20Franti?ek VeselskýVala?ský ?achový klub mláde?e a Z? Ho?álkováAle? Krmela72130606
1o OPEN ASOP DIAS 20102010/01/302010/02/20Pavlis antonisASOP DIASelias nellasxiropoulou alexandra72530615
2.ročník zimního turnaje - Pravonín 20.2.2010Soutě2010/02/202010/02/20Tomáš VojtaŠachový klub PravonínTomáš VojtaPetr Havelka76030191
2.ročník zimního turnaje - Pravonín 20.2.2010Soutě2010/02/202010/02/20Tomáš VojtaŠachový klub PravonínTomáš VojtaPetr Havelka71430239
4 . Humpolecký turnaj mláde?e2010/02/202010/02/20Ing. Jiøí Jirou?ek?achový oddíl Jiskra Humpolec a Z? Hálkova HumpolecJaroslav Strádal76130602
9. ročník Memoriálu Lubomíra Gillara - mladší žáci2010/02/202010/02/20Zdeněk VojáčekŠK Duras BVK - Královo PoleIA Ladislav PalovskýZdeněk Vojáček76330607
9. ročník Memoriálu Lubomíra Gillara - starší žáci2010/02/202010/02/20Zdeněk VojáčekŠK Duras BVK - Královo PoleIA Ladislav PalovskýZdeněk Vojáček72030608
Adaköy2010/02/202010/02/20Berkant Çandar131430583
Al-Ain Weekly Tournament20 February 20102010/02/202010/02/2065030601
AXDB - Campeonato Distrital de Jovens - Sub 10Épo2010/01/302010/02/20Carlos Manuel Vieira DiasAssociação de Xadrez do Distrito de BragaArtur LemosJoaquim Machado, Eduardo Viana e José Meireles61529840
AXDB - Campeonato Distrital de Jovens - Sub 08Époc2010/01/302010/02/20Carlos DiasAssociação de Xadrez do Distrito de BragaArtur LemosEduardo Viana, Joauim Machado e José Meireles61429835
AXDB - Campeonato Distrital de Jovens - sub 12Époc2010/01/302010/02/20Carlos Manuel Vieira DiasAssociação de Xadrez do Distrito de BragaJoaquim MachadoEduardo Viana, Artur Lemos e José Meireles71829836
AXDB - Campeonato Distrital de Jovens - sub 14Époc2010/01/302010/02/20Carlos Manuel Vieira DiasAssociação de Xadrez do Distrito de BragaJoaquim MachadoEduardo Viana, Artur Lemos e José Meireles61229839
AXDB - Campeonato Distrital de Jovens - Sub 16Époc2010/01/302010/02/20Carlos Manuel Vieira DiasAssociação de Xadrez do Distrito de BragaEduardo VianaJoaquim Machado, Artur Lemos e José Meireles71929838
AXDB - Campeonato Distrital de Jovens - sub 20Époc2010/01/302010/02/20Carlos DiasAXDBJosé MeirelesEduardo Viana, Joaquim Machado e Artur Lemos61029954
AXDB - Campeonato Distrital de Jovens - sub18Época2010/01/302010/02/20Carlos Manuel Vieira DiasAssociação de Xadrez do Distrito de BragaJosé MeirelesJoaquim Machado, Artur Lemos e Eduardo Viana61329841
Caissa Open Junior 2010 - mladší žáci6. turnaj zák2010/02/202010/02/20Radim HatašKM SŠS, Eva RosenbaumováJan Paukert72930609
Caissa Open Junior 2010 - starší žáci6. turnaj zák2010/02/202010/02/20Radim HatašKM SŠS, Eva RosenbaumováJan Paukert73130610
CAMPEONATO DE AVEIRO DE VETERANOS 20102010/02/202010/02/20Associação de Xadrez de AveiroAlbino Faria Silva2230304
Campeonato Provincial Individual de Albacete 20102010/01/232010/02/20Delegacion Provincial de Ajedrez de Albacete y Club Polideportivo La RodaIA Andres Martinez Cebrian91029541
Campeonato Provincial Individual de Albacete 20102010/01/302010/02/20Delegaci0n Provincial de Ajedrez de Albacete y Club Polideportivo La RodaIA Andres Martinez Cebrian83029540
Campionat Juvenil de Barcelona 20102010/01/092010/02/20FCDE i CE. Sant MartiNoemi Martinez Hernandez (AF)73028936
Campionat Sub 14 Individual del Pla de Lleida 20102010/01/092010/02/20Arcadi Solà MasiàRTE Lleida i Club Escacs BalaguerRamon Verdés Nadal ACTeresa Helena Balcells Soriguera ACP71729301
Campionat Sub 16 Individual del Pla de Lleida 20102010/01/092010/02/20Arcadi Solà MasiàRTE Lleida i Club Escacs BalaguerRamon Verdés Nadal ACTeresa Helena Balcells Soriguera ACP71029302
Campionat Territorial de Girona sub-82010/02/062010/02/20Pablo AlonsoClub d'Escacs Salt i Girona ; Federació Catalana d'EscacsAC Marcel Torrenta51129891
Cupa de iarna Baia Mare Turneul A2010/02/182010/02/20Vasut ZahariaC.S. TInere Sperante Baia MareVasuta Zaharia91030966
Cupa de iarna Baia Mare Turneul B2010/02/182010/02/20Vasut ZahariaC.S. Tinere Sperante Baia MareVasut Zaharia10631008
Egyptian Youth Champion 2010 Girls U102010/02/152010/02/20Soliman, Wagdy LE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk71630482
Egyptian Youth Champion 2010 Girls U82010/02/152010/02/20Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk9930483
fadjr champion2010/02/202010/02/20nigc71629587
FASE PRÈVIA DEL CAMPIONAT DE CATALUNYA D´EDATS 2012010/01/162010/02/20Comissió Tècnica d´Escacs del Consell Esportiu Comarcal del Vallès OrientalCristina Perez PinazoDavide Vega D'Aurelio, Carles Batalle Mompart61729295
Final Territorial Girona 2010 sub-102010/02/062010/02/20Pablo Alonso ArenalesClub d'Escacs Salt i Girona i Delegació Territorial de GironaAC Marcel Torrentà Planas62929890
Final Territorial Girona 2010 sub-122010/02/062010/02/20Pablo Alonso ArenalesClub d'Escacs Salt i Girona i Delegació Territorial de GironaAC Marcel Torrentà Planas61729892
Final Territorial Girona 2010 sub-142010/02/062010/02/20Pablo Alonso ArenalesClub d'Escacs Salt i Girona i Delegació Territorial de GironaAC Marcel Torrentà Planas62429893
Final Territorial Girona 2010 sub-162010/02/062010/02/20Pablo Alonso ArenalesClub d'Escacs Salt i Girona i Delegació Territorial de GironaAC Marcel Torrentà Planas61029894
Finale ekipnog prvenstva u šahuza osnovne škole gr2010/02/202010/02/20Brdal Željko, prof.Školski športski savez grada ZagrebaRežek Siniša IAPortada Maroje NA, Obad Damir CCA52230658
Giai co vua MĐNBMR-BDU20102010/02/172010/02/20NVTLIEN DOAN CO VIET NAMBDUBDU51431062
Gipuzkoako Taldekako Txapelketa - 2. maila - 1. ta2010/01/092010/02/20Luis Hernandez MetautenGipuzkoako Xake FederakuntzaIA Mikel Larreategi Arana (2296047)77927723
Gipuzkoako Taldekako Txapelketa - 2. maila - 2. ta2010/01/092010/02/20Luis Hernandez MetautenGipuzkoako Xake FederakuntzaIA Mikel Larreategi Arana (2296047)78727724
I Open Internacional de Xadrez"Festa da Amendoeira2010/02/202010/02/20Carlos CarneiroAX Bragança / FozcoactivaAI Vitorino Ferreira811230149
Juegos Deportivos Provinciales Cadiz - DGA Sub08 -2010/02/132010/02/20Antonio Guerrero RomeroDelegacion Gaditana de AjedrezDaniel Escobar Dominguez91630434
Juegos Deportivos Provinciales Sub10 - BenjaminELO2010/02/132010/02/20Antonio Guerrero RomeroDelegacion Gaditana de AjedrezDaniel Escobar Dominguez71930435
Juegos Deportivos Provinciales Sub12 - AlevinELO F2010/02/132010/02/20Antonio Guerrero RomeroDelegacion Gaditana de AjedrezDaniel Escobar Dominguez71830436
Juegos Deportivos Provinciales Sub14 - InfantilELO2010/02/132010/02/20Antonio Guerrero RomeroDelegacion Gaditana de AjedrezDaniel Escobar Dominguez72230437
Juegos Deportivos Provinciales Sub16 - CadeteELO F2010/02/132010/02/20Antonio Guerrero RomeroDelegacion Gaditana de AjedrezDaniel Escobar Dominguez71330438
KARA KUVETLERÝ KUMUTANLIÐI SATRANÇ TURNUVASI2010/02/152010/02/20 HÜSAMETTÝN KARABAÞ 1.ORDU KOMUTANLIÐIRAFET GÜLMEZRAFET GÜLMEZ96031014
Krajský přebor družstev žáků PDŠS 2009/102009/12/192010/02/20Mgr. Marian SabolPardubický šachový svazMgr. Marian Sabol79728224
Liga mládeže Spiša 2009/ 2010 - 3. kolo2010/02/202010/02/20Tomáš HudácekZŠ Lendak a CVC LendakBartolomej Marci75530919
Lira Vendrellenca - Social de 10 minuts2010/02/202010/02/20Lira Vendrellenca72030596
Litoměřický pohárdorost2010/02/202010/02/2071330660
Litoměřický pohármladší žáci2010/02/202010/02/2074330661
Litoměřický pohárstarší žáci2010/02/202010/02/2074230662
MAKHAN RATING CHESS TOURNAMENT-20102010/02/152010/02/20SHRESTHA SUJENDRA PRASADMAKHAN CHESS CLUB,KATHMANDU,NEPALGAUTAM BIDUR PRASAD, FAK.C. UMESH, FA , GHIMIRE MANOJ114930501
Nordiska Skolmasterskapen 2010 (90-92)Grupp A2010/02/182010/02/20Andre NilssonSweden Chess FederationIA Johan Berntsen61230987
Nordiska Skolmasterskapen 2010 CGrupp C (95-96)2010/02/182010/02/20Andre NilssonSweden Chess FederationIA Johan Berntsen61230991
Nordiska Skolmasterskapen 2010 DGrupp D (97-98)2010/02/182010/02/20Andre NilssonSweden Chess FederationIA Johan Berntsen61231015
Nordiska Skolmasterskapen 2010 Grp A2010/02/182010/02/20Andre NilssonSweden Chess FederationIA Johan Berntsen61230986
NÖSV Mostviertler Schülerliga 2009/102009/11/212010/02/20RS Ing. Erich WurzerNÖSVRS Ing. Erich Wurzer95026899
Open Novy Bor 20101. rocnik mezinarodniho sachoveh2010/02/132010/02/20Viktor NovotnyAVE-KONTAKT s.r.o.IA Jaroslav BenakMariana Olsarova, Viktor Novotny98030256
Orel Moøkov Turnaj v ?achu 20102010/02/202010/02/20Váòová IvanaOrel Moøkov Fabík Jan71430700
Qualification B group ASofia 19-21.02.20102010/02/192010/02/20BUL chess federation and Slavia chess clubIvan Stoynov FAYordan Stoynov FA32230584
Qualification B group BSofia 19-21.02.20102010/02/192010/02/20BUL chess federation and Slavia chess clubIvan Stoynov FAYordan Stoynov FA33230585
Regionalni prebor UH 2010 - H+D 112010/02/202010/02/20Stanislav VolcikZS Unesco, SK Borsice a SO KunovicePavel Rucka71330576
Regionalni prebor UH 2010 - H+D 132010/02/202010/02/20Stanislav VolcikZS Unesco, SK Borsice a SO KunovicePavel Rucka71930577
Regionalni prebor UH 2010 - H+D 152010/02/202010/02/20Stanislav VolcikZS Unesco, SK Borsice a SO KunovicePavel Rucka71430578
Regionalni prebor UH 2010 - H+D 92010/02/202010/02/20Stanislav VolcikZS Unesco, SK Borsice a SO KunovicePavel Rucka5630575
SEGUNDA PROVINCIAL ALICANTE 20102010/01/092010/02/20Federación de Ajedrez de la Comunidad Valenciana7029130
Selectivo Departamental Sub 15 Femenino2010/02/202010/02/20Dr Carlos FonsecaLiga Ajedrez De BoyacaAN Pedro Antonio Rojas3430506
Selectivo Departamental Sub 7 Absoluto2010/02/202010/02/20Dr Carlos FonsecaLiga Ajedrez De BoyacaAN Pedro Antonio Rojas1230504
Tøetí divize JÈ kraje skupina "Støed"2009/10/102010/02/20Jihoèeský ?achový svazMìsíèek Josef910530642
Torneo Escolar B Grupo B1 de Granada 2.0102010/02/062010/02/20José Cañete LópezDelegación Granadina de AjedrezJulio Ferrer Pulido101732527
Torneo Escolar B Grupo B1 de Granada 2.010 (Zonal2010/02/062010/02/20José Cañete LópezDelegación Granadina de AjedrezJulio Ferrer Pulido51330172
Torneo Escolar B Grupo B2 de Granada 2.0102010/02/062010/02/20José Cañete LópezDelegación Granadina de AjedrezJulio Ferrer Pulido105732536
Torneo Escolar B Grupo B2 de Granada 2.010 (Zonal2010/02/062010/02/20José Cañete LópezDelegación Granadina de AjedrezJulio Ferrer Pulido53030187
Turnaj v rapidsachu Treti sobota - unor 20102010/02/202010/02/20Jiri VachekSK Lokomotiva BrnoDominik Telupil93830666
VII Vikend turnir''PET DVOJKI'' - KADETIKrusevac,2010/02/202010/02/20Radoje MarinkovicRadoslav CabricZoran Bojovic, IABoban Milojevic, FA & Miroslav Kotorcevic, FA92930618
VIII Vikend turnir ''PET DVOJKI'' - SENIORIKruseva2010/02/202010/02/20Radoje MarinkovicRadoslav CabricZoran Bojovic, IABoban Milojevic FA & Miroslav Kotorcevic FA914130617
XXX Juegos Deportivos Municipales y EscolaresFase2010/02/202010/02/20Antonio Pérez TraperoFederación Madrileña de AjedrezMónica Martínez Caballero6930372
XXX Juegos Deportivos Municipales y EscolaresFase2010/02/202010/02/20Antonio Pérez TraperoFederación Madrileña de AjedrezMónica Martínez Caballero61630371
XXX Juegos Deportivos Municipales y EscolaresFase2010/02/202010/02/20Antonio Pérez TraperoFederación Madrileña de AjedrezMónica Martínez Caballero6430373
5. Liga Zilina - Okresne majstrovstva 5-clennych d2009/10/162010/02/19Karol Juricek, A. Bernolaka 70/60, 010 01 Zilina, e-mail: juricekkarol@zoznam.skOblastny sachovy zvaz ZilinaKarol Juricek99925386
Campeonato Absoluto de La Palma 20102010/01/152010/02/19Jose Carlos Martin RodriguezCentro de Ajedrez de la PalmaJose Antonio Gonzalez Valero93229274
Campionat Juvenil d'Andorra 20102010/02/162010/02/19Oscar de la RivaFederació d'Escacs Valls d'AndorraVicens SantamariaDaniel José Queraltó82030510
Campionat Juvenil d'Andorra 20112010/02/162010/02/19Oscar de la RivaFederació d'Escacs Valls d'AndorraVicens SantamariaRaül Garcia82645348
Egyptian Cup 2009 Part 32010/02/162010/02/19Refaat RaslanI.A. Wagdy Lamie26630512
Kötschach-Mauthner Gemeindemeisterschaft 20102010/02/192010/02/19Peter LedererSchachverein Raika Kötschach-MauthenPeter Lederer jun.Claudio Plozner, Ernst Unterlass, Paul Stampfer91433220
MAGISTRAL INTERNACIONAL D'ESCACS ALZIRA / OLIVA /2010/02/092010/02/19Angela Montell BonetClub d'Escacs OlivaIA Vicent Gómez RocaAA Carles Mengual Bolo / AA Jesus Gerona Maura91030190
Rapid Chess Tournament(Tehran Chess School )2010/02/192010/02/19Hakimifard MohsenTehran Chess SchoolIA NajibFM Toomanian61730553
Torneo Benéfico por Haití2010/02/192010/02/19Diego del ReyDiego del ReyJesús García Valer72030538
Torneo Escolar de Mallorca Sub 10 20102010/02/122010/02/19Miquel Bestard BorrasFederació Balear d´escacsI.A. Enrique Asensio FerrariA.N.P Alejandro Gonzalez87430232
Torneo Escolar de Mallorca Sub 8 20102010/02/122010/02/19Miquel Bestard BorrasFederació Balear d´escacsI.A. Enrique Asensio FerrariA.A Jaime Simonet84430233
3th International FAJR Open Chess tournament (wom2010/02/112010/02/18Mr. Bayat KiumarsGuilan Chess Association on behalf of IRI Chess FederationFA Faghih Nobari RinaSadegh daghighi Behnaz _ Mortaz Hejri Sepideh _ Kalhori Simin912530297
8th International Caspian Cup Chess Tournaments (2010/02/112010/02/18Mr. Bayat KiumarsGuilan Chess Association on behalf of IRI Chess FederationIA Pourshahmari Hamid Reza ( 12508519 )Pourhajghanbar Mohammad-Zinali Majid-Houshdarmahjoub NAvid98030294
8th International Caspian Cup Chess Tournaments (C2010/02/112010/02/18Mr. Bayat KiumarsGuilan Chess Association on behalf of IRI Chess FederationTarazi MahmoudMajidian Laleh-Jadid H-Hadinazhad-Sadeghi-Pilehvar-Karnajat-Asgarkhah1130230295
8th International Caspian Cup Chess Tournaments (E2010/02/112010/02/18Mr. Bayat KiumarsGuilan Chess Association on behalf of IRI Chess FederationIA Bagheri AkbarBagherzadeh.F - Khavari.S - Kochakzad.A- Mofidi.S -Mofidi.M - Karimzadeh.B919430296
8th International Caspian Cup Chess Tournaments(B2010/02/112010/02/18Mr. Bayat KiumarsGilan Chess Association on behalf of IRI Chess FederationIA Akbarzadeh, Gholamhosein(12508390)FM Hannanisefat Masoumeh- Varzandeh Mohsen-Dorri Noushin Zahedi Mahta915030298
Al-Ain Weekly Blitz18 February 20102010/02/182010/02/1874730543
Brzopotezni turnir ŠK Rijeka za veljaca 2010 - 32010/02/182010/02/18Srdan ZelenikaChess Club RijekaBojan Birk153330546
CAMPEONATO PARA VETERANOS DE MADRID 20102010/02/082010/02/18Eugenio Leal BarriosFEDERACIÓN MADRILEÑA DE AJEDREZJesús Cao ArmillasGuillermo Aguado Rodríguez95230255
Cotroceni 20102010/02/102010/02/18Dan Gabriel PasareluPresedintia RomanieiI.A Constantin BalutaF.A. Vasile Dragomanu91030237
DE LA SALLE Schulschachturnier 2010 Oberstufe2010/02/182010/02/18Gregor NeffDiv. / SV DE LA SALLE StrebersdorfIS Margit AlmertRS Ing. Gregor Neff, RS Ernst Mattes78487463
DE LA SALLE Schulschachturnier 2010 Unterstufe2010/02/182010/02/18Gregor NeffDiv. / SV DE LA SALLE StrebersdorfIS Margit AlmertRS Ing. Gregor Neff, RS Ernst Mattes713687464
DE LA SALLE Schulschachturnier 2010 Volksschule2010/02/182010/02/18Gregor NeffDiv. / SV DE LA SALLE StrebersdorfIS Margit AlmertRS Ing. Gregor Neff, RS Ernst Mattes610987465
Offene Salzburger Stadtmeisterschaft 2010und ASKÖ-2009/09/292010/02/18ASK SalzburgASK Salzburg/Post SV , SIR , ASKÖFlatz Helmut93825531
Open Novy Bor 2010 - otevreny turnaj v bleskovem s2010/02/182010/02/18Viktor NovotnyAVE-Kontakt s.r.o.IA Jaroslav BenakMariana Olsarova112930258
Rapid Chess Tournament U10 (Tehran Chess School)2010/02/182010/02/18Hakimifard MohsenTehran Chess SchoolIA NajibFM Toomanian63130541
Städtemeisterschaft Gmünd - Heidenreichstein2009/11/262010/02/18Dieter SchuhSGM Gmünd/HeidenreichsteinDieter Schuh71727682
Campeonato Dist. Ind. Abs. e Fem. de Jovens 2009/22010/02/152010/02/17Carlos CarneiroAX BragançaCarlos Carneiro5930309
Campeonato Dist. Ind. Abs. e Fem. de Jovens 2009/22010/02/152010/02/17Eduardo LibórioAX BragançaCarlos Carneiro5730310
Campeonato Distrital de Sub-10 - Época 2009/20102010/02/132010/02/17Maria Armanda PlacidoAXLisboaIlda Miranda (AI)António Coimbra (FA), Luis Maninha (FA), Altino Costa (FA)72230261
Campeonato Distrital de Sub-12 - Época 2009/20102010/02/132010/02/17Maria Armanda PlacidoAXLisboaIlda Miranda (AI)António Coimbra (FA), Luis Maninha (FA), Altino Costa (FA)72830262
Campeonato Distrital de Sub-14 - Época 2009/20102010/02/132010/02/17Maria Armanda PlacidoAXLisboaIlda Miranda (AI)António Coimbra (FA), Luis Maninha (FA), Altino Costa (FA)71930263
Campeonato Distrital de Sub-16 - Época 2009/20102010/02/132010/02/17Maria Armanda PlacidoAXLisboaIlda Miranda (AI)António Coimbra (FA), Luis Maninha (FA), Altino Costa (FA)71630264
Campeonato Distrital de Sub-18 - Época 2009/20102010/02/132010/02/17Maria Armanda PlacidoAXLisboaIlda Miranda (AI)António Coimbra (FA), Luis Maninha (FA), Altino Costa (FA)71130265
Campeonato Distrital de Sub-20 - Época 2009/20102010/02/132010/02/17Maria Armanda PlacidoAXLisboaIlda Miranda (AI)António Coimbra (FA), Luis Maninha (FA), Altino Costa (FA)5530394
Campeonato Distrital de Sub-8 - Época 2009/20102010/02/132010/02/17Maria Armanda PlacidoAXLisboaIlda Miranda (AI)António Coimbra (FA), Luis Maninha (FA), Altino Costa (FA)71630259
CAMPEONATO PROVINCIAL DE CIUDAD REAL DE RAPIDAS2010/02/172010/02/17Luis Espinosa AyllonDelegacion Provincial de Ajedrez de Ciudad Real63829662
Distrital do Porto Sub-08 - Final 20102010/02/132010/02/17Manuel Pintor, Bruno FigueiredoAXP - Associação de Xadrez do Porto; GD Dias FerreiraVitorino Ferreira5630266
Distrital do Porto Sub-10 - Final 20102010/02/132010/02/17Manuel Pintor, Bruno FigueiredoAXP - Associação de Xadrez do Porto; GD Dias FerreiraVitorino Ferreira5630267
Distrital do Porto Sub-12 - Final 20102010/02/132010/02/17Manuel Pintor, Bruno FigueiredoAXP - Associação de Xadrez do Porto; GD Dias FerreiraVitorino Ferreira5630268
Steirische Jugendlandesmeisterschaft U182010/02/142010/02/17Dr. Gerd MitterLV SteiermarkDr. Gerd Mitter5630514
Wiener Betriebsmeisterschaft 2009/20103. KLASSE NO2009/10/142010/02/17IS Kaweh KristofWiener Schachverband (Vienna Chess Federation)IS Kaweh Kristof77625586
Wiener Betriebsmeisterschaft 2009/20103. KLASSE SÜ2009/10/142010/02/17IS Kaweh KristofWiener Schachverband (Vienna Chess Federation)IS Kaweh Kristof77425588
Campeonato Gallego Sub-14Pontedeume 20102010/02/132010/02/16Francisco José Pérez DíazFederación Galega de XadrezJuan V. Rodríguez ReyManuel Antonio Pérez Fungueiro, Juan Jesús Sanz Sixto84630370
Campeonato Gallego Sub-18Pontedeume 20102010/02/132010/02/16Francisco José Pérez DíazFederación Galega de XadrezJuan V. Rodríguez ReyManuel Antonio Pérez Fungueiro, Juan Jesús Sanz Sixto85830375
Husek-SchnellschachserieBewerb 42010/02/162010/02/16Elisabeth DoldSchachklub HusekIS Margit Almert73029368
Krajsky prebor skol Libereckeho kraje - kategorie2010/02/162010/02/16Viktor Novotny1. SK Novoborsky, o.s.Mariana OlsarovaIA Jaroslav Benak61630493
Krajsky prebor skol Libereckeho kraje - kategorie2010/02/162010/02/16Viktor Novotny1. SK Novoborsky, o.s.Mariana OlsarovaIA Jaroslav Benak73130492
Krajsky prebor skol Libereckeho kraje - kategorie2010/02/162010/02/16Viktor Novotny1. SK Novoborsky, o.s.IA Jaroslav BenakMariana Olsarova74730491
MARX GEORG2010/02/062010/02/165630163
Naborovy turnaj deti O ananasovy pohar2010/02/162010/02/16Vlastimil SedlarZS Bucovice 711, DDM Bucovice a Klub sachisru BucoviceMiroslav HurtaTomas Matula52433674
08 GENEL2010/02/152010/02/151111230474
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdecaci d2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav81730423
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdecaci d2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav82230424
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdecaci d2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav83130425
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdecaci d2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav81830426
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdecaci d2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav7730427
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdecaci d2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav7730422
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdevojcic2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav82130428
17. Vojvodjanski Sahovski Festival Mladihdevojke2010/02/112010/02/15Sahovski Savez VojvodineRacic DragoljubRacic Pera, Navratil Tomislav81430429
20 éven aluli fiúk Magyar Sakkbajnoksága 2010.Buda2010/02/152010/02/15Korpics ZsoltHungarian Chess FederationFazekas György91030481
20 éven aluli lányok Magyar Sakkbajnoksága 2010.Bu2010/02/152010/02/15Korpics ZsoltHungarian Chess FederationFazekas György91030480
3-Tage-Turnier2010/02/132010/02/15Mostafa MuschtakiSchachzentrum Baden-BadenMarkus Keller, IA63030007
Campeonato Distrital de Aveiro - Sub082010/02/132010/02/15Francisco CastroAssociação de Xadrez de AveiroAna FerreiraJoão Portal; Sandra Silva71230312
Campeonato Distrital de Aveiro - Sub102010/02/132010/02/15Francisco CastroAssociação de Xadrez de AveiroAna Ferreira72130313
Campeonato Distrital de Aveiro - Sub122010/02/132010/02/15Francisco CastroAssociação de Xadrez de AveiroAna Ferreira72430314
Campeonato Distrital de Aveiro - Sub142010/02/132010/02/15Francisco CastroAssociação de Xadrez de AveiroAna Ferreira61130315
Campeonato Distrital de Aveiro - Sub162010/02/132010/02/15Francisco CastroAssociação de Xadrez de AveiroAna Ferreira3430316
Campeonato Distrital de Aveiro - Sub182010/02/132010/02/15Francisco CastroAssociação de Xadrez de AveiroAna Ferreira3430317
Campeonato Distrital de Aveiro - Sub202010/02/142010/02/15Francisco CastroAssociação de Xadrez de AveiroAna Ferreira3330318
Campeonato Distrital Jovem de Honra do Porto 20102010/02/132010/02/15Manuel PintorAXP - Associação de Xadrez do Porto; Grupo de Xadrez do PortoJoaquim Brandão de PinhoAntónio Valente63130389
Championnat de Tunisie des Clubs DH-Nord2010/02/152010/02/15FTECHERIF KhmaiesKHLAF Mustapha97435631
Clasificatorio General 20102010/02/122010/02/15Omar AnesesEdwin G. DelgadoEdwin G. DelgadoOmar Aneses72430551
Egyptian Youth Champion 2010 Boys U 122010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk72930455
Egyptian Youth Champion 2010 Boys U 142010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk93830454
Egyptian Youth Champion 2010 Boys U 162010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk94030453
Egyptian Youth Champion 2010 Boys U 182010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk92730452
Egyptian Youth Champion 2010 Boys U102010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk71730456
Egyptian Youth Champion 2010 Boys U82010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk71230457
Egyptian Youth Champion 2010 Girls U142010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk71230459
Egyptian Youth Champion 2010 Girls U16 - 182010/02/152010/02/15Ahmed KamalE C FSoliman, Wagdy LFahim, M. Farouk71430458
Kadetsko prvenstvo CS 2010 M102010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSS Centralne SrbijeDragan Zivic IAJ.Mitic FA91630356
Kadetsko prvenstvo CS 2010 M122010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSS Centralne SrbijeDragan Zivic IAJ.Mitic,FA92530358
Kadetsko prvenstvo CS 2010 M142010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSS Centralne SrbijeDragan Zivic IAJovan Mitic FA93130359
Kadetsko prvenstvo CS 2010 M162010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSS Centralne SrbijeDragan Zivic IAJovan Mitic FA91630360
Kadetsko prvenstvo CS 2010 M182010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSS Centralne SrbijeDragan Zivic IAJovan Mitic FA91130361
Kadetsko prvesntsvo CS 2010 - M82010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSahovski savez centralne SrbijeDragan Zivic, IAJovan Mitic, NA7730354
Kadetsko prvesntsvo CS 2010 - Z122010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSahovski savez centralne SrbijeDragan Zivic, IAJovan Mitic, NA91230350
Kadetsko prvesntsvo CS 2010 - Z142010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSahovski savez centralne SrbijeDragan Zivic, IAJovan Mitic, NA91430351
Kadetsko prvesntsvo CS 2010 - Z162010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSahovski savez centralne SrbijeDragan Zivic, IAJovan Mitic, NA7830352
Kadetsko prvesntsvo CS 2010 - Z182010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSahovski savez centralne SrbijeDragan Zivic, IAJovan Mitic, NA7730353
Kadetsko prvesntsvo CS 2010 - Z8-102010/02/122010/02/15Milivoje MilivojevicSahovski savez centralne SrbijeDragan Zivic, IAJovan Mitic, NA91430349
Norrköpingsmästerskapen 20102010/02/082010/02/15Frans DahlstedtSchack 08Frans Dahlstedt91030227
Reykjanesbaer Championship 20102010/01/252010/02/15Gudmundsson Einar S7829769
Schnellcup 20101.Runde2010/02/152010/02/15Leopold SmounigBBSV-WienLeopold Smounig5630486
Vikend Sretenje 20102010/02/152010/02/15Radisa NikolicSahovski klub BorcaSlobodan Ilic R93936369
ÝTK MERKEZ 1. SINIFLAR SATRANÇ TURNUVASI2010/02/152010/02/1552033871
Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ε.Σ.Σ.ΠΕ.Π. 20102010/02/132010/02/15Περικλής ΜαυρομιχάληςΕ.Σ.Σ.ΠΕ.Π.ΔΔ Σωτήρης Λογοθέτης513930378
ATA'NIN GELÝÞÝNÝN 79. YILI AÇIK2010/02/132010/02/14 GENÇLÝK VE SPOR ÝL MÜDÜRLÜÐÜ METÝN DOÐRU52030416
?dár zápas2010/02/142010/02/1471530641
14th Tamilnadu State U12 Boys Rapid Chess Champio2010/02/122010/02/14G K IrudayarajTrichy District Chess AssociationVijayaraghavan VAmbrose119930325
14th Tamilnadu State U12 Girls Rapid Chess Champio2010/02/122010/02/14G K IrudayarajTrichy District Chess AssociationVijayaraghavan VB Dhenagaran116030326
14th Tamilnadu State U14 Boys Rapid Chess Champion2010/02/122010/02/14G K IrudayarajTrichy District Chess AssociationVijayaraghavan VC V Rajagopalan115630327
14th Tamilnadu State U14 Girls Rapid Chess Champio2010/02/122010/02/14G K IrudayarajTrichy District Chess AssociationVijayaraghavan VAlexander J113730328
2. pojedinacno prvenstvo Zemuna u ubrzanom sahu (U2010/02/122010/02/14Irena NestorovicSK "Nestor", "Centar za razvoj saha"Jasna Sakotic, IA94430334
2nd International Rapid Bansko 20102010/02/132010/02/14Sath Galaxias Thessaloniki & Razlog Chess ClubMitrou Konstantinos75130385
Campeonato Distrital de Jovens 2009_10 - Sub 10 -2010/02/132010/02/14AXSetubalAXSetubal/GD Ferroviarios Barreiro62530343
Campeonato Distrital de Jovens 2009_10 - Sub 12 -2010/02/132010/02/14AXSetubalAXSetubal/GD Ferroviarios Barreiro62130344
Campeonato Distrital de Jovens 2009_10 - Sub 14 -2010/02/132010/02/14AXSetubalAXSetubal/GD Ferroviarios Barreiro51330345
Campeonato Distrital de Jovens 2009_10 - Sub 8 - A2010/02/132010/02/14AXSetubalAXSetubal/GD Ferroviarios Barreiro51930342
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.08 -Ritmo C2010/01/312010/02/14José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita; AR Penichense;Carlos DiasVários5629797
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.10 -Ritmo C2010/01/312010/02/14José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita; AR Penichense;Carlos DiasVários5829799
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.12 -Ritmo C2010/01/312010/02/14José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita; AR Penichense;Carlos DiasVários3329800
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.14 -Ritmo C2010/01/312010/02/14José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita; AR Penichense;Carlos DiasVários5929801
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.16 -Ritmo C2010/01/312010/02/14José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita; AR Penichense;Carlos DiasVários5529803
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.18 -Ritmo C2010/01/312010/02/14José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita; AR Penichense;Carlos DiasVários3429804
CAMPEONATO PROVINCIAL DE ALICANTE 20010 CATEGORIA2010/02/142010/02/14JUAN M. RAMOS VERDUCLUB AJEDREZ XIXONAANA Mº PASTOR JORDA72030307
CAMPEONATO PROVINCIAL DE ALICANTE 2010 CATEGORIA2010/02/142010/02/14JUAN M. RAMOS VERDUCLUB AJEDREZ XIXONAANA PASTOR7830340
CAMPEONATO PROVINCIAL DE ALICANTE 2010 CATEGORIA S2010/02/142010/02/14JUAN M. RAMOS VERDUCLUB AJEDREZ XIXONAANA Mº PASTOR JORDA71630305
CAMPEONATO PROVINCIAL DE ALICANTE 2010 CATEGORIA S2010/02/142010/02/14JUAN M. RAMOS VERDUCLUB AJEDREZ XIXONAANA Mº PASTOR JORDA71930306
Campeonato Provincial Juvenil de Castellón2010/02/142010/02/14FACVFACV y Club de Ajedrez Círculo Mercantil de CastellónJosé Miguel Pérez GarcíaAlfredo Romero Saura71430176
Campeonato Provincial Sub 10 y Sub 8 de Castellón2010/02/142010/02/14FACVFACV y Club de Ajedrez Círculo Mercantil de CastellónJosé Miguel Pérez GarcíaAlfredo Romero Saura91030178
Campeonato Provincial sub 12 de Castellón2010/02/142010/02/14FACVFACV y Club de Ajedrez Círculo Mercantil de CastellónJosé Miguel Pérez GarcíaAlfredo Romero Saura71330177
CSKA-172010/02/132010/02/14Vasil IlievChess club CSKANM Dimitar Iliev FA62830322
CSKA-17 Blits2010/02/142010/02/14Vasil IlievChess club CSKAGeorgi Georiev72230475
DEPORTE BASE CADETE FASE LOCAL 20102010/01/312010/02/14Manuel Suarez Sedeño I.A.91329885
DEPORTE BASE INFANTIL FASE LOCAL 20102010/01/312010/02/14Manuel Suarez Sedeño I.A.918929884
Dptal absoluto Sub 11 Blitz Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS72330444
Dptal absoluto Sub 11 Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZCARLOS BELTRAN ALEJANDRO MATEUS72530405
Dptal absoluto Sub 15 Blitz Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS72730449
Dptal absoluto Sub 15 Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS72730407
Dptal absoluto Sub 7 Blitz Valle 20102010/02/142010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS7730442
Dptal Femenino Sub 11 Blitz Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS7930445
Dptal Femenino Sub 11 Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZCARLOS BELTRAN ALEJANDRO MATEUS7930406
Dptal Femenino Sub 15 Blitz Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS71130448
Dptal Femenino Sub 15 Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS61130408
Dptal Femenino Sub 7 Blitz Valle 20102010/02/122010/02/14Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZAF.ENRIQUE MORALES ZORRILLACARLOS BELTRAN, ALEJANDRO MATEUS5530443
Lithuania chess league (first division, II final)2009/11/072010/02/14Lithuania chess federationIA Paliulionis RaimondasFA Baltrunas Arvydas35029513
Nacional Clasificatorio 3ras divisiones 20102010/02/062010/02/14Dizán Ernesto Alvarado RodríguezAsociación Deportiva MetropolitanaMauricio Castro SolanoLeticia Gamboa Alvarado72130461
Offene Salzburger Damenlandesmeisterschaften 20102010/02/122010/02/14Wolfgang MoßhammerUnion Bergheim im Auftrag des Salzburger LandesverbandesRS Daniel Lieb5629397
OÖ 2. Klasse Mitte-Ost2009/10/042010/02/14OÖ LandesverbandGünter Mitterhuemer96725781
OÖ 2. Klasse Süd-West2009/10/042010/02/14OÖ LandesverbandGünter Mitterhuemer97525784
Open Novy Bor 2010 - otevreny turnaj v rapidu1. ro2010/02/142010/02/14Viktor NovotnyAVE-Kontakt s.r.o.IA Jaroslav BenakMariana Olsarova72330257
Regionální soutěž Uherské Hradiště 2009/20102009/10/182010/02/1477827740
S102010/01/232010/02/14Arturo Gonzalez PrunedaRuben Almirante Olay62029498
S122010/01/232010/02/14Arturo Gonzalez PrunedaRuben Almirante Olay64329497
S142010/01/232010/02/14Arturo Gonzalez PrunedaRuben Almirante Olay64229496
S162010/01/232010/02/14Arturo Gonzalez PrunedaRuben Almirante Olay61529495
S182010/01/232010/02/14Arturo Gonzalez PrunedaRuben Almirante Olay61329494
Satu Mare Chess Weekend no.62010/02/122010/02/14I.O. Ciprian-Sorin MunteanC.S. Vointa Satu MareCiprian-Sorin Muntean72129983
Skakthing Vestmannaeyja 20102010/01/142010/02/14Karl Gauti HjaltasonTaflfelag VestmannaeyjaSverrir UnnarssonBjorn Ivar Karlsson91729411
Tiroler SchülerInnen und Jugendlandesmeisterschaft2010/02/132010/02/14Hanspeter HaspingerÖSB - Landesverband Tirol, OrganisationsteamRS Armin Baumgartner7829857
Tiroler SchülerInnen und Jugendlandesmeisterschaft2010/02/132010/02/14Hanspeter HaspingerÖSB - Landesverband Tirol, OrganisationsteamRS Armin Baumgartner7829858
Tiroler SchülerInnen und Jugendlandesmeisterschaft2010/02/132010/02/14Hanspeter HaspingerÖSB - Landesverband Tirol, OrganisationsteamRS Armin Baumgartner111229856
Tiroler SchülerInnen und Jugendlandesmeisterschaft2010/02/132010/02/14Hanspeter HaspingerÖSB - Landesverband Tirol, OrganisationsteamRS Armin Baumgartner14729855
Tiroler SchülerInnen und Jugendlandesmeisterschaft2010/02/132010/02/14Hanspeter HaspingerÖSB - Landesverband Tirol, OrganisationsteamRS Armin Baumgartner10629854
Torneo Departamental Sub 20 IRT Absoluto Antioquia2010/02/112010/02/14Lopez Sierra HumbertoLiga de Ajedrez de AntioquiaAF Rodriguez Alvarez Norbey72430291
Youth chess tournament "North Lithuania Cup" 20102010/02/122010/02/14Birzai chess clubIA Paliulionis RaimondasCerencova Emilija, Juknaite Aneta93629981
Youth chess tournament "North Lithuania Cup" 20102010/02/122010/02/14Birzai chess clubIA Paliulionis RaimondasNisanovas Arnas, Noreika Danielius94329980
1.Hızlı Satranç Turnuvası2010/02/132010/02/13Atilla AKSOYÇanakkale Satranç İl TemsilciliğiTurgut TUNCA63830386
12th Mahalla Open 20102010/02/062010/02/13I.A. Refaat RaslanEgyptian Chess FederationI.A. Yehya Abdel Moneim, MosMohamed Abosalem, Medhat Elghanam, Mahmoud Hassan, Waheed Hatab921129616
2. pojedinacno prvenstvo Zemuna u ubrzanom sahu (U2010/02/132010/02/13Irena NestorovicSK "Nestor", "Centar za razvoj saha"Jasna Sakotic, IA72830336
2010 Csongrád megyei Diákolimpia I. korcsoport fiú2010/02/132010/02/13Bartos Ferenc FABartos Ferenc FAZámbó László IA, Herpai József, Mikó Valér, Nagy Pál, Kain Mihály72530369
3. Internationale Villach Open2010/02/062010/02/13Artur Umfahrer, Wilfried ReßmannESV ASKÖ ADMIRA VILLACHIS Knapp FriedrichÖS Trink Hugo910023513
Al-Ain Weekly Tournament13 February 20102010/02/132010/02/1365130380
Campeonato de Asturias Activo FINAL2010/02/132010/02/13Alfonso Gil LoresFederación de Ajedrez del Principado de AsturiasJosé Ramón Artime Cuervo216630388
Campeonato de Asturias Activo GRUPO A2010/02/132010/02/13Alfonso Gil LoresFederación de Ajedrez del Principado de AsturiasJosé Ramón Artime Cuervo78130293
Campeonato de Asturias Activo GRUPO B2010/02/132010/02/13Alfonso Gil LoresFederación de Ajedrez del Principado de AsturiasJosé Ramón Artime Cuervo78530292
Campeonato Distrital de Jovens Sub-16 - AXSetubal2010/02/042010/02/13A.X.SetúbalGD Ferroivários do Barreiro, FC Barreirense, A.X.Setúbal, CM BarreiroSara Monteiro3444187
Campeonatos de Ajedrez del Area 5 2009-2010 ALEVIN2010/02/062010/02/13Juan Carlos Anton VeigaClub Ajedrez V Centenario San Sebastian de los ReyesAntonio Gonzalez TedinJuan Carlos Anton Veiga, Javier Perez Alvarez63730097
Campeonatos de Ajedrez del Area 5 2009-2010 BENJAM2010/02/062010/02/13Juan Carlos Anton VeigaClub Ajedrez V Centenario San Sebastian de los ReyesAntonio Gonzalez TedinJuan Carlos Anton Veiga, Javier Perez Alvarez63730096
Campeonatos de Ajedrez del Area 5 2009-2010 CADETE2010/02/062010/02/13Juan Carlos Anton VeigaClub Ajedrez V Centenario San Sebastian de los ReyesAntonio Gonzalez TedinJuan Carlos Anton Veiga, Javier Perez Alvarez6330101
Campeonatos de Ajedrez del Area 5 2009-2010 INFANT2010/02/062010/02/13Juan Carlos Anton VeigaClub Ajedrez V Centenario San Sebastian de los ReyesAntonio Gonzalez TedinJuan Carlos Anton Veiga, Javier Perez Alvarez51030100
Campeonatos de Ajedrez del Area 5 2009-2010 PREBEN2010/02/062010/02/13Juan Carlos Anton VeigaClub Ajedrez V Centenario San Sebastian de los ReyesAntonio Gonzalez TedinJuan Carlos Anton Veiga, Javier Perez Alvarez64330094
Cupa Vransah - sah clasic open A2010/02/122010/02/13Soare AntonDJST Vrancea, AJ Sah Vn, Scoala Nicolae Iorga , CSM Focsani 2007Strimbu MihaiGurguiatu Sandu71444582
Cupa Vransah - sah clasic open B2010/02/122010/02/13Soare AntonDJST Vrancea, AJ Sah Vn, Scoala Nicolae Iorga , CSM Focsani 2007Strimbu MihaiGurguiatu Sandu71144583
Dorastenecká liga 2009/10 NR-TN2010/02/132010/02/13 53430366
FANI2010/02/132010/02/13OSK KALAMATAPeriklis Mavromichalis7730647
GP Zlinskeho kraje - H+D102010/02/132010/02/13Radim StuchlýŠK Staré MěstoPavel Růčka73530337
GP Zlinskeho kraje - H+D122010/02/132010/02/13Radim StuchlýŠK Staré MěstoPavel Růčka73730338
GP Zlinskeho kraje - H+D142010/02/132010/02/13Radim StuchlýŠK Staré MěstoPavel Růčka72730339
I TORNEO SUPER GAMBITO2010/02/132010/02/13CLUB PEON DE REY10630409
Krajský přebor žákovských družstev - skupina 12010/01/092010/02/13Josef JarýKM SŠS58528939
Maratonul de sambata 13 februarie 20102010/02/132010/02/13C S Mediator Giarmata ViiMihai Partenie71831095
MJESECNI KADETSKI ŠAHOVSKI TURNIR Š.K.RIJEKA ZA V2010/02/132010/02/13Bojan BirkChess Club RijekaBojan Birk72630348
PROVINCIAL DE ALMERIA POR EDADES SUB 10 // ELO FAD2010/02/132010/02/13Francisco Vilchez RuízDelegación Almeriense de AjedrezJosé David Cabrera RodríguezJavier Garrido Fernández61430302
PROVINCIAL DE ALMERIA POR EDADES SUB 14 // ELO FAD2010/02/132010/02/13Francisco Vílchez RuízDelegación Almeriense de AjedrezJosé David Cabrera RodríguezJavier Garrido Fernández61430300
PROVINCIAL DE ALMERIA POR EDADES SUB 16 // ELO FAD2010/02/132010/02/13Francisco Vílchez RuízDelegación Almeriense de AjedrezJosé David Cabrera RodríguezJavier Garrido Fernández5930299
PROVINCIAL DE ALMERIA POR EDADES SUB12 // ELO FADA2010/02/132010/02/13Francisco Vílchez RuízDelegación Almeriense de AjedrezJosé David Cabrera RodríguezJavier Garrido Fernández61230301
Prvenstvo Sente OPEN SENTA 20112010/01/212010/02/13Csaki GasparSK Senta-SentaIA Brindza IstvanNovak Laslo 946168 ,95643505
Wiener Vereinsmeisterschaft 2009/20101. KLASSE NOR2009/09/262010/02/13IS Kaweh KristofWiener Schachverband (Vienna Chess Federation)IS Kaweh Kristof711425591
Wiener Vereinsmeisterschaft 2009/20101. KLASSE SÜD2009/09/262010/02/13IS Kaweh KristofWiener Schachverband (Vienna Chess Federation)IS Kaweh Kristof710925592
Wiener Vereinsmeisterschaft 2009/20103. KLASSE SÜD2009/09/262010/02/13IS Kaweh KristofWiener Schachverband (Vienna Chess Federation)IS Kaweh Kristof77925594
3. kvalifikační turnaj H+D 16 KP mládeže PDŠS v ša2010/02/122010/02/12David SchafferTJ Štefanydes PoličkaDavid Schaffer71244409
5th Patraikos Tournament2010/01/222010/02/12Terzis AndreasPatraikos SSAlexandrou Anastasios72729656
All India Major Ports Individual Chess Championshi2010/02/112010/02/12New Mangalore Port TrustPranesh Yadav73830676
Dptal absoluto Sub 7 Valle 20102010/02/122010/02/12Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZCARLOS BELTRANALEJANDRO MATEUS7730403
Dptal Femenino Sub 7 Valle 20102010/02/122010/02/12Alfonso Naranjo ALIGA VALLECAUCANA DE AJEDREZCARLOS BELTRAN ALEJANDRO MATEUS5530404
HS Franz Jonas Schulschachturnier 20102010/02/122010/02/12Dr. Gerd MitterHS Franz Jonas Trofaiach72335323
MEB 2009-2010 Mudanya Ýlçe Birinciliði(Küçükler)2010/02/092010/02/12Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANOsman OLDUK, Hüsmen ALTIN, Gürcan ÖZDEMÝR, Ýlker Çaðrý KÖPÜKLÜ, Emrah DEMÝRTAÞ5930224
MEB 2009-2010 Mudanya Ýlçe Birinciliði(Yýldýzlar)2010/02/092010/02/12Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANOsman OLDUK, Hüsmen ALTIN, Gürcan ÖZDEMÝR, Ýlker Çaðrý KÖPÜKLÜ, Emrah DEMÝRTAÞ5930225
MEB 2009-2010 Nilüfer Ýlçe Birinciliði(Gençler)2010/02/092010/02/12Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANOsman OLDUK, Hüsmen ALTIN, Gürcan ÖZDEMÝR, Ýlker Çaðrý KÖPÜKLÜ, Emrah DEMÝRTAÞ51530230
MEB 2009-2010 Nilüfer Ýlçe Birinciliði(Küçükler)2010/02/092010/02/12Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANOsman OLDUK, Hüsmen ALTIN, Gürcan ÖZDEMÝR, Ýlker Çaðrý KÖPÜKLÜ, Emrah DEMÝRTAÞ74630228
MEB 2009-2010 Nilüfer Ýlçe Birinciliði(Yýldýzlar)2010/02/092010/02/12Levent AKBULUTBursa Lig HeyetiÝsmail ÇALIÞKANOsman OLDDUK, Hüsmen ALTIN, Gürcan ÖZDEMÝR, Ýlker Çaðrý KÖPÜKLÜ, Emrah DEMÝRTAÞ73230229
Prvenstvo školskih športskih klubova u šahu za dje2010/02/122010/02/12Vinko LeskovarŠkolski športski savez Brodsko-posavske županijeRobert Dabo-Peranić75130440
Syrian Clubs 20092010/02/062010/02/12D. Hani Al-bitarSyrian Chess FederationMohammad SafiMohammad Moaaz Boshy , Ghayyass Zeiadeh95830368
Torneo de Rápidas del C.A. "Villa de La Zubia" (122010/02/122010/02/12Francisco Jiménez MelguizoClub de Ajedrez Villa de La ZubiaSantiago Jurado Muñoz61030341
Županijsko prvenstvo školskih športskih klubova u2010/02/122010/02/12Vinko LeskovarŠkolski športski savez Brodsko-posavske županijeRobert Dabo-Peranić61130439
2009-2010 m. LMOF sachmatu varzybos (Birzai)2010/02/112010/02/11Paliulionis Raimondas IA31630274
4.liga sk. D31 2009/20102009/10/292010/02/11Imrich JurcisinSlovensky sachovy zvazImrich Jurcisin78126403
Al-Ain Weekly Blitz11 February 20102010/02/112010/02/1174630282
All India Major Ports 19th Team Chess Championship2010/02/102010/02/11New Mangalore Port Trust, MangalorePranesh Yadav K74030677
Brzopotezni turnir ŠK Rijeka za veljaca 2010 - 22010/02/112010/02/11Srdan ZelenikaChess Club RijekaBojan Birk153430285
Oddílový RAPID ?K Most 20102010/01/212010/02/11?K MostIng. David Hanzlík71229783
Piala Walikota Jakarta TimurKARYAWAN2010/02/102010/02/11Syaiful Hidayat, MN,WNPercasi Jakarta TimurSyaiful Hidayat, MN,WNFerry Wijaya,MN,OP63944424
Piala Walikota Jakarta TimurSD PUTRA2010/02/102010/02/11Syaiful Hidayat, MN,WNPercasi Jakarta TimurSyaiful Hidayat, MN,WNFerry Wijaya,MN,OP64644421
Piala Walikota Jakarta TimurSMP/SLTA PUTRA2010/02/102010/02/11Syaiful Hidayat, MN,WNPercasi Jakarta TimurSyaiful Hidayat, MN,WNFerry Wijaya,MN,OP67544423
Piala Walikota Jakarta TimurSMP/SLTA PUTRI2010/02/102010/02/11Syaiful Hidayat, MN,WNPercasi Jakarta TimurSyaiful Hidayat, MN,WNFerry Wijaya,MN,OP62944420
Piala Walikota Jakarta TimurUMUM2010/02/102010/02/11Syaiful Hidayat, MN,WNPercasi Jakarta TimurSyaiful Hidayat, MN,WNFerry Wijaya,MN,OP87644407
Přebor ZŠ Řevnice 20102010/02/112010/02/11Jan PaukertZŠ ŘevniceJan Paukert74330288
Wahidin Halim Cup IV 2011SD PUTRA2010/02/102010/02/11Hermin Abd. Kholik, WNPERCAKOTAZul Taroreh, WNHapid Robby, WNP75044422
مسابقه آزاد استانی بانوان خراسان شمالی2010/02/052010/02/11قلی زاده حمیدی73833442
Caissa 1 probaKecskemet2010/02/102010/02/10xdrSeres, Laszlo91030245
Landesentscheid Schülerliga Schach - Oberstufenbew2010/02/102010/02/10RS Dr. Gerd MitterLandesjugendreferatFA Manfred MussnigRS IM Robert Kreisl, + Harald Suppan + FM Mario Schachinger,811230242
Landesentscheid Schülerliga Schach - Unterstufenbe2010/02/102010/02/10RS Dir. Karl Heinz CharusaLandesjugendreferatFA Manfred MussnigVerena Kozel, Mag. Kathrin Korp + Margot Landl812330241
Landesentscheid Schülerliga Schach-Volksschulbewer2010/02/102010/02/10RS Dr. Gerd MitterLandesjugendreferatFA Manfred MussnigRS Johann Herrmann + Gerti Fridrin93630240
masodik szabad probabuda2010/02/062010/02/10enenenptak5630063
Prádelna cup2010/02/102010/02/1071130765
XXVIII Jocs Esportius - Escacs - Zonal IISede Ala2010/02/102010/02/10Luis MartínezFACV - CA AlaquàsManuel FernándezNéstor Echeverría - Luis Martínez77130573
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U10 Sch2010/02/092010/02/09FM Gert Schnider + Gabriele Schnider-PilzLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathWMK Mag. Kathrin Korp + Kiaras Pretterhofer94230200
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U11 Sch2010/02/092010/02/09RS IM Robert Kreisl + RS Albin SkasaLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathThomas Kubinger + Andreas Neumaier94130201
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U12 Sch2010/02/092010/02/09RS IM Robert Kreisl + RS Albin SkasaLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathMag. Pascal Prabitz + Mag. Sascha Prabitz83430202
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U13 Sch2010/02/092010/02/09RS Dir. Karl Heinz Charusa + FM Mario SchachingerLandesjugendreferatFA Manfred MussnigVerena Kozel + RS Maximilian Nitz104530203
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U14 Sch2009/02/092010/02/09RS Dir. Karl Heinz Charusa + FM Mario SchachingerLandesjugendreferatFA Manfred MussnigHarald Suppan + Emanuel Pichlbauer95930204
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U15 Sch2010/02/092010/02/09RS Dr. Gerd Mitter + FM Marco Dietmayer-KräutlerLandesjugendreferatFA Manfred MussnigFlorian Pracher113330205
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U16 Sch2010/02/092010/02/09RS Dr. Gerd Mitter + FM Marco Dietmayer-KräutlerLandesjugendreferatFA Manfred MussnigThomas Weilharter112330206
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U18 Sch2010/02/092010/02/09Dir. Karl Heinz Charusa + FM Mario SchachingerLandesjugendreferatFA Manfred MussnigDr. Christian Teichert94030207
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U8 Schn2010/02/092010/02/09FM Gert Schnider + RS Gabriele Schnider-PilzLandesjugendreferatÖS Horvath WolfgangFahrner Petra91730198
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeBuben U9 Schn2010/02/092010/02/09FM Gert Schnider + RS Gabriele Schnider-PilzLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathRS Johann Herrmann + Peter Dingsleder92830199
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeMädchen 16 Sc2010/02/092010/02/09RS Dr. Gert Mitter + FM Marco Dietmayer-KräutlerLandesjugendreferatFA Manfred MussnigWMK Mag. Andrea Schmidbauer91030212
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeMädchen U10 S2010/02/092010/02/09FM Gert Schnider + Gabriele Schnider-PilzLandesjugendreferatÖS Wolfgang HorvathJosef Jauk81730208
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeMädchen U12 S2010/02/092010/02/09RS IM Robert Kreisl + RS Albin SkasaLandesjugendreferatFA Manfred MussnigRS Friedrich Schober91830209
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeMädchen U14 S2010/02/092010/02/09RS IM Robert Kreisl + RS Albin SkasaLandesjugendreferatFA Manfred MussnigRS Friedrich Schober91630210
15. Steirische Jugendschach-OlympiadeMädchen U18 S2010/02/092010/02/09RS Dr. Gerd Mitter + FM Marco Dietmayer-KräutlerLandesjugendreferatFA Manfred MussnigWMK Mag. Andrea Schmidbauer10630213
1-ST MOSABAGHAT - FAJR - BANOVAN - SHAHROOD2010/02010/02/072010/02/09MRS FOROMADIHAYAT SHATRANJ SHAHROODMR-KHORASANIANMR - ADALI52430672
GIAI CO TUONG CHOP NHOANG DAI HOI TDTT TPHCM LAN V2010/02/092010/02/0994130077
GIAI CO TUONG CHOP NHOANG DAI HOI TDTT TPHCM LAN V2010/02/092010/02/0992730078
GIAI CO TUONG DAI HOI TDTT TPHCM LAN VI - 20102010/02/012010/02/0995629977
GIAI CO TUONG DAI HOI TDTT TPHCM LAN VI - 2010 [NU2010/02/012010/02/0992929978
MO v sachu2010/02/092010/02/09Danka VanekováCVC Spektrum Žilina, TJ Mladost ŽilinaAndrej GajdošíkPeter Sun711430221
Naborovy turnaj deti Druhe utery - A turnaj2010/02/092010/02/09Jiri VachekSK Lokomotiva BrnoMiroslav HurtaDominik Telupil51830222
Naborovy turnaj deti Druhe utery - A turnaj2010/02/092010/02/09Jiri VachekSK Lokomotiva BrnoMiroslav HurtaDominik Telupil51831314
Naborovy turnaj deti Druhe utery - B turnaj2010/02/092010/02/09Jiri VachekSK Lokomotiva BrnoMiroslav HurtaDominik Telupil53631315
Naborovy turnaj deti Druhe utery - B turnaj2010/02/092010/02/09Jiri VachekSK Lokomotiva BrnoMiroslav HurtaDominik Telupil52230223
Vbg. Landeseinzelmeisterschaft 2010 Mädchenklasse2010/02/082010/02/09Gerhard FröwisVbg. SchachverbandIA Albert Baumberger7832428
Vbg. Landeseinzelmeisterschaft 2010Altertsklasse U2010/02/062010/02/09Gerhard FröwisVbg. SchachverbandIA Albert Baumberger7830330
Wiener Schach-Schülerliga 2009/2010Allgemeiner Bew2010/02/092010/02/09Kaweh KristofWiener SchachverbandIS Kaweh Kristof611830515
Clasificatorio Campeonato de Canarias en edad Infa2010/02/032010/02/08Sosa Suárez, Juan JoséFederación Insular de Ajedrez de Gran CanariaArranz Martín, Pablo A. (ID 22218734)51629508
Clasificatorio Campeonato de Canarias en edad Infa2010/02/032010/02/08Sosa Suárez, Juan JoséFederación Insular de Ajedrez de Gran CanariaArranz Martín, Pablo A. (ID 22218734)64829507
KP druzstev mladsich zaku 20102010/02/082010/02/08Jaroslav KokrhanekSachovy klub Lokomotiva Brno a TJ Sokol HajanyMiroslav Hurta75432638
KP druzstev mladsich zaku 20102010/02/082010/02/08Jaroslav KokrhanekSachovy klub Lokomotiva Brno a TJ Sokol HajanyMiroslav Hurta75432640
Torneo INICIACION Liga Caldense de Ajedrez 20102010/02/022010/02/08Dr. Jose Daniel Gaitan JimenezLIGA CALDENSE DE AJEDREZAN. Felix Antonio CorreaAN Aux en P Nelson Barco52730139
Vbg. Landesmeisterschaft 2010Altersklasse U122010/02/062010/02/08Gerhard FröwisVbg. SchachverbandIA Albert Baumberger5630331
3. Sascha Haas Gedenkturnier: Offene Tiroler Schne2010/02/072010/02/07Rainer HaasFamilie Haas, ÖSB Landesverband Tirol, PSV TirolRS Armin Baumgartner97429732
Al-Ain Winter Local Players Championship7 - 11 Feb2010/02/072010/02/0774730125
AUT STMK 0910 Obersteirische Jugendliga2009/11/152010/02/07DI Arno MartetschlägerLV Steiermark - Kreis NordDI Arno MartetschlägerDI Arno Martetschläger75426258
Blits MGU-12010/02/072010/02/07Chess club MGUGeorgi Georgiev71530148
Campeonato de Asturias de Veteranos2010/01/232010/02/07Alberto Hevia de los RiosCarlos Couceiro Gestal61729147
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.08 -Ritmo S2010/02/072010/02/07José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita; AR Penichense;Carlos DiasVários5630146
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.10 -Ritmo S2010/02/072010/02/07José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez BeneditaCarlos DiasVários51130030
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.12 -Ritmo S2010/02/072010/02/07José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita;Carlos DiasVários5830032
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.14 -Ritmo S2010/02/072010/02/07José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita;Carlos DiasVários3430033
Campeonato Distrital Jovens Leiria Sub.16 -Ritmo S2010/02/072010/02/07José CavadasAssociação Xadrez Leiria; Academia Xadrez Benedita;Carlos DiasVários3330034
Campionatul National de Sah Feminin2010/01/312010/02/07wMMI Elisabeta PolihroniadeFR Sah & ACS Elisabeta PolihroniadeIA Chirila Radu-CatalinIA Candea Gheorghe, IA Candea Daniel, Slabu Nistor94029865
CAMPIONATUL NATIONAL INDIVIDUAL MASCULIN2010/01/312010/02/07wMMI Elisabeta PolihroniadeACS ELISABETA POLIHRONIADEIA CHIRILA RADU-CATALINIA Candea Gheorghe, Slabu Nistor, IA Candea Daniel914529864
CUPA VACANTEI DE IARNA2010/02/062010/02/07C.S. F.C. CALLATIS MANGALIAFURCA ANDREIOLARASU NICOLAE91030089
DEPORTE EN EDAD ESCOLAR- CIUDAD REAL - CADETE2010/01/172010/02/07Luis Espinosa AyllonDIPUTACION PROVINCIAL DE CIUDAD REALJose Antonio Gonzalez Valero64328959
DEPORTE EN EDAD ESCOLAR- CIUDAD REAL - INFANTIL2010/01/172010/02/07Luis Espinosa AyllonDIPUTACION PROVINCIAL DE CIUDAD REALJose Antonio Gonzalez Valero813028960
Faschings-Handicap-Blitzturnier 2010des Schachclub2010/02/072010/02/07Eva GlaserSchachclub NeumarktÖS Martin Egger112730132
GIAI CO TUONG NHANH DAI HOI TDTT TPHCM LAN VI - 202010/02/062010/02/0794130075
GIAI CO TUONG NHANH DAI HOI TDTT TPHCM LAN VI - 202010/02/062010/02/0792830076
II. Levél Kupa - A-B csoportLevél2010/02/072010/02/07Bodor András93930174
II. Levél Kupa - C-csoportLevél2010/02/072010/02/07Bodor András73530183
KL Rapid Grand Prix 2010 1st Leg (Open)2010/02/062010/02/07Peter LongKLCA & Royal Selangor ClubMarcus Yeoh62930085
KL Rapid Grand Prix 2010 1st Leg (U-12)2010/02/062010/02/07Peter LongKLCA & Royal Selangor ClubMarcus Yeoh62530086
MGU-12010/02/062010/02/07Chess club MGUGeorgi Georgiev62230147
Moscow Open 2010 A2010/01/302010/02/07Kostiev, AlexandrChess Federation of MoscowEletsky, Evgeny, IA, RUS, 24158410Akhmetov, Artiom, RUS; Mueller, Jurgen, FA, GER; Klichev, Mikhail, FA, RUS918729968
Moscow open 2010 B2010/01/302010/02/07Kostiev, AlexanderChess Federation of MoscowBukhtin, Vladimir S, IA 4106563Myakutin, Valery; Izraelyants, Karen; Potikhoshkina, Nadezda940129987
Moscow Open 2010 C2010/01/302010/02/07Kostiev, AlexanderChess Federation of MoscowMedyanikova, Nina, IA, RUS, 24158640Yanushevsky, Stanislav, FA, RUS; Konkova, Liliya, RUS; Grachev, Yury V, RUS.914029993
Offene Senioren LM Wien 20102010/02/012010/02/07Herbert TitzLandesverband WienIS Margit Almert73629313
Okresní pøebor I. tøídy Bøeclav 2009-20102009/10/252010/02/07Slavík MiroslavOkresní ?achový svaz Bøeclav79630127
Okresní pøebor I. tøídy Bøeclav 2009-20102009/10/252010/02/07Slavík MiroslavOkresní ?achový svaz Bøeclav35731847
Super League Chess Championship 20102010/02/042010/02/07Chess Federationof Sri lankaIA Thiwanka Tissera, IA Erosh JayasingheNiroshan Perera75630041
SWISS MANAGER SEMINARIO2010/01/302010/02/07Kostiev, AlexandrChess Federation of MoscowEletsky, Evgeny, IA, RUS, 24158410Akhmetov, Artiom, RUS; Mueller, Jurgen, FA, GER; Klichev, Mikhail, FA, RUS918736039
Tehran Men First League2009/11/052010/02/07NA Namvari MasoudTehran Chess AssociationIA Kananazar NasserNA Azarabad Kamal139831347
Tehran Women First League2009/11/072010/02/07NA Namvari MasoudTehran Chess AssociationIA Honari KavehNA Hatami Maryam115931348
Tehran Women First League2009/11/072010/02/07NA Namvari MasoudTehran Chess AssociationIA Honari KavehNA Hatami Maryam115931349
Tehran Women First League2009/11/072010/02/07NA Namvari MasoudTehran Chess AssociationIA Honari KavehNA Hatami Maryam115929039
TORNEO 496 Aniversario de la Villa De Puerto Princ2010/02/022010/02/07IROEL LUGO CANALESIROEL LUGO CANALESJorge Santana Cajigal111130485
TORNEO 496 Aniversario de la Villa de Puerto Princ2010/02/022010/02/07IROEL LUGO CANALESIROEL LUGO CANALESJorge Santana Cajigal111230484
TORNEO NACIONAL SUB 16 ABSOLUTO2010/02/042010/02/07GUIDO BARREROA.D.A.S.C.ALFONSO FERRUFINOADHEMAR A. ALVAREZ P.73030069
TORNEO NACIONAL SUB 16 DAMAS2010/02/042010/02/07GUIDO BARREROA.D.A.S.C.ALFONSO FERRUFINOADHEMAR A. ALVAREZ P.71430070
TOURNOI DE CALIFICATION POUR LE CHAMPIONNAT DE2010/02/042010/02/07BAKTACHE MOHAMED ALICLUB DE FORMATION DES ECHECS DE LA MAISON DES JEUNES BIZERTEBEN SAID ELYES5630159
TOURNOI DE CALIFICATION POUR LE CHAMPIONNAT DE TUN2010/02/042010/02/07BAKTACHE MOHAMED ALICLUB DE FORMATION DES ECHECS DE LA MAISON DES JEUNES BIZERTEBEN SAID ELYESILYES3430071
TOURNOI DE CALIFICATION POUR LE CHAMPIONNATDE TUNI2010/02/042010/02/07BAKTACHE MOHAMED ALICLUB DE FORMATION DES ECHECS DE LA MAISON DES JEUNES BIZERTEBEN SAID ELYES5630161
TOURNOI DE CALIFICATION POUR LECHAMPIONNATDE TUNIS2010/02/042010/02/07BAKTACHE MOHAMED ALICLUB DE FORMATION DES ECHECS DE LA MAISON DES JEUNES BIZERTEBEN SAID ELYES5630160
VALETINOVO 20102010/02/072010/02/07Mr.Mato Opacak,SK Posavac-Festung,RuscicaMr.Ivica Kolakovski NA,Mr. Petar Lovric CCA,72530144
Vbg. Landeseinzelmeisterschaft 2010 Altersklasse U2010/02/072010/02/07RS Stephan HoferVbg. SchachvergbandIA Albert BaumbergerRS Stephan Hofer71632426
Vbg. Landeseinzelmeisterschaft 2010 Klasse U102010/02/062010/02/07Gerhard FröwisVbg. SchachverbandIA Albert Baumberger7832427
XII Circuito de Xadrez do Barreiro 20102010/02/072010/02/07CX BarreiroCXBarreiro - PDX BarreiroMarcos GomesViktor Ulyanovskyy610430170
Yerevan Boy's Championship /1994-1995/U-162010/01/302010/02/07Yerevan Chess FederationIA Ashot VARDAPETYANIA Anushavan ARAKELYAN94829922
Yerevan Boy's Championship /1996-1997/U-142010/01/302010/02/07IA Ashot VARDAPETYANYerevan Chess FederationIA Anushavan ARAKELYAN95429918
Yerevan Boy's Championship /1998-1999/U122010/01/302010/02/07IA Ashot VARDAPETYANYerevan Chess FederationIA Anushavan ARAKELYAN94129912
Yerevan Boy's Championship/...2000/U102010/01/292010/02/07IA Ashot VARDAPETYANYerevan Chess FederationIA Anushavan ARAKELYAN98029911
Yeþilay Haftasý Satranç Turnuvasý Yýldýzlar Katego2010/02/062010/02/07Önder Zafer FAZLAOrdu Satranç Ýl TemsilciliðiAhmet SOLGANNaci YAÞAR, Necmettin ÞAHÝN, Bahadýr Ensari HEKÝMOÐLU,Serap YAÞAR62231204
Ε.Σ.Σ.Ν.Α. Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Β' Εθνικής 20102010/01/102010/02/07Γιάννης ΣπυρακόπουλοςΕ.Σ.Σ.Ν.Α., Ε.Σ.Ο.Ελισσαίος Βλάχος5029308
Ε.Σ.Σ.Ν.Α., Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Β' Εθνικής 2012010/01/102010/02/07Γιάννης ΣπυρακόπουλοςΕ.Σ.Σ.Ν.Α., Ε.Σ.Ο.Ελισσαίος Βλάχος5029306
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2010, Α' ΦΑΣ2010/01/102010/02/07ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΕΦΑΛΑΣΕΣΣΝΑΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ5029326
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 2010, Α' ΦΑΣ2010/01/102010/02/07ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΕΦΑΛΑΣΕΣΣΝΑΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ5029328
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Σ.Σ. ΑΝΑΤ.ΣΤΕΡΕΑΣ & ΕΥΒΟΙΑΣ 2012010/01/102010/02/07Κώστας ΠαπακωνσταντίνουΕΣΟΠάνος ΜεγαλιόςΙωάννα Λαζογεώργου512229399
"VI Open Ozone Bowlling Café", Torres Novas 20102010/02/062010/02/06Ozone Bowling Café / Paulo CostaOzone Bowling CaféPaulo CostaPaulo Costa95829992
32nd Bulgarian Open Championship - Georgi Tringov2010/01/312010/02/06Haralampi VanevChess Club Lokomotiv -Plovdiv, Bulgarian Chess Federation, Plovdiv MunicipalityRumen Angelov - IA FIDE, 2901854O.Antonov-FA, D.Ilchev- FA, R.Genova- NA, S.Yordanova- NA, V.Petkova- NA928830002
7.turnaj Regionalni zakovske ligy 2009/10 - region2010/02/062010/02/06Petr HavelkaKomise mladeze SSSLuděk Laubacher77330021
7.turnaj Regionalni zakovske ligy 2009/10 - region2010/02/062010/02/06Petr HavelkaKomise mladeze SSSLuděk Laubacher41630112
Al-Ain Weekly Tournament6 February 20102010/02/062010/02/0665330095
Armenian Rapid Championship-20102010/02/062010/02/06IO TAVADYAN HrachikArmenian Chess FederationIA NIKOGHOSYAN ArmenNA VARDANYAN Nune83030093
COMARCAL BAIX LLOBREGAT I SUD DE BARCELONA SUB-102010/01/162010/02/06Joan BarnetCEBLLOB-FCEAF Manuel Navarro PerezANP Jordi Chalmeta, AC Laura Gallardo, AC Ramon Chalmeta, ACP Alex Montiel83329415
COMARCAL BAIX LLOBREGAT I SUD DE BARCELONA SUB-122010/01/162010/02/06Joan BarnetCEBLLOB-FCEAF Manuel Navarro PerezANP Jordi Chalmeta, AC Laura Gallardo, AC Ramon Chalmeta, ACP Alex Montiel83329416
COMARCAL BAIX LLOBREGAT I SUD DE BARCELONA SUB-142010/01/162010/02/06Joan BarnetCEBLLOB-FCEAF Manuel Navarro PerezANP Jordi Chalmeta, AC Laura Gallardo, ACP Alex Motiel82229435
COMARCAL BAIX LLOBREGAT I SUD DE BARCELONA SUB-162010/01/162010/02/06Joan BarnetCEBLLOB-FCEAF Manuel Navarro PerezANP Jordi Chalmeta, AC Laura Gallardo, AC Ramon Chalmeta, ACP Alex Montiel81929418
COMARCAL BAIX LLOBREGAT I SUD DE BARCELONA SUB-82010/01/162010/02/06Joan BarnetCEBLLOB-FCEAF Manuel Navarro PerezANP Jordi Chalmeta, AC Laura Gallardo, AC Ramon Chalmeta, ACP Alex Montiel82229414
Cupa Mc Donald's editia I-a Baieti 12 ani2010/01/312010/02/06wMMI Elisabeta PolihroniadeACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie72429868
Cupa Mc Donald's editia I-a F82010/01/312010/02/06wMMI Elisabeta PolihroniadeACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie6429870
Cupa Mc Donald's editia I-a Fete 10 ani2010/01/312010/02/06wMMI Elisabeta PolihroniadeACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie71229871
Cupa Mc Donald's editia I-a Fete 12 ani2010/01/312010/02/06wMMI Polihroniade ElisabetaACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie7729872
Cupa Mc Donald's editia I-a Fete 14 ani2010/01/312010/02/06IA Polihroniade ElisabetaACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie7729873
Cupa Mc Donald's editia I-aBaieti 10 ani2010/01/312010/02/06wMMI Elisabeta PolihroniadeACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie73529867
Cupa McDonald's editia I-a Baieti 8 ani2010/01/312010/02/06wMMI Elisabeta PolihroniadeACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie71629866
Cupa McDonald's editia I-aBaieti 14 ani2010/01/312010/02/06wMMI Elisabeta PolihroniadeACS Elisabeta PolihroniadeIA Candea Haralambie71129869
Distrital Absoluto de Aveiro 2010 - Zonal Sul2010/01/222010/02/06Ax Aveiro6929655
Distrital do Porto 2010 - Preliminar F - IV Tornei2010/01/292010/02/06Manuel PintorAXP - Associação de Xadrez do Porto; Academia de Xadrez de GaiaErmelinda Tavares52729740
Gipuzkoako Taldekako Txapelketa - 3. maila - 1. ta2010/01/092010/02/06Luis Hernandez MetautenGipuzkoako Xake FederakuntzaIA Mikel Larreategi Arana (2296047)56227725
Gipuzkoako Taldekako Txapelketa - 3. maila - 2. ta2010/01/092010/02/06Luis Hernandez MetautenGipuzkoako Xake FederakuntzaIA Mikel Larreategi Arana (2296047)56027726
Gipuzkoako Taldekako Txapelketa - 3. maila - 3. ta2010/01/092010/02/06Luis Hernandez MetautenGipuzkoako Xake FederakuntzaIA Mikel Larreategi Arana (2296047)55627727
I CAMPEONATO BLITZ ABSOLUTO DE GUAYNABO2010/02/062010/02/06Cristobal Vega, Angel E. Suarez & Ismael R. SotoClub de Ajedrez de Guaynabo, Inc.FA Edgar A. Murray OrtizFA Edgar A. Murray Ortiz91430082
I CAMPEONATO BLITZ AMATEUR DE GUAYNABO2010/02/062010/02/06Cristobal Vega, Angel E. Suarez & Ismael R. SotoClub de Ajedrez de Guaynabo, Inc.FA Edgar A. Murray OrtizFA Edgar A. Murray Ortiz71130111
I Circuito de Xadrez Escolar «PDX Aveiro»Torneio A2010/02/062010/02/06Dinis FurtadoPDX Aveiro & Clube dos GalitosDinis FurtadoVárioas721929973
II Social d´Escacs Diagonal Mar2009/12/122010/02/06Antonio RíosClub d´Escacs Diagonal Mar72128662
II Torneo Abierto del Circulo Madrileño de Ajedrez2010/02/062010/02/06Fernando Braga. Coordinadora: Magali HinojalCirculo Madrileño de Ajedrez. (Telf 91 5231919)Andres Gallardo GarciaJulio Nieto Martin y Oscar Martin Prieto66029556
Islandsmot stulkna 2010 eldri flokkur2010/02/062010/02/06Gudrun steingrimsdottirPall sigurdsson7230099
Islandsmot stulkna 2010 yngri flokkur2010/02/062010/02/06Gudrun SigurjonsdottirPall Sigurdsson71630098
IV TORNEO INFANTIL DE AJEDREZ COLEGIO ZOLACATEGORI2010/02/062010/02/06Guillermo Cabeza HernándezCOLEGIO ZOLA VILLAFRANCAIA Euardo LópezAA Daniel López71529766
IV TORNEO INFANTIL DE AJEDREZ COLEGIO ZOLACATEGORI2010/02/062010/02/06Guillermo Cabeza HernándezCOLEGIO ZOLA VILLAFRANCAIA Euardo LópezAA Daniel López74229764
IV TORNEO INFANTIL DE AJEDREZ COLEGIO ZOLACATEGORI2010/02/062010/02/06Guillermo Cabeza HernándezCOLEGIO ZOLA VILLAFRANCAIA Euardo LópezAA Daniel López10629767
IV TORNEO INFANTIL DE AJEDREZ COLEGIO ZOLACATEGORI2010/02/062010/02/06Guillermo Cabeza HernándezCOLEGIO ZOLA VILLAFRANCAIA Euardo LópezAA Daniel López73629763
IV TORNEO INFANTIL DE AJEDREZ COLEGIO ZOLACATEGORI2010/02/062010/02/06Guillermo Cabeza HernándezCOLEGIO ZOLA VILLAFRANCAIA Euardo LópezAA Daniel López71629768
JDM SUB 122010/02/062010/02/06José Manuel Martínez MagánClub Ajedrez RoquetasJavier Garrido Fernández51530106
Juegos Deportivos Municipales de Roquetas // Elo F2010/02/062010/02/06José Manuel Martínez MagánClub Ajedrez RoquetasJavier Garrido Fernández4830107
Juegos Deportivos Municipales de Roquetas // Sub 12010/02/062010/02/06José Manuel Martínez MagánClub Ajedrez RoquetasJavier Garrido Fernández51930103
Juegos Deportivos Municipales de Roquetas Sub 8 //2010/02/062010/02/06José Manuel Martínez MagánClub Ajedrez RoquetasJavier Garrido Fernández51430102
Klatovska vez - 3. turnaj2010/02/062010/02/0671630133
Krajský pøebor dru?stev mlad?ího dorostu JmK 2009-2009/11/072010/02/06Miroslav HurtaJm?SBronislav Chmelíèek910626616
Krajský přebor jednotlivcůkategorie 142010/02/062010/02/06Mgr. Krištof JiříTJ LanškrounMgr. Krištof JiříKrátký Josef73529730
Krajský přebor jednotlivcůkategorie 162010/02/062010/02/06Mgr. Krištof JiříTJ LanškrounMgr. Krištof JiříKrátký Josef72430119
Kvalifikacije ekipnog prvenstva u šahuza osnovne š2010/02/062010/02/06Brdal Željko, prof.Školski športski savez grada ZagrebaRežek Siniša IAPortada Maroje NA, Obad Damir CCA78630656
Okresní přebor žáků Opavskakategorie U10 - U122010/02/062010/02/06Karel ZáleskýSlezan OpavaKarel ZáleskýJiří Golka, Radomír Caletka71330109
Okresní přebor žáků Opavskakategorie U14 - U182010/02/062010/02/06Karel ZáleskýSlezan OpavaKarel ZáleskýJiří Golka, Radomír Caletka7730108
Povrlské dvojice 20102010/02/062010/02/06Burgemeister MichalTJ ?achy PovrlyPapay JindrichCernikova Alena74430126
Social 20´ - 20102010/01/302010/02/06Alex VenturaAlex VenturaAlex VenturaAlex Ventura82729982
Torneo Confraternizacion Almeria-Málaga2010/02/062010/02/06Delegación Almeriense / Delegación Malagueña de AjedrezFrancisco J. Barranco Cara53230142
XXX Juegos Deportivos Municipales y Escolares - Fa2010/02/062010/02/06Mónica Martínez CaballeroFederación Madrileña de AjedrezAntonio Pérez Trapero64029989
XXX Juegos Deportivos Municipales y Escolares - Fa2010/02/062010/02/06Mónica Martínez CaballeroFederación Madrileña de AjedrezAntonio Pérez Trapero610029988
XXX Juegos Deportivos Municipales y Escolares - Fa2010/02/062010/02/06Mónica Martínez CaballeroFederación Madrileña de AjedrezAntonio Pérez Trapero61029990
Zbraslavské dvojice mládeze 2010Turnaj dvouclennýc2010/02/062010/02/06Jaroslav ZvolánekDr. Ing.Jaroslav Zvolánek ve spolupráci s ?K SmíchovMichal Korecek, Karel Vandas79030141
ΝΕΑΝΙΚΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝ2010/02/062010/02/06ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΛΕΖΕΛΗΣΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΝΙΚΟΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ71030090
18. Faschingsblitzturnier05.02.20102010/02/052010/02/05ESV ASKÖ Admira Villach Sektion Schach95230080
Alzahra Test 22010/02/022010/02/05IA Honari KavehPishgam Chess SchoolHonari KeihanSafavi Pouria52534165
Februarturnierim Rahmen der Schnellschach-Turniers2010/02/052010/02/05Mag. Manfred TheusslUSK UttendorfThomas Feichtner5930083
Rijeka za Rijeku - Otvoreno amatersko prvenstvo Š.2010/02/052010/02/05Marijan MajnaricŠK RijekaMarijan MajnaricBojan Birk153430072
Školsko prvenstvo PGZ finale 20102010/02/052010/02/05Eduard PiacunŠahovski savez Primorsko-goranske županijaIA Eduard PiacunMarijan Majnaric, Bojan Birk52930289
Školsko prvenstvo PGZ finale 2010 učenice2010/02/052010/02/05Eduard PiacunŠahovski savez Primorsko-goranske županijaIA Eduard PiacunMarijan Majnaric, Bojan Birk52230290
Školsko prvenstvo PGZ kvalifikacije 20102010/02/052010/02/05Eduard PiacunŠahovski savez Primorsko-goranske županijaIA Eduard PiacunIA Nenad Dorić, Marijan Majnaric, Bojan Birk714230045
Školsko prvenstvo PGZ kvalifikacije 2010 učenice2010/02/052010/02/05Eduard PiacunŠahovski savez Primorsko-goranske županijaIA Eduard PiacunIA Nenad Dorić, Marijan Majnaric, Bojan Birk74030047
SprengSchach Clubmeisterschaft 2009/10Kategorie B2009/09/042010/02/05Hans KarrerSprengSchach WilHans Karrer111225351
Vbg. B-Klasse Oberland 2009/102009/09/252010/02/05Vbg. SchachverbandAlbert Baumberger916628544
Vbg. B-Klasse Unterland 2009/102009/09/252010/02/05Vbg. SchachverbandAlbert Baumberger912928543
ZONAL NORTE DO CAMPEONATO ABSOLUTO DE XADREZ DE AV2010/01/222010/02/05Associação Estamos JuntosAlbino Faria Silva61729413
ΝΕΑΝΙΚΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝ2009/11/142010/02/05ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΛΕΖΕΛΗΣΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΝΙΚΟΣ ΚΟΜΝΗΝΟΣ81629444
1er Torneo de Ajedrez de partidas rápidas Escuela2010/02/042010/02/04Escuela Superior de Informática de Ciudad Real63929552
Al-Ain Weekly Blitz Tournament04 February 20102010/02/042010/02/0472830054
All India Inter University Chess Championship 20102010/02/012010/02/04Dr. Sudarshan BiswasCalcutta UniversityIA Udayan Kanti GhoshD. Barua, A.B. Choudhury, S. Chatterjee,53429984
Brzopotezni turnir ŠK Rijeka za veljaca 2010 - 12010/02/042010/02/04Srdan ZelenikaChess Club RijekaBojan Birk152530055
Distrital do Porto 2009 - Preliminar A - V Torneio2009/12/102010/02/04Manuel PintorAXP - Associação de Xadrez do Porto; NX de Santo TirsoRicardo Amaral72327648
NU_HKPĐ_PTTH CHUYEN THĐ-BINHTHUAN20102010/02/042010/02/04THĐTRUONG THĐTHĐTHĐ71431107
Oddilovy prebor Novy Jicin 2009/102009/10/082010/02/04Papán CyrilSO Novy JicinFolta FrantisekPapán Cyril91026215
Semifinal Trofeo Cabildo del III Memorial Pedro Le2010/01/182010/02/04Armas Suárez, AndrésFederación Insular de Ajedrez de Gran CanariaArranz Martín, Pablo A. (ID: 22218734)52529410
Torneo Blitz Narjdorf2010/02/042010/02/04Club SicoopwebAF Francisco Montana122730058
TOURNOI DE CALIFICATION POUR LE CHAMPIONNAT DE TUN2010/02/042010/02/04BAKTACHE MOHAMED ALICLUB DE FORMATION DES ECHECS DE LA MAISON DES JEUNES BIZERTEBEN SAID ELYES5630162
Women Rapid Chess Tournament Fajr (Tehran Chess Sc2010/02/042010/02/04Hakimifard MohsenTehran chess schoolIA NajibFM Toomanian72330050
Arab Boys U16 20092010/01/282010/02/03I.A. Abdalla Khaled ElnamiI.A. Al Taher, Sultan Ali7829822
Arab Boys U18 20092010/01/282010/02/03I.A. Abdalla Khaled ElnamiI.A. Al Taher, Sultan Ali91229821
Arab Boys U20 20092010/01/282010/02/03I.A. Abdalla Khaled ElnamiI.A. Al Taher, Sultan Ali91229820
Arab girls U16 20092010/01/282010/02/03I.A. Abdalla Khaled ElnamiI.A. Al Taher, Sultan Ali91029825
Arab girls U18 20092010/01/282010/02/03I.A. Abdalla Khaled ElnamiI.A. Al Taher, Sultan Ali7829824
Arab girls U20 20092010/01/282010/02/03I.A. Abdalla Khaled ElnamiI.A. Al Taher, Sultan Ali7829823
BARIŞ MANÇO SATRANÇ TURNUVASI2010/02/032010/02/0352230018
CHENNAI OPEN 2010 INTERNATIONAL GRANDMASTER CHESS2010/01/252010/02/03MR. D.V. SUNDARSPORTS PROMOTION FOUNDATIONMR. K. MURALIMOHAN IAMr. V. RAVICHANDRAN IA (Dy Chief)1138729709
D GRUBU2010/02/032010/02/0352930017
Rijeka za Rijeku - Otvoreno amatersko prvenstvo Š.2010/02/012010/02/03Marijan MajnaricŠK RijekaMarijan MajnaricBojan Birk93630273
Torneo Departamental de Novatos Antioquia2010/01/262010/02/03Lopez HumbertoLiga de Ajedrez de AntioquiaAF Rodriguez Norbey74329796
Torneo Departamental Mixto sub 8 Antioquia 20102010/02/032010/02/03AF Rodriguez Norbey51130026
Torneo departamental Sub 12 Mixto antioquia 20102010/02/032010/02/03AF Rodriguez Norbey72030027
Torneo Departamental Sub 16 Mixto Antioquia2010/02/032010/02/03Lopez HumbertoLiga de Ajedrez de AntioquiaAF Rodriguez Norbey71730024
Barış Manço Satranç Turnvası2010/02/022010/02/02ArifKadıköy Halk Eğitim Merkezi ve 118 Y Lions Federasyonu55230004
3nd sahel open chess tournamentBandar Abbas-Hormoz2010/01/282010/02/02Mr.Ahmadisarkhoni HosseinHormozgan Chess AssociationMr.Salari ShahramMr.Zareei Mehdi97429850
3rd-Cap Sahel Chess Tournament For MenBandar Abba2010/01/282010/02/02Mr.Ahmadisarkhoni HosseinHormozgan Chess AssociationNA Salari ShahramNA Zareei Mehdi97435260
AS_MB_2010022010/02/022010/02/02Auto?koda Mladá BoleslavHynek ?perl5830010
ESSP CLUB CUP 20102010/02/022010/02/02ALEXIOS SPILIOPOULOSESSPCHRISTOS KONTOGIANNIS47030015
3rd Colombo International Chess Festival2010/01/282010/02/01Luxman WijesuriyaIA Thiwanka TisseraNiroshan Perera, Shelton Wijesurira, FA M.Ephrame918129794
Dorastenecka liga 2010 Medzikraj BB_ZA2010/02/012010/02/01Zdenek GregorSlovensky sachovy zvazKarol Pekar53529776

With this selection 770 tournaments were found.

Overview of all tournaments (sorted chronologically according to end date descending)